Принишклий Кремль: що стримує Путіна

4 коментувати
Принишклий Кремль: що стримує Путіна
У Москви залишилося не так багато одночасно недорогих і вражаючих варіантів розвитку ситуації

Попередню частину колонки Павла Баєва про несподівану стриманість Москви читайте тут

Більшість зовнішньополітичних інтриг Москви нетривалі, і можливо, до середини літа їхній час спливе.

G7 вже висловила твердий намір підтримувати режим санкцій, незважаючи на бажання деяких «зрозуміти» Путіна. ЄС, ймовірно, проголосує за продовження санкцій у червні, а потім настане вирішальний момент саміту НАТО 8-9 липня; союзники, здається, всерйоз готові працювати над зміцненням колективної оборони.

Те, що стриманість приносить погані дивіденди, Путін зрозуміє не через розміщення в Східній Європі чотирьох батальйонів НАТО, а завдяки заново "повсталій" трансатлантичній співпраці. Я згоден з колишнім послом США в Україні Стівеном Пайфером, що Путін піде на «контрзаходи», але при цьому вважаю, що є низка факторів, через які Росія буде змушена поводитись обережніше. Путіну доведеться шукати способи відповіді «подешевше», і він сам заявив, що не дасть втягнути Росію «в дорогу гонку озброєнь» (промовчавши про те, що це його програма масштабного переозброєння до 2020 року загнала російську економіку в депресію).

Таким чином, новий наступ у Донбасі навряд чи буде вартий витрачених зусиль. Він, як і раніше, залишається привабливим варіантом для Кремля (це підтверджує нещодавня активізація порушень режиму припинення вогню), але українська армія зміцнюється, тож будуть потрібні чималі – і багато в чому непопулярні – зусилля, щоб домогтися чогось, що хоча б віддалено нагадує перемогу. Вийти з цього глухого кута могла б допомогти російська авіація, але це знищило б останні залишки фігового листка, яким Росія прикриває своє втручання в конфлікт, і за який вона продовжує триматися.

У Москви залишилося не так багато одночасно недорогих і вражаючих варіантів. Наприклад, вихід з програми New START і договору РСМД 1988 року може зруйнувати стратегічний паритет з США, який для Москви важливий. Путін міг би розгорнути стратегічну антисупутникову програму після нещодавніх успішних випробувань ракет, але це потребує багато часу і грошей, а у Росії і те, і інше в дефіциті. Або ж він міг би розгорнути Іскандери в Криму і Калінінграді, але цей крок було обіцяно вже багато разів; тим часом, Білорусь чемно відмовляється від пропозиції Кремля побудувати ракетну базу на її території.

Новий наступ у Донбасі навряд чи буде вартий витрачених зусиль

Змінити ситуацію могло б офіційне визнання, що бригаду Іскандерів в Калінінграді буде укомплектовано ядерними боєголовками. Це не порушило б міжнародні договори, але стало б сигналом про те, що «чорний ящик», де зберігаються тактичні ядерні озброєння, відкритий. Вважається, що цих боєголовок у Росії від 1000 до 4000, але російські методички нічого не говорять про умови і тактичні цілі ударів, тож солдати не тренуються в їхньому застосуванні в бою. Спроба перетворити ці озброєння на ефективний інструмент політичного тиску ймовірна, але їй легко запобігти. Кремлю знадобиться великий стратегічний жест перед парламентськими виборами у вересні, але він залежить від сигналів з Вашингтона.

У найближчі місяці слід використовувати увагу РФ до цих сигналів (нехай і не завжди публічних) для того, щоб заглушити чергові потенційні спазми ворожості Москви наприкінці літа, а потім – наприкінці року, ближче до присяги новообраного президента США. Хоча Путін і наступний американський президент заочно не довіряють один одному, російський президент може з побоюванням розцінювати потенційну реакцію головнокомандувача США на будь-який прояв агресії з боку РФ. Це почуття змусить главу Кремля тимчасово дотримуватися розумного шляху.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Павла Баєва. Републікування повної версії тексту заборонене.

Оригінал

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.