Що виведе українців на третій Майдан

2 коментувати
Багато чого буде залежати від того, наскільки рішуче влада буде боротися з корупцією

Згідно з опитуванням фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва, практично кожен українець відчув на собі наслідки поточної фінансово-економічної кризи: 59% респондентів відповіли, що вона позначилася на них дуже серйозно, і ще 37% - певною мірою.

Головним економічним наслідком кризи для більшості населення стало зростання цін (75%) і пов'язані з цим зниження покупок одягу та інших речей (72%), скорочення споживання продуктів харчування (67%) і зниження доступності ліків і медичних послуг (55%). Якщо різко піднімаються ціни, то це відчувають на собі всі. При цьому переважна більшість українців не вірять в успішність реформ, які зараз намагається здійснювати влада: 32% мають певну надію, однак в цілому не вірять у це, а 30% українців зовсім позбавлені такої віри.

У зв'язку з цим часто говорять про можливість загоряння соціального вибуху в Україні. Час від часу різного роду протести виникають, і не тільки з причини падіння рівня життя. Питання полягає в тому, чи можуть вони перерости в масштабні виступи аж до так званого «третього Майдану»?

Справді, а кого в нас посадили за корупцію? Здається, нікого

Як на мене, то поки що в Україні є тільки одна з необхідних умов виникнення масових виступів – готовність людей до протестів. Це в нас завжди є, фактично весь час існування незалежної України, притому найвищими показниками готовності до протестів відрізнялися 1997-1998 роки, коли, власне масштабних виступів і не було. Оскільки, крім готовності, потрібні ще дві умови.

Перша – авторитетні лідери, які б мали позитивний рейтинг довіри, і могли б вивести людей на вулицю. В Україні таких лідерів немає, принаймні, сьогодні. З'являються претенденти на лідерів, які грають на протестних настроях, намагаються збурити населення і заробити собі політичні очки. Однак поки що я не бачу, щоб вони користувалися великою популярністю. Та й ніяк вони не тягнуть на загальнонаціональних лідерів.

Друга і головна умова – це загальне розуміння того, чого можна досягти в результаті цих виступів. Під час Помаранчевої революції протестувальники хотіли скасування сфальсифікованих виборів і, чесно кажучи, перемоги Віктора Ющенка. Під час Євромайдану хотіли спочатку підписання Угоди про асоціацію, а потім - відставки Януковича та його команди. А зараз чого хочуть? Щоб ціни впали? І вони впадуть?

Люди розуміють, що протестами цих цілей не досягти, і що далі буде тільки хаос і ще більший безлад.

Тому з точки зору раціональних факторів подібного чекати не варто. Інша справа, що можуть статися події, які сколихнуть суспільство. Адже, крім грошей, людям не вистачає почуття справедливості. Багато чого буде залежати від того, наскільки рішуче влада буде боротися з корупцією. Адже недарма, згідно з опитуванням, найважливішою реформою українці вважають антикорупційну – 65%. Це вперше, раніше провідні місця посідали різного роду соціальні реформи, які стосуються гаманця.

Коли життя людей більш-менш благополучне, побори і корупцію вважають просто витратами. Але коли люди застібають на поясі останню дірочку, і бачать як жирують ті, хто жирував і раніше, то їх це обурює. До цього додається той факт, що практично всі головні телеканали – а це основні джерела інформації в Україні – говорять опозиційною мовою.

Тим більше в цій нещадній критиці влади є момент істини. Справді, а кого в нас посадили за корупцію? Здається, нікого. Поки не почнуть саджати, небезпека третього Майдану залишається актуальною.

Більше думок читайте тут.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.