Сирійська хитрість Путіна

3 коментувати
Російський президент розраховує на боязкість Заходу, замасковану під політичний реалізм

Припинення вогню у Сирії, що стало можливим на початку лютого, знову виявилося недосяжним. І, озираючись назад, можна дійти висновку, що шансів на нього не було спочатку. Угода, про яку на полях зустрічі в Мюнхені домовилися держсекретар США Джон Керрі та міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров, стала кульмінацією Мюнхенської конференції.

Незважаючи на це, на конференції також прозвучало попередження від прем'єр-міністра РФ Дмитра Медведєва про ризик «третьої світової війни». Медведєвський вислів про «нову холодну війну» був в цілому протверезуючим, але домовленість щодо Сирії створила оптимістичні очікування, незважаючи на те, що це була не зовсім угода, а скоріше, «меморандум про взаєморозуміння». Не створено механізмів для забезпечення режиму припинення вогню, сторони не взяли на себе реальних зобов'язань, але багатьом на Заході хотілося вірити, що після п'яти місяців ризикової інтервенції Росія зрозуміла безглуздість гонки за військовою перемогою.

Але Москва, як виявилося, не планувала припиняти атаку на Алеппо, чиї жителі, які спасалися втечею, додалися до потоку біженців, що рвуться в Європу. Росія вважає, що захоплення руїн цього великого міста може стати переломним моментом в тупиковій громадянській війні.

Російське військове керівництво сподівається на гучну перемогу, і, щоб спростувати звинувачення в серйозних втратах серед мирного населення, на базу в Латакію спрямовані найсучасніші літаки радіотехнічної та оптико-електронної розвідки ТУ-214Р, які повинні поліпшити наведення.

Це повністю відповідає планам сирійського президента Башара Асада продовжувати війну до повної перемоги над усіма повстанцями. Тим не менше, Москва намагалася дистанціюватися від настільки негнучкої позиції. Російському керівництву набагато вигідніше поєднувати постійні авіаудари з дипломатичними маневрами, метою яких є забезпечення серйозної і, що важливо, навмисно руйнівної ролі в будь-яких переговорах щодо сирійського питання.

Путін не може допустити падіння своїх рейтингів і потребує нової військової цілі

Простір для таких маневрів створили розбіжності в очолюваній США коаліції, яка не може поєднати військову мету перемоги над ІДІЛ з політичною метою усунення режиму Башара Асада.

Ці протиріччя посилилися в процесі битви за Алеппо, коли Туреччина почала бомбардування курдських загонів народної самооборони на північ від міста, а потім постраждала від терактів. Зараз Туреччина все ближче підходить до вирішення про початок наземної операції в Сирії. Росія прекрасно знає, що США розриваються між збереженням альянсу з Туреччиною і підтримкою сил курдів. Таким чином, РФ спробувала загострити цю дилему, запропонувавши РБ ООН резолюцію, яка заздалегідь засудила б турецьку інтервенцію. Цей крок заблокований, але на тлі того, що Туреччина знайшла підтримку Саудівської Аравії для більш прямого тиску на Асада, курди починають працювати з урядовими військами Асада і поширювати чутки про можливу «велику війну» пліч-о-пліч з Росією в регіоні.

Москва майже напевно не планує починати таку війну і, по суті, не має можливостей для розширення сирійського вторгнення, а також не володіє варіантами скорочення негативних наслідків для себе на міжнародній арені внаслідок таких дій. Тим не менше, Путін використовує будь-яку можливість, щоб розділити партнерів по коаліції, обіцяючи королю Саудівської Аравії не збільшувати експорт нафти і переконуючи стурбованих європейців, що російське втручання зробить можливою доставку гуманітарної допомоги в обложені сирійські міста.

Найважливіше для Путіна - зв'язок із США. І, хоча Обама втомився від ігор Путіна, він все ж продовжує йому телефонувати. Так, американський президент дуже точно заявив, до роздратування Кремля, що РФ застрягла в сирійському болоті. Тим не менш, США все ж доводиться повідомляти російському військовому керівництву точне розташування своїх сил, щоб уникнути жертв хаотичних ударів російської авіації.

Метою багатосторонніх діалогів Москви, схоже, є прагнення створити ситуацію, в якій ні одна із зовнішніх сторін (крім, очевидно, Ірану) не змогла б активно втручатися в сирійську війну. Деякі російські експерти стверджують, що це повністю збігається з інтересами США, оскільки Вашингтон нічого не планує робити з цією зоною катастрофи. Можна помітити очевидну схожість у використанні переговорів в якості інструменту для маніпулювання конфліктом в Сирії та Україні. Так званий «мінський процес», в результаті якого рік тому було укладено угоду, не зупинив битву в Дебальцеве, але змусив Німеччину і Францію створити з самого початку непрацюючий переговорний формат. Жодна зі сторін конфлікту не розраховувала на повноцінне втілення угод; тим не менш, всі вони стверджують, що альтернативи їй немає. Тим часом, угода порушується щодня 50-70 обстрілами.

Безсумнівно, Росія перебуває у важкому економічному стані, і Путін твердо дотримується курсу, який веде країну до катастрофи. Він знає, що росіяни все більше втрачають інтерес до сирійської авантюри; можлива перемога в Алеппо їх ставлення навряд чи змінить. У той же час, масивна «патріотична мобілізація», досягнута анексією Криму, слабшає все швидше через внутрішню стурбованість – падіння рівня життя робить людей глухими до пропаганди. Путін не може допустити падіння своїх рейтингів і потребує нової військової цілі, адже це єдиний діючий інструмент його стратегії виживання.

Переговори з західними «партнерами» - не тільки засіб замаскувати наступний крок Москви, а також інструмент для розширення тріщин у трансатлантичному таборі і пробудження сумнівів у лідерстві США. Стримування – дорога і часто непопулярна стратегія, і періодичні спроби західних союзників від неї відмовитися виправдовуються пропозиціями «зрозуміти» логіку Путіна. Він розраховує на боязкість Заходу, замасковану під політичний реалізм.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Павла Баєва. Републікування повної версії тексту заборонене.

Оригінал

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.