Путін за кермом деградації Росії

7 коментувати
Путін за кермом деградації Росії
Економіка країни валиться, а допінговий скандал ще більше посилив міжнародну ізоляцію Росії

Президент РФ Володимир Путін не пішов на літні канікули. Замість цього він підтримує напружений графік зустрічей з чиновниками і губернаторами. Але його захват на кермі зовнішньої і внутрішньої політики Росії далекий від сталого. Жорстко цензуроване російське телебачення як і раніше зображує його сильним і впевненим у собі, але публічні заяви Путіна все частіше звучать дивно, як його нещодавні слова про те, що намітився «деякий помітний позитивний «оживляж» у взаємодії між держструктурами та громадянським суспільством».

Насправді, громадські організації продовжують відчувати тиск з боку спецслужб. Минулого тижня (22 липня), аналітичний центр, яким керує колишній помічник Путіна Андрій Ілларіонов, був доданий до списку «іноземних агентів». Відомому російському політологу Андрію Піонтковському поталанило ще менше: 23 липня його московську квартиру обшукали співробітники Федеральної служби безпеки (без будь-якого ордеру). Такі дрібні питання майже напевно не привертають уваги Путіна, але він також абсолютно не реагує на питання, що дійсно потребують уваги і рішень президента.

Найбільш насущним питанням є ескалація протистояння між силовиками. Зокрема, ФСБ здійснила безпрецедентну атаку на Слідчий комітет, грунтуючись на підозрі про отримання його співробітниками хабара на суму $1 млн від відомого злодія. Було затримано сімох високопоставлених прокурорів, у результаті обшуку їхніх офісів виявлено валізи з готівкою, а також колекцію годинників на суму близько $550 млн.

Слідчий комітет, очолюваний Олександром Бастрикіним, займався справами високого рівня, пов'язаними з кількома генералами МВС і губернатором Кіровської області Микитою Білих. Схоже, глава ФСБ Олександр Бортніков вирішив показати своєму конкуренту Бастрикіну його місце. Стає очевидно, що зменшення доходів через те, що грошові потоки висихають, призводить до підкилимових війн між російськими правоохоронними службами, які розрослися, але залишається неясним, якою мірою Путін зберігає над ними контроль.

Путін підозрює, що удар по його популярності був навмисно спланований

Але ось що він явно не в змозі зробити, так це наказати економіці знову почати рости. Після того, як Путін був подивований нещодавнім раптовим посиленням національної валюти, курс рубля миттєво відновив падіння; президент був змушений визнати, що це ослаблення в плани не входило.

Російський уряд на постійній основі маніпулює даними, щоб створити ілюзію стабілізації, але глибину рецесії приховати вкрай складно: наприклад, будівництво порівняно з червнем 2015 року скоротилося на 10%. Впевнені промови не змінять того факту, що реальний рівень доходів громадян падає вже 20 місяців поспіль. Путін вимагає скоротити «тіньову економіку»; але, по суті, близько 30 млн росіян, які намагаються звести кінці з кінцями, на даний момент зайняті в різних напівлегальних підприємствах. Результати опитувань показують розбіжність думок щодо того, чи почався в Росії новий період застою, але 64% респондентів бачать відсутність стабільності.

Ризик зачепити інтереси корумпованих бізнесів – не єдиний фактор, який заважає провести в Росії економічні реформи. Ще одна перешкода – відсутність надійної інформації, позаяк шахрайство є природною особливістю створеної Путіним системи контролю.

Особливо красномовно ілюструє цей факт допінговий скандал в Росії. Незважаючи на те, що вся російська олімпійська збірна дивом уникла повної заборони, легкоатлети з РФ не зможуть взяти участь в іграх в Ріо.

Машина державної пропаганди негайно дала повний хід, намагаючись збити росіян з пантелику звичайним набором гасел про змову країн Заходу та їхню заздрість до сили та слави РФ. Але Путін зайняв помірковану позицію і створив «незалежну» антидопінгову комісію, яка буде тісно співпрацювати з Міжнародним Олімпійським комітетом. Тим не менш, шукати компроміс вже пізно, оскільки WADA вимагає дій не просто проти кількох атлетів, але і проти російської спортивної бюрократії в цілому, оскільки та є частиною корумпованої державної системи, яка все поглиблює міжнародну ізоляцію Росії.

Розкриття ролі влади РФ у наданні допінгу спортсменам збільшує небажання міжнародних партнерів співпрацювати з Росією. І дійсно, навіть в таких ситуаціях, як з Сирією, домогтися ефективного співробітництва з РФ дуже складно. Російське міністерство оборони заперечує удар по базі сирійської опозиції, яку використовували американські військові; але при цьому Москва звинувачує Вашингтон у тому, що він не прагне налагоджувати практичне співробітництво.

Схоже, у Путіна також немає плану виведення російських військ з сирійської пастки, і він не в змозі визнати, що обов'язковою умовою для врегулювання цієї гуманітарної катастрофи є усунення Башара Асада. Він не може передбачити, які події в майбутньому можуть налаштувати росіян проти вкрай популярного на даний момент вторгнення в Сирію.

Тим не менш, він, очевидно, розуміє, що його тріумфу проведення – та перемоги – на «найкращих у світі» Олімпійських іграх у Сочі дуже шкодить допінговий скандал. Тому Путін підозрює, що цей удар по його популярності був навмисно спланований. Він може також вирішити, що єдиний спосіб компенсувати цей збиток – чергова перемога, якої він буде в змозі досягти тільки за допомогою російської армії. Але слабка економіка не дозволить йому провести ще один експеримент проекції сили – особливо з урахуванням того, що два попередніх (в Сирії і в Східній Україні) створили чорну діру, яка поглинає ресурси і не приносить жодних прибутків.

Схоже, Кремль жорстко контролює майбутні парламентські вибори, але ця «керована демократія» неминуче призведе до того, що наступна Держдума також буде частиною проблеми деградації російської держави. Путін чіпляється за право керувати цим процесом, але вплинути на його темпи він не в змозі.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Павла Баєва. Републікування повної версії тексту заборонене.

Оригінал

Більше думок тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.