Нові правила гри Росії

5 коментувати
Суміш корупції, операцій спецслужб, кібератак і пропаганди стала візитною карткою зовнішньої політики Москви і вимагає від Заходу нових ідей щодо опору

Найпомітнішим результатом довгоочікуваної зустрічі між президентом Сполучених Штатів Дональдом Трампом і президентом Росії Володимиром Путіним, що відбулася на саміті G20 в Гамбурзі, стало припинення вогню в південно-західній частині Сирії. Але це «досягнення» мало цікавить російську громадськість, особливо якщо враховувати той факт, що людські втрати Росії в цьому конфлікті продовжують рости.

Після зустрічі в Гамбурзі, Путін був щедрий на вельми сумнівні компліменти на адресу Трампа, описуючи президента США як людину, що здивувала його готовністю слухати і вести відвертий діалог. Головні російські ЗМІ продовжують ігнорувати все нові повороти в американських розслідуваннях втручання Москви в торішніх президентських виборах. Замість цього російські видання дотримуються офіційної позиції різких спростувань, яку Путін в черговий раз озвучив в Гамбурзі. Головною темою тут залишається глухий кут у питанні з доступом до дипломатичних дач у Вашингтоні та Нью-Йорку, заблокованих адміністрацією Барака Обами в грудні минулого року.

Миттєвий крах ініціативи зі створення спільної групи з кібербезпеки російська преса пояснила складними стосунками Трампа з Конгресом США, назвавши президента жертвою нападок з боку демократів, які переживають не найкращі часи. Дійсно, існує необхідність встановити «правила гри» у віртуальному просторі, який швидко розвивається, у сфері бойових дій, адже такі атаки можуть завдавати великої шкоди і залишатися безкарними.

Недавній злом пошти співробітника Державного департаменту США підкреслює реальність цієї загрози. Проблема, однак, у тому, що у російських спецслужб існує відмінна можливість приховувати свою причетність до таких дій, прикриваючись спершу «патріотичними хакерами», а потім відмовляючись від них. Тому у Москви мало стимулів припинити експерименти з наступальними кіберопераціями. Лише кілька російських підприємств мають необхідний потенціал для розробки такого потужного зброї, як комп'ютерний вірус «Петя». Але Кремль категорично заперечує проти санкцій щодо таких підозрюваних, як «Лабораторія Касперського».

Путін сподівається на продовження діалогу на високому рівні після багатообіцяючої зустрічі тет-а-тет в Гамбурзі

Дуже важко розрізняти операції російських спецслужб і активність хакерів. І точно так само складно розгледіти різницю між діяльністю Москви з вербування кадрів для розвідслужб і спробами російських олігархів зміцнювати ділові зв'язки за кордоном. Недавня зустріч ключових членів кампанії Трампа і пов'язаної з Кремлем юристкою Наталією Весельницькою в супроводі російсько-американського лобіста і колишнього радянського контррозвідника Ріната Ахметшина відмінно ілюструє всю цю плутанину. Спроби Весельницької лобіювати скасування Закону Магнітського виявилися настільки незграбними, що фіаско було неминучим.

У російських спецслужб є доступ до найрізноманітніших потоків «брудних грошей» і вони не соромляться присвоювати такі кошти навіть для особистої вигоди, про що в черговий раз нагадав недавній арешт у Москві двох полковників ФСБ. Тому будь-яка раціональна пропозиція встановити нові надійні «правила гри» в абсолютно будь-якій сфері взаємовідносин, включаючи навіть контроль над озброєннями, неминуче стикається з цим ризиком. У підсумку перемагає всепроникна культура корупції, яка формує зовнішню політику Росії і розглядає «чорну» пропаганду як свій найважливіший інструмент.

Боротьба з корупцією є основою політичною кампанією блогера та опозиціонера Олексія Навального. Він наполягає, що це не порожнє гасло, а практичний і здатний принести перемогу крок. Навальний не тільки уважно стежить за розвитком американських розслідувань про втручання Росії, він також може озвучити важливі факти корупційних зв'язків, особливо щодо генерального прокурора Юрія Чайки. На відміну від багатьох ліберальних критиків путінського режиму, Навальний намагається зміцнювати свою політичну значимість. І корумпований бюрократизм не може знайти спосіб зупинити його, не вдаючись до екстремальних заходів, як, наприклад, з Борисом Нємцовим, вбивці якого отримали порівняно легкі вироки.

Путін, схоже, стурбований цим політичним викликом. Він не хоче, щоб Навальний брав участь у президентській кампанії, розуміючи при цьому, що без участі опозиційного конкурента виборчого процесу буде не вистачати легітимності. Російський лідер мав оголосити про свій намір балотуватися на ще один президентський термін через тиждень після Гамбурга. Однак замість цього він вирушив у якісь далекі монастирі.

Мало хто сумнівається в тому, що вибори, які пройдуть через вісім місяців, будуть сильно підтасовані на користь Путіна. Але результати опитувань, які показують, що лише 66% росіян хоче, щоб Путін продовжив своє правління, навряд чи сильно радують президента. Він знає, як швидко можуть змінюватися суспільні настрої і, можливо, підозрює, що еліти можуть зрадити його. Особливо тепер, коли його вірнопідданий прем'єр-міністр Дмитро Медведєв втратив підтримку правлячої бюрократії після того, як Навальний зробив його метою свого розслідування.

Можливо, Путін вважає, що проблема корупції мало цікавить російську громадськість, але падіння доходів неминуче викликає обурення щодо бюрократичного хижацтва. Він також може подумати, що експорт корупції зміцнив корисні зв'язки з адміністрацією Трампа, але все більш детальні розслідування в США перетворюють кожен незначний актив в величезну проблему.

Путін сподівається на продовження діалогу на високому рівні після багатообіцяючої зустрічі тет-а-тет в Гамбурзі, але не усвідомлює до кінця, чим ризикує його колега в Білому домі заради дружби з главою Кремля. Нова суміш корупції, операцій спецслужб, кібератак і пропаганди стала візитною карткою зовнішньої політики Росії і вимагає від Заходу нових ідей щодо опору. Перед лицем цієї загрози не може бути й мови про якесь припинення вогню.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Павла Баєва. Републікація повної версії тексту заборонена

Оригінал

Більше поглядів тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.