Кремль даремно поставив на Трампа

1 коментувати
Шанси Путіна на досягнення взаєморозуміння з новим американським президентом примарні і продовжують зменшуватися

За перші десять днів свого президентства Дональд Трамп створив більше невизначеності і спекуляцій з приводу свого політичного курсу взагалі та намірів щодо Росії зокрема, ніж зазвичай трапляється за 100 днів. Російські експерти вже не обіцяють у відносинах між своєю країною і Сполученими Штатами чудес. Змінилася і громадська думка: в листопаді поліпшення двосторонніх відносин очікували 54% росіян, а зараз – тільки 46%. Причому з них тільки 7% вважають, що президент Трамп принесе «значне поліпшення відносин.

Перспектива саміту США-Росія в міфічному Рейк'явіку випарувалася. Натомість вся увага зосередилася на телефонній розмові між Трампом і Путіним, який, як Росія сподівалася, повинен був підштовхнути президента Сполучених Штатів до скасування санкцій. Телефонна розмова дійсно відбулася ввечері 28 січня, але прес-секретар Володимира Путіна Дмитро Пєсков, раніше натякнув про відсутність підготовки до «серйозних контактів»; так зрештою і сталося.

Немає навіть упевненості, що швидке скасування санкцій Білим домом в інтересах Росії, позаяк Конгрес США після цього може проголосувати за закон про санкції, який ще важче скасувати. Готовність Трампа нормалізувати відносини з Росією радше викликана прагненням викреслити цю проблему зі своєї політичної програми, аніж визнанням ключової ролі Росії на міжнародній арені, як хочеться вірити російським експертам.

Кремль повинен запропонувати Вашингтону щось цінне, щоб той змінив курс

Деякі мудріші аналітики стверджують, що прагнення Трампа позбутися «роздутої» проблеми зустрічає опір не тільки «інтервентів» у Вашингтоні, які обрали Росію як основне джерело загрози, але й «ізоляціоністів», обурених втручанням Москви у вибори в США.

Кремль повинен запропонувати Вашингтону щось цінне, щоб той змінив курс, але «позитивна» телефонна розмова так і не допомогла з'ясувати, в чому саме зацікавлена американська сторона.

Одним з можливих взаємовигідних варіантів може бути традиційний політичний торг щодо скорочення ядерних арсеналів. Трамп випадково згадав це питання в одному з нещодавніх інтерв'ю; крім того, зараз є достатнє обгрунтування для відновлення переговорів. Новий договір про СНО закінчується в 2021 році, і майже напевно буде потрібно чимало часу, щоб досягти нового компромісу. Але Москва вважає, що прив'язка таких переговорів до питання про санкції змусить Росію пожертвувати своєю ядерною програмою, якою вона так пишається. Природно, ця пропозиція також не користується особливою популярністю серед «патріотично налаштованих» росіян. Кремль поспішив оголосити, що такі скорочення неприйнятні.

Іншою можливою областю зближення може бути Близький Схід, і Трамп неодноразово закликав Росію до співпраці у боротьбі проти Ісламської держави – це, по суті, було ключовою темою його суботньої телефонної розмови з Путіним. Але ідея Трампа про «безпечні зони» в Сирії невигідна для Москви, оскільки нині російські ВПС завдають ударів по опозиції скрізь, де вважатимуть за потрібне. Переговори в Астані про припинення громадянської війни в Сирії також виявилися особливо плідними, тому що режим Башара Асада не хоче йти на якісь поступки опозиції. Запропонований Росією проект конституції, що забезпечує світський характер сирійської держави і надання автономії курдам, не враховував позиції Туреччини та Ірану, і був відкинутий.

Головна надія Путіна на цьому етапі встановлення відносин з Трампом пов'язана не з проривом щодо санкцій, а з роздуванням протиріч між США та їхніми європейськими союзниками.

Стосовно цього характерним було те, що телефонна розмова з Путіним відбулася між дзвінками Ангелі Меркель і Франсуа Олланду. Обидва європейські лідери засмучені «прекрасною дружбою» між непередбачуваним Трампом і надто передбачуваним Путіним.

Перед ними, так само і як перед британським прем'єром Терезою Мей, стоїть завдання показати, як мало вигод і як багато ризиків несе нерозумне прагнення до розрядки/капітуляції. Іронічно, що в цьому їм знадобляться такі союзники, як Майкл Пенс, але крім нього, вони можуть також розраховувати на підтримку міністра оборони Джеймса Матісса і сенатора Джона Маккейна; тож шанси Путіна примарні і продовжують зменшуватися.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Павла Баєва. Републікування повної версії тексту заборонене

Оригінал

Більше поглядів тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.