Створення Нацгвардії - помилка Путіна

7 коментувати
Російський президент раптово вирішив сформувати підконтрольну йому особисто силову структуру. Вона не тільки зміцнює його владу, але й породжує нові ризики

Недавня публікація «Панамських документів», які розкрили таємні грошові потоки, пов'язані зі світовими лідерами та елітами, продовжує викликати політичний резонанс в усьому світу. Але в Росії цей скандал затьмарило раптове перетасовування президентом Володимиром Путіним правоохоронних структур. Основним елементом цього бюрократичного перевороту стало створення Національної гвардії на базі внутрішніх військ.

Хоча ідеї щодо реорганізації цієї 200-тисячної "силової структури" витали в коридорах Кремля з середини 1990-х років, сумнівне обґрунтування такої перетасовки всерйоз не обговорювалося з 2012 року, тому рішення Путіна стало його фірмовим сюрпризом. Різні спеціальні підрозділи (ОМОН і СОБР) з Міністерства внутрішніх справ були також включені до складу планованої Національної гвардії, яка, таким чином, буде включати в себе 400 000 силовиків. Ця армія буде перебувати під командуванням Віктора Золотова, який впродовж багатьох років відповідав за особисту безпеку Путіна.

Ніяких офіційних пояснень необхідності формування цього нового "федерального органу виконавчої влади" (згідно з президентським указом) не було надано, що залишає багато місця для спекуляцій про мотиви і причини рішення Путіна взяти прямий контроль над силовиками саме зараз.

Найбільше програє від цієї перестановки, очевидно, міністерство внутрішніх справ, яке втрачає здатність володіти бойовими інструментами влади, а також позбудеться більшої частини політичного впливу, що йому давав контроль над силовиками. Як компенсацію воно отримало контроль над Федеральною міграційною службою та Федеральною службою з контролю за обігом наркотиків; але ці злиття принесуть більше головного болю, ніж вигоди. Обидві служби серйозно обмежені в ресурсах і показали низьку ефективність у виконанні поставлених перед ними завдань.

Путін сумнівається, чи послухаються його наказу використовувати військову силу проти нової хвилі протестів

Поява Національної гвардії з її привілейованим доступом до Кремля також є проблемою для Міністерства оборони, яке, безумовно, володіє великими потужностями, але був даний чіткий сигнал про те, що в разі внутрішньої надзвичайної ситуації, її танки будуть підпорядковані командирам Нацгвардії.

Міністр оборони РФ Сергій Шойгу прославився завдяки швидкому розгортанню "маленьких зелених чоловічків" в Криму в березні 2014 року, а також прекрасно виконаного втручання в Сирії. Таким чином, в очах суспільства він займає друге місце після Путіна. Шойгу - досвідчений царедворець і вміє демонструвати лояльність, але Путін розуміє, що він самостійний гравець з досить великим почтом вірних послідовників (зокрема, у Міністерстві з надзвичайних ситуацій) і твердою підтримкою в офіцерському корпусі. Пристаркуватий головнокомандувач не може дозволити появи в країні ще одного сильного політика. Тож Національна гвардія повинна стати ще й противагою Шойгу.

Ще більш глибоко прихований меседж - невдоволення Путіна ФСБ, яка була найбільш довіреною його силовою структурою та основним джерелом кадрів для президентської адміністрації. Колишній голова ФСБ Микола Патрушев є секретарем Ради Безпеки, який встановлює порядок денний як зовнішньої, так і внутрішньої політики Росії, і він ніколи не був другом Золотова. ФСБ має багато прихованих каналів для моніторингу і контролю над міністерством внутрішніх справ, але Національна гвардія буде непідконтрольна такому нагляду. ФСБ є провідним закладом у боротьбі з тероризмом, а його директор Олександр Бортніков, як і раніше, очолює Національний антитерористичний комітет, але тепер Золотов отримав свій власний мандат на діяльність проти терористичних мереж.

Особливим аспектом у складній інтризі, що закрутилася навколо новоствореної Національної гвардії є давно тліючий конфлікт між ФСБ і чеченським лідером Рамзаном Кадировим. Розслідування вбивства Бориса Нємцова 27 лютого 2015 року виявило слід, що веде в Чечню. Але Кадиров відмовився співпрацювати, використовуючи не тільки свої персональні зв'язки з Путіним, але і зв'язок з Золотовим, зокрема. Путін чітко дав зрозуміти ФСБ, що Кадиров недоторканний, а тепер вирішив, що всі воєнізовані банди кадировців перейдуть під контроль Золотова. Це навряд чи зробить їх більш дисциплінованими або налаштованими підкорятися наказу Кремля, але тепер Путіну доведеться відповідати за всі злочини, які вони можуть зробити у майбутньому. Таким чином, як стверджує російський опозиціонер Ілля Яшин, Путін все більше стає заручником свого зв'язку з Кадировим.

За останні кілька років кадирівці згодилися Москві для війни в Донбасі і для вторгнення в Сирію. Але їхнім ключовим завданням у найближчому майбутньому може стати придушення протестних заходів на території Росії. Національна гвардія вже приступила до тренувань силового розгону вуличних акцій. Це досить дивно, беручи до уваги той факт, що законодавчі та нормативні акти для бійців Золотова ще не підготовлені, навіть якщо Держдума готова негайно затвердити будь-які законопроекти, що подаються Кремлем. У політичних еліт є вагомі підстави очікувати зростання невдоволення, викликаного економічними труднощами. І лавина свідоцтв безсоромної корупції у верхах може перетворити безмовні заклики до уваги в агресивні масові заворушення.

Страх перед революцією може здатися ірраціональним, але придворні Кремля знають, як відчайдушна завзятість невеликої групи лібералів може несподівано призвести до виходу десятків тисяч протестувальників на вулиці Москви. У еліти немає впевненості в опитуваннях громадської думки, які показують захмарні рейтинги верховного лідера. Путін же, мабуть, стурбований тим, чи послухаються його наказу використовувати військову силу проти нових протестів, і саме тому поставив на чолі Нацгвардії найбільш довіреного наближеного. Це викличе незадоволення багатьох інших, чия лояльність до Путіна залежить від наданого їм доступу до влади і бюджетних потоків. Змінивши баланс у верхах, Путін, ймовірно, також змінив баланс своїх страхів; тепер загроза палацового перевороту стала більш лякаючою.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Павла Баєва. Републікування повної версії тексту заборонене.

Оригінал

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.