Взаємне роздратування. Як РФ та США випробовують одне одного

6 коментувати
«Росія – це фейк», – заявив президент США Дональд Трамп під час прес-конференції 16 лютого

«Росія – це фейк», – заявив президент США Дональд Трамп під час прес-конференції 16 лютого

У Вашингтоні постійно зростає рівень обурення щодо Москви

«Росія – це фейк», – заявив президент США Дональд Трамп під час прес-конференції 16 лютого. Ця заява водночас і правда, і ні, але ні в тому, ні в іншому випадку вона не допоможе «порозумітися» з Росією.

Це правда, оскільки Москва створює чимало фейкових новин, частина з яких, ймовірно, вплинули на результати президентських виборів 2016 року в США. І фейкові новини з Росії продовжують отруювати двосторонні відносини, наприклад, заява про те, що вимога Трампа повернути Україні Крим – це порушення передвиборчої обіцянки. Тим не менш, твердження президента США помилкове, адже багато журналістів, говорячи про загрозу зв'язків між членами нової адміністрації та російськими політиками, мали для цього підстави, що і призвело до недавньої відставки Майкла Флінна з посади радника з питань національної безпеки.

Кожен приклад комунікації з Росією став настільки отруйним, що держсекретар Рекс Тіллерсон вважав за краще бути обережним щодо «практичного співробітництва». Російська преса тут же розтлумачила таку поведінку, як перемогу міністра закордонних справ РФ Сергія Лаврова над своїм колегою.

Опинившись у ситуації, в якій нічого втрачати, Путін може знову повернутися до практики «демонстрації сили»

Інші важливі новини з Росії стосуються розміщення крилатих ракет ближньої дії всупереч Угоди про ліквідацію ракет середньої і меншої дальності від 1988 року. Російські ЗМІ рішуче відкидали ці звинувачення і заявляли про повернення до старого скандалу. Хоча проблему визнали ще в середині 2014-го. Проте новий поворот історія отримала після повідомлень про російські успіхи у тестуванні запуску ракет морського базування Калібр з наземної платформи Іскандер. Це означає, що два комплекти SSC-8 (крилаті ракети наземного базування за класифікацією НАТО – НВ) мабуть, готові до бою. Таке технічно елегантне поєднання двох систем озброєння – кошмар для контролю озброєння, оскільки всі види пускових установок Іскандер тепер несумісні з положеннями договору.

Можливо, президент Володимир Путін хотів отримати пару додаткових козирів після того, як в першій телефонній розмові Трамп відкинув його стратегічну пропозицію про продовження договору про скорочення і обмеження наступального озброєння. Але замість цього Путін отримав дебати в американському Конгресі про законопроект щодо забезпечення Договору про ліквідацію ракет і покарання за його порушення.

Проблему з ракетами корисно було б обговорити під час зустрічі генерала Джозефа Данфорда, голови об'єднаного комітету начальників штабів та генерала Валерія Герасимова, начальника Генштабу РФ. Але згідно з офіційними повідомленнями, питання не порушувалося. Зустріч в Баку, столиці Азербайджану, готувалася кілька місяців ще адміністрацією Обами, темою стало запобігання ризиків військових інцидентів. Це дійсно важлива проблема і помилкова атака російськими бомбардувальниками СУ-24М американського есмінця в Чорному морі 10 лютого, чергове тому підтвердження.

Глави військових відомств двох країн обговорили операції в Сирії, де Росія, крім військово-повітряних сил, задіяла і два батальйони з Чечні та Інгушетії. Перспективи будь-якого практичного співробітництва в боротьбі з Ісламським державою здаються малоймовірними, і не тільки тому, що Росія наполягає на наданні ключової ролі режиму Башара Асада. Адміністрація США активно намагається ізолювати Іран, тоді як Росія – незважаючи на нещодавні розбіжності – прагне розширити зв'язки з Каспійським сусідом. Тим часом, і нове російсько-турецьке співробітництво в Сирії мабуть зіткнулося з проблемами: сторони звинувачують один одного в авіанальоті російських сил на турецькі позиції.

Тіллерсон підтвердив нереальність співробітництва США з Росією. Це відступ від нечітких планів, висловлених Трампом під час передвиборної кампанії,що може знову змусити турбуватися Європу. До недавнього часу головною проблемою залишалося те, що швидке зближення Вашингтона і Москви може послабити санкції і призвести до ігнорування замороженого конфлікту в Україні. Тепер європейці стурбовані розчаруванням Путіна через провал «прекрасної дружби» з Трампом, відзначенною звільненням Флінна. Опинившись у ситуації, коли нема чого втрачати, Путін може знову повернутися до «демонстрації сили».

Віце-президент США Майк Пенс намагався розвіяти цю стурбованість під час виступу на Мюнхенській конференції. Зокрема, він підтвердив зобов'язання підтримувати єдність НАТО. Москва ж була роздратована заявою міністра оборони США Джеймса Меттіса про розвиток відносин з Росією з «позиції сили». Крім самовпевненої риторики, Росія почала використовувати різні важелі тиску – від кібератак до дипломатичних демаршів, щоб продемонструвати меншим європейським державам, наприклад, Норвегії, що саме Москва може собі дозволити виступати з позиції сили. НАТО не здатне відповісти тим же на подібні провокації Росії, але може успішно демонструвати готовність підтримати будь-якого члена альянсу, припустимо, розгорнути зведений батальйон морської піхоти в Норвегії або зробити реальні кроки щодо збільшення присутності в чорноморському басейні.

У Вашингтоні постійно зростає рівень роздратування і обурення щодо Москви. Причина тому і вже завдану шкоду Росією, і необхідність реагувати на нові проступки. Путін близький до моменту, коли примирливі жести зразок нової угоди про припинення вогню на Донбасі, більше не дадуть необхідний політичний ефект.

У той же час, обіцянка Пенси закликати Росію до відповідальності призведе до розслідування різних кремлівських «гібридних наступів» – як, наприклад, спроби перевороту в Чорногорії в минулому жовтні. Стимули для обережності і стриманості зникли, але дратують Москву спроби США відновити «велич», заперечуючи той факт, що сама Росія і намагається його повернути. Путін ще може зайняти вичікувальну позицію, сподіваючись, що з-за скандалів Вашингтон впаде в політичний параліч. Але спокуса випробувати західне єдність все одно залишиться.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на публікацію колонок Павла Баєва. Републікування повної версії тексту заборонене

Оригінал

Більше поглядів тут


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.