Що намагається приховати Кремль відходом з Сирії

4 коментувати
Виведення військ з Сирії та скорочення витрат на оборону свідчать про стратегічний відступі РФ, і зовсім не з позиції сили

Несподівана заява Володимира Путіна про те, що російські війська йдуть із Сирії (принаймні, частково), виявилася, з одного боку, сюрпризом, але в більш широкому сенсі цей крок був найвищою мірою логічний. Я вважаю, хоч Путін і успішно вибрався з сирійського болота, сталося це не тому, що він досяг своїх цілей; скоріше, він прийняв рішення вибиратися, поки це ще можливо.

Путіну вдалося встигнути згорнути підприємство проекції сили до другої катастрофи (першою був збитий Туреччиною російський бомбардувальник), тому час був і вдалим, і , водночас, дивним. Вдалим у тому сенсі, що крихке перемир'я, якого вдалося досягти у Сирії, дало Кремлю ідеальну можливість припинити вторгнення. Дивним – в тому сенсі, що перемоги на полі бою він не домігся: велика частина Алеппо знаходиться під контролем повстанців, не кажучи вже про те, що ІД,як і раніше утримує значні території в Сирії та Іраку.

Так, російські бомбардування посилили позиції сирійського президента Башара Асада, але різке виведення військ може вдарити по мотивації сирійських солдатів, а також залишити їх незначні сили розтягнутими по занадто широкому фронту. Це може нівелювати всі успіхи, досягнуті сумнівною коаліцією, в яку, крім російських та сирійських урядових військ, входить також Хезболла. Ймовірно, в якийсь момент план передбачав, що російські бомбардування прокладуть шлях для ефективного наземного наступу іранських сил, але до цього так і не дійшло. Розбіжності щодо обсягів видобутку нафти призвели до погіршення відносин між Росією та Іраном, зробивши російські експерименти в Сирії ще більш небезпечними.

І хоча рішення Путіна повернути солдатів і техніку додому було розумним, схоже, воно його не дуже тішило. Його нервозність виразно помітна навіть в ретельно відредагованому офіційному відео. Кроки з деескалації Путіну не властиві, тому до остаточного вирішення його, мабуть, підштовхнуло прагнення обійти Обаму, а не досягнення всіх поставлених цілей в Сирії.

Кінець громадянської війни означав би послаблення російського впливу

До того ж, хоча Путін оголосив про виведення військ напередодні переговорів у Женеві, що напевно поліпшило перспективи переговорів, Держдепартамент обережно зазначив, що сумнівається, чи це було справжньою метою Путіна. Кінець громадянської війни в Сирії – віддалена, але все ж неминуча перспектива – означав би послаблення російського впливу, так як Путін не зміг би нічого запропонувати Заходу в питанні встановлення миру.Так, Росія продемонструвала в Сирії схильність до ризику, так само як і абсолютна зневага до жертв серед мирних жителів, але також вона показала, що міці на утримання позицій їй бракує. Теоретично у Росії залишилася можливість повернути в Латакію літаки та солдатів – але навряд чи це реально. Успіх вересневої операції було забезпечено ефектом несподіванки, який тепер втрачено. До того ж, тепер супротивник набагато краще підготовлений до відбиття авіаударів (що підтверджується збитим сирійським винищувачем).

Нарешті, правда в тому, що в Росії просто немає ресурсів на продовження інтервенції. На одній з нещодавніх зустрічей з економічними радниками Путін і його посіпаки вирішили, що витрати на оборону, які довгий час вважалися священними, слід скоротити – для початку всього на 5%, але згодом і більше. Це рішення, як і відхід з Сирії, розумне. Але обидва вони свідчать про стратегічний відступ, і зовсім не з позиції сили.

Переклад НВ

Новое время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Павла Баєва. Републікування повної версії тексту заборонене.

Оригінал

Більше думок тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.