Ядерна кнопка Кремля: ілюзія безпеки

8 коментувати
Хоча зараз російський президент може здатися всесилим, падіння економіки показало, що його влада має межі

Відсутність Росії на ядерному саміті у Вашингтоні минулого тижня була цілком прогнозованою. Москва оголосила про свою неучасть у листопаді минулого року, і держсекретареві Джону Керрі не вдалося, незважаючи на тривалі переговори, переконати президента Володимира Путіна здійснити поїздку в столицю Сполучених Штатів. Кремль був роздратований тим, що посадові особи США назвали його поведінку "самоізоляцією", але не міг придумати переконливого пояснення того, чому вирішив бойкотувати такий серйозний захід з участю понад 50 світових лідерів.

Офіційні заяви говорили про «дефіцит співпраці» на організованому США саміті; Путін, можливо, вважав, що Росії повинен був бути наданий якийсь особливий статус в силу того, що вона є другою за величиною ядерною державою в світі, нарівні з США. Олексій Арбатов, один з провідних російських експертів в сфері контролю над ядерними озброєннями, стверджує, що демонстративна відмова прикриває страх Кремля проявити слабкість, і цей страх переважує навіть необхідність зміцнення ядерної безпеки в самій Росії та в світі в цілому.

Для держави, яка надає настільки серйозне значення підтриманню свого ядерного статусу, відмова від участі в дискусії з ключових питань глобальної безпеки, зокрема, загрозу тероризму, що в Росії дуже серйозна, дійсно незвичайна.

З іншого боку, акцент зроблений Путіним на модернізацію російських ядерних потужностей та отримання політичної вигоди від демонстрації сили може означати, що його уряду нічого сказати на дебатах, присвячених зменшенню ядерної загрози. Розбіжності між Москвою і Вашингтоном через можливе порушення Росією Договору про ліквідацію ракет середньої і меншої дальності 1987 року далекі від нерозв'язних, але вони підкреслюють відмінності в ядерних філософіях двох держав. Президент США Барак Обама як і раніше твердо дотримується ідеї подальшого скорочення скорочення стратегічних арсеналів; Путін налаштований на перетворення модернізованих ядерних озброєнь Росії на знаряддя своєї політики.

Путін вірить в світ, у якому РФ протистоїть зазіханням ворожого Заходу

Ця ядерна позиція означає для Росії конфлікт не тільки з США, але і з такими її ключовими союзниками, як Казахстан та Індія, а також, по суті, з більшістю країн світу – за винятком Північної Кореї, звісно. Відповідно, російським ЗМІ було необхідно підкреслити інтенсивність розбіжностей під час двосторонніх зустрічей на полях саміту у Вашингтоні. На переговорах Обами і президента Китаю Сі Цзіньпіна, як заявили російські медіа, не вдалося подолати розбіжності щодо статусу Південно-Китайського моря, про що свідчить нещодавній візит морської ескадри США до спірного архіпелагу Спратлі. Також була підкреслена напруженість у розмові між Обамою і президентом Туреччини Реджепом Таїпом Ердоганом (в основному тому, що напруженість між РФ і Туреччиною досі не спала). Особливу увагу було приділено президентові України Петру Порошенку, його зустрічам та виступам у Вашингтоні, які зображувалися як провальні та антиросійські.

Криза у відносинах з Україною як і раніше є головною проблемою для міжнародного статусу Росії, навіть якщо самі росіяни наразі значно менше стурбовані цим - увагу на себе відтягнули внутрішні економічні проблеми.

Угода про припинення вогню в Донбасі порушується щоденними перестрілками. Після відвідин українських окопів і перевірки готовності військ Порошенко представив у Вашингтоні неспростовні факти, що доводять факт російської окупації східної частини Донецької та Луганської областей. У той же час, українським парламентом зараз розглядається новий план з надання цим анклавам особливого статусу, що дозволить позбавити Росію можливості говорити про невиконання українською стороною Мінських угод.

Серйозного збитку політичним маневрам Росії завдало судилище над українським солдатом і політиком Надією Савченко, яку було засуджено до 22 років ув'язнення. Путін не поспішає обмінювати Савченко на двох російських спецназівців, захоплених в Україні, побоюючись, що це буде виглядати як втрата особи та поступка тиску міжнародного співтовариства.

Замість того, щоб належним чином зайнятися яким-небудь з вищезазначених питань, Кремль був стурбований "даними про підготовку інформаційної атаки, спрямованої особисто на Путіна" в західних ЗМІ. Суть цього "нападу", який Кремль заздалегідь назвав наклепом, організованим іноземними спецслужбами, стало викриття того, що дочкам Путіна, двом родичкам його передбачуваної коханки, а також дівчині, яка рекламує себе як гарячу прихильницю лідера Росії, було подаровано кілька елітних квартир.

У Росії це розслідування навряд чи призведе до яких-небудь наслідків, але нервозність підлеглих Путіна могла бути породжена тільки серйозним хвилюванням їхнього лідера. У такому разі приїзд до Вашингтону дійсно був варіантом для Путіна.

Чотири саміти з ядерної безпеки, напевно, стануть важливою частиною спадщини Обами, і Путін явно не хоче сприяти реалізації мрії американського президента про світ, вільний від ядерної зброї.

В першу чергу, сам Путін вірить в повний конфліктів світ, в якому тільки Росія протистоїть зазіханням ворожого Заходу за допомогою ядерного стримування, і ця позиція разюче відрізняється від картини світу Обами.

По-друге, Путін – старіючий автократ, тоді як Обама – більш молодий лідер, який готується піти з посади, яка давала йому величезну владу, і може розраховувати на щасливе життя після відставки. Для російського президента такого «після» не існує; і, хоча зараз він може здаватися всесильним, падіння економіки показало, що його влада має межі. До того ж, воно веде до зростання поки непомітного, але зростаючого невдоволення в суспільстві. Здається, Путін живе в страху перед тим, коли це невдоволення торкнеться і стін Кремля.

Важко передбачити, що може призвести до обвалення цього моноліту бюрократичного контролю, тому будь-яке викриття змушує панікувати путінську систему. Ядерна кнопка створює ілюзію безпеки, але в кінцевому підсумку саме це найнебезпечніша з ілюзій.

Переклад НВ

Новое время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Павла Баєва. Републікування повної версії тексту заборонене.

Оригінал

Більше думок тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.