Крісло під Путіним захиталося

44 коментувати
Віра Путіна в зростаючу цінність природних ресурсів підірвана

Віра Путіна в зростаючу цінність природних ресурсів підірвана

Кремль недооцінює невдоволення росіян погіршенням економічної ситуації

У цей понеділок, 11 січня, Росія почала свій традиційно запізнілий вступ у новий рік без екстрених геополітичних новин, зате з незвичайно суворими економічними перспективами.

Під час тривалих новорічних свят не було повідомлень про авіаудари в Сирії – замість них у новинах говорили про зниження цін на нафту і пов'язане з ним ослаблення рубля. Економічна рецесія – у формі не різкого спазму, але тривалої деградації – стала основним трендом, який визначить поведінку Росії та її становище в наступні місяці.

Кремлівська влада припускає, що ця траєкторія не призведе до катастрофічного брейкдауну, і що населення готується до труднощів, які цілком можна пережити. Але вона, найімовірніше, переоцінює терпіння мас, які оброблялися несамовитою пропагандою. У той же час, правляча еліта явно недооцінює необхідність врівноважити зовнішню політику Росії з реаліями її ресурсів, що виснажуються.

Макроекономічні дані на перший погляд не здаються настільки драматичними: 4% скорочення в 2015 і ще 1% у 2016-му, але Світовий банк називає Росію значним фактором ризику в глобальній фінансовій системі. Ліберальні економісти наголошують, що криза не призводить до розв'язання давньої проблеми неефективності держкомпаній, і стверджують, що спад економічної активності не подолати без структурних реформ. Проте, президент Володимир Путін не бачить необхідності щось робити. І нова Стратегія національної безпеки, незважаючи на те, що низька конкурентоспроможність і висока залежність від нафтових доходів у ній справедливо відзначені як загрози, стверджує, що економіка «збільшила свій потенціал».

На свята в новинах говорили не про Сирію, а про зниження цін на нафту і ослаблення рубля

Цю бездіяльність частково можна пояснити розгубленістю Путіна. Несподівано його віра в цінність природних ресурсів, що постійно підвищується, впала. Ще одне пояснення бездіяльності полягає в тому, що він, як і раніше, вірить у перекроювання світопорядку. Кремль тримається за тезу, що світова економіка – в безладді, тому Росії треба лише пережити цей виток кризи, а потім ціни на сировину знову підуть вгору, і благополуччя повернеться.

Світових новин, що викликають побоювання, звичайно, вистачає – від рішення ФРС США підняти процентні ставки до панічних атак на Шанхайській біржі – але Кремль інтерпретує їх як підтвердження своєї правоти, тоді як насправді він помиляється.

Російська Стратегія національної безпеки, зокрема, стверджує, що приплив мігрантів з Близького Сходу показує неадекватність євроатлантичної системи безпеки, побудованої навколо НАТО й ЄС. Це очікування розпаду західних інституцій підгодовує бажання покарати ворогів торговими санкціями. Такий підхід не виглядає мудрим, зважаючи на скорочення російського ринку; крім того, санкції виявилися дуже болючими для самих російських споживачів.

Відсутність зв'язку між керівниками, одержимими геополітичними конфліктами, і переважною більшістю росіян, які живуть від зарплати до зарплати, призводить до заперечення першими зростаючого невдоволення серед останніх. Масові протести далекобійників пробилися крізь цю стіну заперечення; Путіну довелося наказати уряду знизити податок, хоча на вимоги протестантів він не пішов з принципу. Державні телеканали конфлікт проігнорували, але соцопитування показують, що 80% росіян про нього знають, і 60% з них підтримують далекобійників. Як завжди, невдоволення скороченням доходів найпомітніше в Москві, але, по суті, регіонам доводиться ще важче.

Поширення регіональних проблем нерівномірне: порівняно нормальні результати показали регіони, які орієнтовані на оборонну промисловість і отримали щедре фінансування в рамках програми озброєння на 2020 рік. Вливання величезних ресурсів у виробництво стратегічних і звичайних озброєнь було надмірним навіть в огрядні 2011-2012 роки, як стверджував колишній міністр фінансів Олексій Кудрін; зараз же Росія явно не може собі такого дозволити.

Кожна вправа у проектуванні сили ще більше виснажує державний бюджет. І, відволікаючи увагу публіки міжнародного співтовариства то одним, то іншим конфліктом, Кремль стикається не тільки з незакритими зобов'язаннями, але і з втомою, яка шкодить патріотичній мобілізації населення.

Путін, який би він не був упевнений у незаперечності свого лідерства, ймовірно, все-таки підозрює, що його успіхи у врегулюванні економічної кризи не назвеш блискучими. Виступаючи перед широкою аудиторією і обраними групами олігархів, він неймовірно непереконливий у спробах заспокоїти слухачів; при цьому він явно не налаштований вислуховувати поради. Перестановки в уряді – завжди варіант, але з прем'єра Медведєва вийде поганенький цап-відбувайло.

Тоді як призначити налаштованого на реформи технократа означає поділитися владою, яку Путін так жадібно зосередив у своїх руках. Будь-який антикризовий план піде проти фіскально непідйомної, але політично обґрунтованої мілітаризації, а також зіштовхнеться з лютим спротивом корумпованих кланів, для яких держбюджет – джерело легких грошей. Ностальгійний і хижацький режим жив у кредит з початку десятиліття, а тепер користується страхом війни, щоб продовжити позичати. Але войовничості режиму шкодить його ж власна корупція.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Павла Баєва. Републікування повної версії тексту заборонене.

Оригінал

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.