«Росія-24» про перемогу Джамали

7 коментувати
Як переконати глядачів не радіти успіхам сусідів

Минулі вихідні ознаменувалися цікавою і важливою подією: співачка Джамала, яка представляла Україну на міжнародному конкурсі «Євробачення-2016» у Швеції, пронизливо виконала пісню «1944» та здобула головну нагороду. В основу сюжету пісні покладена трагічна історія депортації кримських татар у 1944 році.

Коли приходять незнайомці,

Вони приходять у ваш дім,

Вони вбивають вас всіх і кажуть:

«Ми не винні... не винні».

Завдяки талановитому виконанню цього твору, де напрочуд красиво і співзвучно сплітаються англійська та кримськотатарська мови, а також приголомшливому сценічному оформленню Джамала зуміла передати глядачам і слухачам весь біль історичної пам'яті свого багатостраждального народу. Днями президент Петро Порошенко присвоїв Джамалі почесне звання Народної артистки України.

Звичайно, це радісна подія, як для шанувальників творчості співачки, так і для громадян України взагалі. Разом з тим, перемога Джамали визначила місце проведення Євробачення в наступному 2017 році. Це дозволить залучити інвестиції і позитивно позначиться на розвитку бізнесу зокрема та економічного сектору в цілому. В історії сучасної України, яка чітко позначила для себе європейський шлях розвитку, це ще один важливий етап.

Світові ЗМІ, звичайно, по-різному висвітлювали цей конкурс і обговорювали його результати. У російському медіа-дискурсі ця тема також досі актуальна. Але примітними, на мій погляд, є випуски на каналі «Росія-24», в одному з яких журналісти за чотири хвилини постаралися зробити все можливе, щоб переконати нас в одному: не можна радіти успіхам сусідньої України, хто б її не представляв на якихось конкурсах. Спеціальний кореспондент Павло Зарубін, абсолютно індиферентно констатуючи перемогу Джамали, робить акцент на те, що «росіянин Сергій Лазарєв переміг за результатами глядацького голосування. Саме його номер глядачі по всій Європі назвали найкращим». Патріотизм російського журналіста цілком зрозумілий, і поки тема сюжету залишається у творчій площині. Але потім автор випуску переходить, так сказати, до політичного сервірування головної страви.

Із завзятістю, якій міг би позаздрити віслюк, журналісти намагаються оголосити перемогу Джамали політизованою

І тут Зарубін знаходить Філіпа Кіркорова, якому по-комсомольськи бадьоро задає, як на мене, досить безглузде питання: «Це в підсумку музичний результат чи політичний, на ваш погляд?» Звучить це, щонайменше, дивно, тому що Кіркоров не є політологом, щоб давати об'єктивну експертну оцінку щодо політичного підґрунтя у визначенні переможця. У відповідь Кіркоров досить розлого розмірковує про те, що залишається під питанням, чи чинився будь-який вплив на журі. Але, як мені здається, до його честі треба зазначити, що на відміну від журналістів, які не зронили жодного доброго слова про творчість Джамали, Кіркоров досить позитивно висловлюється про неї як творчу особистість, щоправда, в інтерв'ю каналу «Крим.Реалії». В інтерв'ю «Росії-24» він ставить під сумнів те, що політика зіграла вирішальну роль, і пояснює це тим, що «інакше глядачі не проголосували б за Сергія».

Але кореспондентів «Росії-24» це не зупиняє – з впертістю, якій міг би позаздрити віслюк, вони намагаються укласти перемогу Джамали в прокрустове ложе політичної вмотивованості: «Інтернет-аудиторія, що обговорює підсумки Євробачення, називає їх демонстративно політизованими. Політичні питання звучать і на прес-конференції Джамали. Їх задає дівчина, яка представилася кримською татаркою: «Сьогодні перемогла Україна, але Джамала – ти кримська татарка, твоя Батьківщина – Крим. Ти б хотіла, щоб Євробачення пройшло у звільненому Криму в наступному році?». І тут журналісти підключають важку артилерію у своїй риториці – тему звільнення анексованого Криму.

Далі підключаються інші спецефекти – сюжет намагаються втиснути в жанр своєрідного журналістського розслідування, та геть забувши про Джамалу, беруть на приціл Мустафу Джемільова. «Росія-24» напоготові: «За кілька хвилин до початку Євробачення наша знімальна група зіткнулася на вході в зал з Мустафою Джемільовим, лідером ніким не визнаного Меджилісу. Людина, що знаходиться в Росії в розшуку, який підтримав энергоблокаду Криму, відключення світла, зокрема у кримськотатарських селах, приїхав підтримати пісню про страждання кримських татар у 1944 році».

Без сумніву можу стверджувати, що цей досить відомий і разом з тим примітивний прийом маніпуляції тут використовується не випадково – за задумом авторів, фігура «чудовиська» Джемілєва немов «заслоняє» собою фігуру «красуні» Джамали, і глядач вже переключає увагу на «негативного героя». Важливе значення тут відіграє те, що в результаті нівелюється значення самої теми переслідування кримських татар. Ось так готують гаряче блюдо на «Росія-24». Смачного.

Але чогось не вистачає. А не вистачає десерту. В якості десерту, як виявляється, можна подавати свого роду «прогноз» у формі набору риторичних питань до публіки. І тут, увага, потрібно забити цвях по саму шляпку в найболючіше місце. Довго чекати не доводиться. Переможно дивлячись крізь кришталево чисті лінзи окулярів, спеціальний кореспондент видає прокляття: «Після оголошення підсумків Євробачення неминуче виникають очевидні питання: Як конкурс проведе країна, у якої діра в бюджеті, на сході йде війна, а в столиці регулярні заворушення». Ось так, виявляється, «переживають» кореспонденти «Росія-24», з приводу того, як Україна буде проводити Євробачення в 2017 році.

І підпис: «Павло Зарубін, Олександр Медведєв, Антон Чегаєв та Олександр Макаров. Вісті. Швеція». Ось шеф-кухар і команда.

А від себе можу лише додати наступне. Автори цього випуску, що звинувачують міфічних ворогів в політично мотивованій упередженості, самі протягом всього випуску говорили про політику, а не про творчість. Пісня Джамали і відображена в ній трагічна історія репресій проти кримських татар як би ненароком відійшли на задній план, а увага глядачів у результаті сфокусована на дірку в бюджеті, війні і регулярних заворушеннях. Але виникає питання: за яким правом автори подібних матеріалів проводять над нами подібні експерименти, намагаючись переконати нас, що не варто радіти успіхам сусідів.


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Володимир Барбашов
Володимир Барбашов

Кандидат філологічних наук, публіцист, учасник міжнародного наукового проекту Медіалінгвістика - XXI сторіччя

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.