США vs Росія. Що відбувається в Арктиці

1 коментувати
Переключення уваги з Арктики збіглося з початком російського вторгнення в Сирію і посилилося різким конфліктом з Туреччиною

Текст написаний у співавторстві з Тімом Боерсма, енергетичним експертом Brookings Institution

Чи можуть США і Росія реально співпрацювати в Арктиці? На тлі заяв російського прем'єра Дмитра Медведєва на конференції в Мюнхені про нову «холодну війну» можливість такої кооперації здається спробою видати бажане за дійсне. Багато хто – як на конференції, так і за її межами – вважають ідею притягнутою за вуха. Зрозуміло, Росія веде авіаудари по Сирії, продовжує агресію проти України і активно нарощує військову присутність на Півночі. Для багатьох спостерігачів можливість співпраці з Росією в Арктиці до середини 2015 року - дохлий номер.

Проте, останніми місяцями в поведінці РФ намітилися разючі зміни – так що, можливо, є шанс вивести Арктику за межі протистояння, яке посилюється.

Росія стабільно підвищувала військові активність і присутність на Півночі аж до осені 2015, включаючи створення Об'єднаного стратегічного командування в Арктиці. Зараз же з'явилися непрямі ознаки (і вони накопичуються) того, що відбувається відхід від цього тренду.

Замість того, щоб створювати арктичні бригади, тепер російське військове керівництво зайняте переправленням трьох дивізій і штабу танкової армії на «західний фронт» в Росії. Новини з нещодавно реактивованих авіабаз на Новій Землі та в інших віддалених куточках здебільшого стосуються протестів працівників через невиплати зарплат і проблем з доставкою припасів. Військові навчання, які так турбували Фінляндію і Норвегію, тепер проводяться в Південному військовому окрузі. Нова Стратегія національної безпеки, схвалена Путіним в останній день 2015-го, присвячує тривалий пасаж загрозі НАТО і хаосу «кольорових революцій», але про Арктику в ній майже нічого не сказано.

Останніми місяцями в поведінці РФ намітилися разючі зміни

Переключення уваги з Арктики збіглося з початком російського вторгнення в Сирію і посилилося різким конфліктом з Туреччиною. Віце-прем'єр Дмитро Рогозін, який керував нарощуванням присутності на Півночі, тепер їздить в Іран. Підтримка сирійської інтервенції сама по собі є серйозною логістичною проблемою – а тепер додайте до неї ще й низькі ціни на нафту, які завдали удару по бюджету країни та фінансуванню масштабних програм переозброєння, і стане ясно, що Росія в біді.

Держава намагається зрозуміти, за рахунок яких сфер слід провести болюче скорочення видатків, і багато амбітних програм на Півночі, ймовірно, від цього страждають. У боротьбі за ресурси деякі з російських бюрократів вказують на високі геополітичні ставки в Арктиці, але цей аргумент явно втратив переконливість. Загрози інтересам РФ в Арктиці в реальності вкрай невисокі, і її прагнення розширити контроль над континентальним шельфом (про яку було заявлено в ООН раніше цього місяця), залежить від доброї волі її сусідів в Арктиці.

Шанси на співпрацю в Арктиці численні. Існуючий економічний клімат (падіння цін на нафту), геополітичний клімат (санкції проти Росії), і бюджетні обмеження з обох сторін (з російської – з очевидних причин, з боку США – внаслідок рішення не ставити в пріоритет питання, що стосуються Арктики), дають можливість оцінити їх з позиції реалізму.

1. Поліпшення механізмів реагування на надзвичайні події. Головна турбота берегової охорони – активізація туризму. Умови в Арктиці дуже жорсткі і можуть змінюватися стрімко. Оскільки здатність арктичних держав до навігації в регіоні вкрай обмежена, сигнал SOS від туристичного судна для них – найбільш кошмарний сценарій з можливих. Більш активна співпраця для збільшення потужностей для пошуку та порятунку – спосіб максимально застрахуватися від такого сценарію.

2. Додаткові дослідження зміни клімату і витоку метану. Чим далі йде танення арктичних льодів, тим більше вивільняється метану, який раніше був заблокований у шарах вічної мерзлоти. Це веде до прискорення темпів глобального потепління.

3. Розширення готовності до реакції на екстрені ситуації з нафтою. Попри всі останні події довкола цін на нафту, до 2035 року можуть знадобитися додаткові 15 млн барелів нафти в день – і Арктика залишається одним з останніх резервів, де можуть бути знайдені ці дорогоцінні ресурси. Але арктичні держави вкрай погано підготовлені до видобутку нафти на льоду.

4. Підготовка Берингової протоки до активізації судноплавства, оскільки з потеплінням в Арктиці це стає лише питанням часу.

Немає сумнівів, що нинішнє охолодження відносин між Росією та іншими арктичними державами, особливо США, ускладнює діалог. Більше того, що воно може заблокувати спілкування і з інших важливих питань, які вже обговорювалися раніше.

Скептики скажуть, що відокремити питання Арктики від ширшої сфери міжнародних відносин неможливо. Це дійсно так, і все-таки від діалогу відмовлятися не варто. Навпаки, в цей складний період ставки підвищуються, і лідери повинні зробити все, щоб зберегти вже існуючий діалог.

Реалісти вважають за краще зосереджуватися на збільшенні військової присутності США в Арктиці, аргументуючи це тим, що позиції Росії в регіоні на даний момент міцніші. Позиції Америки в Арктиці на даний момент дійсно сумно слабкі, але спроба зосередитися тільки на цьому питанні може послати неправильний сигнал.

Слід прийняти комбіновану стратегію: почати додаткові інвестиції в американські потужності в Арктиці, але при цьому активізувати зусилля з ведення арктичного діалогу. Це може виявитися складною справою, але, зважаючи на успіх конструктивного підходу в Арктиці останніми роками, також справою, яка того варта.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Павла Баєва. Републікування повної версії тексту заборонене.

Оригінал

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.