Партійна криза в Україні

2 коментувати
82% українців не довіряють партіям. Це нижче, ніж у домайданний період, і з цим потрібно щось робити

Щось осінь стала плодоносити рейтингами... І знову – «сенсація»: у списку прохідних (5,1%) виявилася партія Вадима Рабіновича За життя! Тільки створена, маловідома – і в дамках? Все це, звичайно, витівки «нечесних» соціологів, як же інакше? Думаю (і не раз переконувалася), що критики соціологів не дивляться NewsOne в цілому і з Рабіновичем, зокрема. «То й що, – вигукне викривач соціологів, – Рабінович так полюбився з першого погляду, і його прихильників набралося вже більше 5%?». Але чи справді ці п'ять відсотків прохідні?

Чесно скажу, мене завжди напружувало подання виборчих рейтингів щодо тих, хто не лише збирається прийти на вибори (це було б правомірно), але й вже визначився зі своїм вибором. З одного боку, начебто, й вірно – адже формулювання «якби вибори відбувалися найближчим часом», з іншого – а звідки впевненість, що ті, хто не визначилися, визначаться так само, як і ті, що визначилися, або просто не підуть на вибори? До речі, останні вибори у Верховну Раду спростували таке припущення: соціологи начебто «давали» Блоку Петра Порошенка абсолютну перемогу, з великим відривом, але не вийшло. А чому? А тому що навіть за тиждень до виборів було 32% тих, що не визначилися, з тих, хто збирався йти на вибори, і визначилися вони по-іншому.

Навіть у партій, що лідирують у рейтингах, мізерна підтримка громадян

Але повернімося до Рабіновича і поговоримо За життя. Чи є шукані 5%, навколо яких стільки шуму і звинувачень? Давайте просто звернемося до першоджерела – даних вересневого опитування КМІС.

Що там у нас з лідерами, які так домагаються дострокових виборів? Батьківщина – 6,3%, Оппоблок – 5,3%. Та й інші не краще: БПП – 5,9%, Самопоміч – 4,2%, Радикальна партія Олега Ляшка – 3,9%. А За життя? 2,1%! До того ж, є ще статистична похибка, яка для величин менших 5% становить 1,4%. Тобто, фактично отриманий результат в 2,1% взагалі ні про що не говорить (як і будь-який у межах 5%).

Звідки ж беруться високі відсотки в прес-релізах? Та дуже просто – рейтинги розраховуються щодо тих, хто вже визначився (а таких лише 41%). При такому методі незначущі відмінності, скажімо, півтора відсотка, виростають до різниці в майже в 4%, та ще й створюється ілюзія народної підтримки.

Тобто, якщо і є про що говорити серйозно, так це про кризу партій в Україні. За даними того ж КМІС, 22,3% виборців вирішили не брати участі в голосуванні, 31,7% – не знають, за кого голосувати, 5,8% – викреслили б усі партії, зіпсували б бюлетень.

Про що це говорить? Про кризу партій в цілому. Це можна підтвердити й іншими даними. Довіра до партій в цілому завжди була низькою, але зараз вона рекордно впала навіть порівняно з домайданним 2013 роком. У грудні 2013 року повністю та переважно довіряли партіям 21% виборців, повністю або переважно не довіряли – 65%. А в липні 2016-го повністю та переважно довіряють партіям 9%, повністю та переважно не довіряють – 82%, причому 51% – не довіряють зовсім.

Ось про що є сенс говорити, а не з'ясовувати, у кого результат на піввідсотка більший. Чим більше громадяни будуть розчаровуватися в партіях і партійній системі в цілому, чим меншою буде явка на виборах, тим більше ймовірність несподіваних результатів.

Слід чітко усвідомити: поки в Україні не буде сформована реальна партійна система, яка давно встановилася в Європі, зокрема й у наших колишніх «соціалістичних співтабірників», доти Україна не виб'ється з полону олігархічно-кланової системи.

А хлопцям з цивільного сектора, які, начебто, завзято взялися за цю вкрай необхідну країні роботу, треба припинити з'ясовувати, хто «крутіший», оскільки реально це різниця між 0,8%, 0,7%, 0,6% і 0,4%. Потрібно об'єднати зусилля всіх, хто бореться за «Нову Україну» проти України старої – корумпованої, некомпетентної й жадібної.

А поки що нічого хорошого для країни ніякі дострокові вибори не принесуть. Хіба що для двох партій.

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.