Що зі мною відбулося у Мінську

9 коментувати
І чому мене затримала міліція

Я вирушила до Мінська на День волі, написати репортаж в журнал і тиждень тому подала всі необхідні документи для акредитації в білоруський МЗС. Вчора в прес-службі МЗС мені повідомили, що акредитація готова, і я можу її забрати сьогодні вранці.

У поїзді Київ-Мінськ я чесно зізналася білоруській перевірці, що працюю журналістом і що у мене є акредитація. Слово "журналіст" всіх дико злякало, у мене перевірили кожен файл у комп'ютері, кожну візитку в гаманці, всі записи в блокноті, скільки у мене з собою грошей, кожну кишеню, прес-карту АТО, запитували разів п'ять, про що я буду писати. Я єдина людина в другому вагоні, кого так старанно перевіряли. Я спокійно відповідала на всі питання, пояснюючи, що за тиждень підготовки прес-карти мене напевно перевірили всі можливі спецслужби. Мені віддали документи та побажали "щасливої дороги".

Сьогодні о 8.40 ранку я приїхала в Мінськ і відразу ж пішла в МЗС на вул. Леніна, 19 за акредитацією. Видали без проблем, і я остаточно заспокоїлася. Працюю офіційно і мені нема чого боятися.

У соцмережах ми прочитали інформацію про те, що о 17.00 на вул. Фабриціуса, 4, будь-хто може принести передачу для затриманих. Вирушили туди працювати і спілкуватися. Люди в основному приносили туалетний папір, предмети особистої гігієни і т. д. Все це відбувалося в кімнаті на третьому поверсі. О 17.40 хтось сказав, що на першому вже чергує міліція. Ми спустилися. Наряд міліції записував особисті дані всіх, хто спускався. Всього 14 людей, серед яких чотири журналіста. Ми показали свої акредитації, паспорта, але міліція відмовлялася що-небудь пояснювати. Один з міліціонерів сказав, що хтось подзвонив і повідомив, мовляв, в будівлі стався злочин.

У тих десяти затриманих ні за що людей, немає таких зв'язків, як у журналістів. Вони абсолютно безправні

Міліція приїхала за викликом і записувала дані всіх, як можливих свідків злочину. "Якого злочину?", – уточнила я. "Ця інформація не для розголошення", – відповіли мені. "Тобто, я не можу дізнатися, свідком якого злочину я стала?". І у відповідь тиша. В цей час приїхав синій бус. Всі зрозуміли, до чого йде. Я не зрозуміла. "У вас, напевно, не знають, що означає синій бус, в таких всіх відвозять", – пояснив мені один хлопець. І дійсно, нас попросили пройти в автобус. Весь цей час, ми разів 20 або 30 ставили одні і ті ж питання: "Що відбувається? Чому нас відвозять? Що ми порушили?" При цьому нам говорили, що ми не затримані. В бусі я дізналася, що один з хлопців навіть не приносив передачу, він просто спускався з будівлі, в якій, крім всього знаходилася творча майстерня. Він допомагав розмальовувати манекен, у нього руки в фарбі, і на 18.30 він збирався йти в кіно, дивитися французькі короткометражки.

В бусі нас привезли в Московське РВВС на вул. Грушевська, 9. Ще хвилин 20 ми сиділи всередині автобуса. Потім відчинилися двері, і якийсь співробітник правоохоронних органів повідомив, що як вам вже пояснили, всі ви затримані за адміністративне порушення, ваші права обмежені, тому у відділенні міліції вимкніть мобільні телефони. "Але нам ніхто нічого не пояснював і нам сказали, що ми не затримані!", – ми обурювалися. "Тоді зараз вам пояснять", – відповів він.

Нас попросили вийти з автобуса по 4 людини. Далі ми пройшли у відділок. У великій кімнаті, де на стіні висять герб Білорусі і слова білоруського гімну, міліціонери ретельно записували наші особисті дані та не відповідали на елементарні запитання: "Чому ми тут? Що ми порушили? Що взагалі відбувається?"
З моменту появи міліції на вул. Фабриціуса і до того, як я пройшла в будівлю відділення, я написала багато постів в соцмережах і тому не панікувала. Я розуміла, що в Україні про наше затримання знають всі і що дипломати, журналісти та політики, напевно, роблять все можливе, щоб мене звільнити.

Через якийсь час, в кімнаті з'явився новий чоловік – прес-секретар всієї мінської міліції. Він попросив відокремити паспорти співробітників ЗМІ від усіх інших. Перевірив наші акредитації від МЗС і через якийсь час журналістів попросили вийти з кімнати і нам віддали наші паспорти.
На вулиці ми знову запитали – що сталося і що буде з цими людьми, які залишилися в управлінні? Прес-секретар відповів, що він займається тільки журналістами і ще раз попередив, що завтра на акції до Дня волі ми повинні мати з собою обов'язково паспорт та акредитацію.

Спасибі дипломатам. Мені дзвонив посол України і сказав, що вони приїхали в РВВС відразу ж, як тільки дізналися про моє затримання. Але, на жаль, це дуже сумна історія. У тих десяти затриманих ні за що людей, немає таких зв'язків, як у журналістів. Вони абсолютно безправні. Їм ніхто нічого не пояснює, на запитання не відповідають, їх телефони відключені і абсолютно глуха ситуація.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.