Ірраціональний страх та неповага. Головний висновок історії Саакашвілі

8 коментувати
Колишнього губернатора Одеської області Міхеіла Саакашвілі позбавили українського громадянства

Останнім часом, я не слідкувала за діяльністю Михеїла Саакашвілі. Знала, що у нього є програма на одному із телеканалів і інколи бачила його Рух нових сил біля судів чи Верховної Ради. Але 26 липня, Саакашвілі несподівано навіть для себе став головним ньюзмекером країни. І не однієї, а одразу кількох. Пішли чутки, що влада позбавила його українського громадянства.

Зараз я часто згадую антикорупційний форум в Одесі, який відбувся у грудні 2015-го року. На ньому тодішній голова Одеської облдержадміністрації Михеїл Саакашвілі назвав прізвища, головних на його думку, корупціонерів в Україні. Дісталося політикам, чиновникам і олігархам. У список потрапили прем’єр-міністр Арсеній Яценюк, його друг – депутат Народного фронту Андрій Іванчук, Микола Мартиненко, бізнесмени Дмитро Фірташ, Ігор Коломойський і Рінат Ахметов. Це була суб’єктивна версія Саакашвілі. Мене тоді здивувало, що він критикує лише команду прем’єра і не чепає друзів президента, не кажучи вже про самого Петра Порошенка. Після форуму я запитала у Саакашвілі, а чому у списку не має наприклад прізвища Ігоря Кононенка, близького соратника президента? Про нього вже тоді писали медіа, як про сірого кардинала влади і впливову бізнес фігуру. Саакашвілі відповів – почекайте, не все одразу. Він не хотів сваритися із президентом, який призначив його на посаду в Одеській області, дав громадянство і шанс зробити реформи у межах однієї області. До речі, реформаторські наміри Саакашвілі підтримували не тільки в Одесі, але і в інших областях. З реформами не дуже склалося, у силу різних причин. Найголовніша з яких - величезний опір з усіх боків.  

Що виграє від цього влада? Нічого – отримає самі проблеми

Та, даючи громадянство Саакашвілі, Порошенко не очікував, що той буде таким балакучим, вийде з-під контролю і почне називати імена і прізвища тих, хто може бути причетним до різноманітних схем. Майже через рік після форуму, Саакашвілі пішов з посади, звинувативши президента у підтримці корупційних кланів в Одесі. Потім він переїхав у Київ, зайнявся політикою, створив власну партію і вже не стримував себе у висловлюваннях на адресу Порошенка і його друзів.

Але чи став Саакашвілі лідером опозиції, який становив потенційну загрозу на майбутніх виборах для правлячих партій? Ні. Дані соцопитувань показують, що його політичну силу зараз підтримує тільки 2% громадян. Саакашвілі зробив багато популістичних заяв, об’їздив всю Україну, справедливо критикував владу, але все ж таки від нього очікували конкретний дій, перш за все реформ. Сумніваюсь, що на анонсовані акції протесту восени, йому б вдалося зібрати багато людей.

Після позбавлення ж громадянства, рейтинг партії знову трохи зросте. На акціях протесту можуть об’єднатися політичні сили від Наливайченка до Тимошенко. Нажаль, партія Саакашвілі не дуже розбірлива у партнерах. Вона вже об’єдналась із партією Воля Юрія Дерев’янко. Нагадаю, цей депутат одним із перших пропонував декларувати доходи не тільки політикам і чиновникам, але і антикорупціонерам.

Цікаво, що інформація про позбавлення громадянства Саакашвілі з’явилась у той час, коли він перебував у США. Припустимо, він там залишиться. Грузинського громадянства його позбавили у 2015-му році, українське він втратить зараз. Що виграє від цього влада? Нічого – отримає самі проблеми. Навіть радикалу Артеменку вдалося зконтактувати з оточенням Трампа і розповісти про свій мирний план. А що вже казати про Саакашвілі, який першим із українських політиків привітав Трампа із перемогою і називає його своїм другом. Тепер у США будуть ще більше чути про українську корупцію, до якої додається ще й політичне переслідування.

Та мене хвилює доля не лише Саакашвілі. На кожному судовому засіданні у справі Мартиненка, я чула заяви про міфічну грузинську мафію. Її на думку Мартиненка і його друзів, очолює Гізо Углава, один із керівників Національного антикорупційного бюро. Вибити Углаву із НАБУ, позбавивши його громадянства, – зараз мрія багатьох ТОП-корупціонерів.

Які висновки із цієї історії про громадянство Саакашвілі? Це комунікаційний провал і мовчання влади у день ухвалення рішення. Ніби їм соромно. Це ірраціональний страх і болісна реакція на критику. Це неповага до інституту громадянства, як такого. І неважливо рейтинг Саакашвілі 2 чи 22%. Не можна розцінювати громадянство країни, як приватну власність олігарха – кому хочу дав, говориш зайве, коли хочу забрав. І найголовніше – це помилка. Саакашвілі - український громадянин. 


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.