Хто заробляє на поставках газу

1 коментувати
Тисяча гривень з кожної тисячі кубометрів газу може потрапляти комусь в кишеню

У своїй статті, яка вийшла у п’ятничному номері журналу "Новое время", я згадую Одеський припортовий завод (ОПЗ).

Депутат Вікторія Войціцька мені розповідала, що ОПЗ приховує ціну, за якою підприємство закуповує газ. Гранична ціна на газ, яку встановила НКРЕКП, становить 6,6 тисяч грн за  тисячу кубометрів, але зараз на ринку діють дисконти, і газ можна купити на 1,5-1,8 тисяч дешевше. Сама ця різниця і є потенційним корупційним заробітком, який може потрапляти до когось у кишеню.

На момент виходу статті ще не було відповіді від ОПЗ, але у п’ятницю Вікторія Войціцька її отримала. Відповідь прекрасна.

ОПЗ розповідає, що у січні-лютому придбав 729,6 млн. кубометрів газу у НАК Нафтогаз. На другій сторінці відповіді зазначається, що ціна газу по даному договору складала 6,18 тисяч грн за тисяцу кубометрів.

У липні-серпні ОПЗ придбав 162,6 млн кубометрів у іншої компанії, «Енергоальянс». Депутат просила відповісти, яким чином завод обирав постачальника. Як зазначається у відповіді, ОПЗ при закупівлі газу керувався інформацією Нафтогазу про наявність підтвердженого ресурсу природного газу у постачальників. У відповідях Нафтогазу зазначалося, що необхідним ресурсом природного газу володіє тільки Укрнафта. Відповідь від Нафтогазу надійшла за підписом першого заступника правління Нафтогазу Сергія Переломи 26 червня і 14 липня.

ОПЗ приховує ціну, за якою підприємство закуповує газ

А тепер увага! Перелома ще весною став головою наглядової ради ОПЗ. Тобто він сам собі написав цього листа (його написано на ім'я голови правління, але все одно) і рекомендував постачальника. Перелома, як пишуть колеги з Наших грошей і Ліги.нет, був бізнес-партнером Мартиненко.

У свою чергу, Укрнафта повідомила, що має можливість постачання газу на ОПЗ по договору комісії через Енергоальянс.

Але ж головне питання у чому: яка ціна?

І от тут завод вигадав дуже хитру відповідь. У листі написано, що ціна нижче 6,6 тисяч грн за 1 тисячу кубометрів, а також нижче ціни, за якою вони закуповували газ у січні-лютому (6,18 тисяч грн.). А далі, "згідно п.105 договору між ТОВ Компанія Енергоальянс" та АТ "ОПЗ" ціна природного газу є конфіденційною інформацією та не підлягає розголошенню або використанню без згоди іншої сторони". Тобто ціна так і залишилась невідомою.

Що маємо у підсумку і у чому корупційний ризик? Наприклад, завод закуповує газ по 6 тисяч грн за тисячу кубометрів, а можна купити з дисконтом за 4,5 тисяч грн, добре, нехай не за 4,5, а, припустимо, за 5. Тобто тисяча гривень з тисячі кубометрів може потрапляти комусь в кишеню. Можливо, більше чи менше, ми не знаємо, бо ціна невідома.

Нікого ні в чому не звинувачую, але така конфіденційність якраз і наштовхує на припущення, що хтось на цьому дуже добре заробляє.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.