Продумана граната, або Чому вибух у Раді – це теракт

8 коментувати
Судячи з обговорень вибуху біля Ради, складається відчуття, що з гранатою РГО країна, що вже другий рік воює, зіткнулася вперше

Війни щоразу нові, а міфи народжуються ті ж самі. Наприклад, про "лимонку". Ось і Арсен Аваков пише про вибух біля Ради: "Особа того, хто кидав, встановлена. У нього вилучені гранати, у тому числі граната максимального ураження Ф1".

Це не так. Взагалі, якщо судити з обговоренню навколо вибуху під Радою, то складається відчуття, що з гранатою РГО країна, що вже другий рік воює, зіткнулася вперше.

В пострадянських арміях є чотири протипіхотні гранати: РГД-5, Ф-1, РГН та РГТ. Є ще й п'ята - РКГ-3 - ручна кумулятивна граната. Але вона протитанкова, призначена для пропалювання броні, здорова така, з ручкою, з якої викидається стабілізуючий парашутик. Так що це зовсім вже екзотика, зустрічається нечасто, і говорити про неї ми не будемо, хоча вона теж може вбити.

Мишко Кокшаров на такий якраз і підірвався. Поранення, до речі, було точно таке ж - один осколок в голову і один в серце. Голову перев'язали, а в серці не помітили, так що він в шпиталі ще сорок хвилин жив, у свідомості був, казав, що в грудях пече, але бушлат зняти так ніхто з лікарів і не здогадався чомусь. Але це так, до слова.

Так от, піхотних гранат чотири.

РГД – це, загалом, навіть не стільки граната, скільки потужний піропатрон. Хлопавка. В армії її не цінують і ставляться вкрай зневажливо. Ефективність у неї дуже невелика. Реальну небезпеку вона являє в радіусі п'яти метрів, напевно. А краще в закритому приміщенні. Ось там від неї може бути толк. А в полі - практично безглузда.

Це однозначно теракт, причому теракт, здійснений в суспільно-небезпечний спосіб

Ф-1 - легендарна эфка, "лимонка". Овіяна таємницями і міфами. Вважається найпотужнішою гранатою, кишенькової артилерією, радіус ураження якої становить 200 метрів.

Але це не так.

Эфка - граната абсолютно непередбачувана. По-перше, ребріння великими осередками на сорочці - це не осколки. Це для зручності тримання. А осколки вона дає дрібні. По-друге, вибухотехніки стверджують, що на небезпечні для життя осколки йде лише третина корпусу, а решта 70% просто розпорошуються дрібним металевим безпечним пилом. У балістичній ямі при тесті эфка дала близько тисячі осколків, але осколків важче 0,3 грама, які тільки і вважаються забійними, виявилися лише кілька десятків.

Зроблю ремарку: це в тих випадках, коли корпус гранати розривається цілком.

На мій погляд, це найголовніший її косяк - відсоток випадків, коли корпус розривається не цілком, дуже великий. Я зараз не скажу точно (десь мені попадалася статистика, розписана по пальцях), але відсоток неповного розриву корпусу - якийсь позамежний, мало не третина або навіть половина. Тобто, перекладаючи на просту мову, у гранати може вирвати лише один бік, або вона може розкритися трояндочкою, або три чверті корпусу піде на осколки, а зад відлетить одним цілим шматком, або взагалі просто розірве на дві половини. А один раз я бачив, як в корпусі взагалі просто зробилася діру розміром приблизно з монету в п'ять рублів, а все інше залишилося цілим.

Тобто, сфера ураження осколками абсолютно неоднорідна і абсолютно непередбачувана. Скільки осколків дасть ця граната, в яку сторону вони полетять, полетять взагалі чи всі підуть в землю - щоразу загадка. Так що теоретично эфка може і голову відірвати, що малоймовірно, а може і не заподіяти ніякої шкоди, що більш імовірно. А для людини, яка лежить на відстані, що перевищує радіус забійної сили ударної хвилі, вона практично гарантовано безпечна. Ну і на 200 метрів її осколки не летять, звичайно ж.

І ось тут ми підходимо до двох іншим гранат - РГН і РГО.

РГН - ручна граната наступальна. Призначена для метання під час наступу, тобто, не з укриття. Для цього радіус ураження зроблено меншим, ніж передбачувана дальність кидка - 15 метрів. Корпус алюмінієвий, з насічками зсередини. В загальному непогана штука, але, як ми бачимо, через те, що вона наступальна, - не найпотужніша.

А ось РГО... Ця літера "О" означає оборонна, і дає нам головні характеристики. Граната призначена для застосування в обороні, тобто, для метання з укриття, і саме це дає можливість зробити її куди як більш вигідною, тому що гранатометник вже захищений і може викошувати все навколо себе, сам перебуваючи в окопі.

Корпус сталевий. З чотирьох півсфер. Дві зовнішні і дві внутрішні. Внутрішні додані саме для збільшення числа осколків. Всі чотири півсфери з насічками. Дає близько семисот уламків вагою 0,46 г і швидкістю до 1200 м/с. Маленькі такі, як гострі голочки, але з вагою достатньою для того, щоб стати смертельними. На утворення забійних осколків йде 73 % маси корпусу. Енергія осколків РГО втричі перевершує осколки РГН. Сфера розльоту осколків рівномірна.

Один раз РГО-шка розірвалася від мене метрах в десяти. Дружній вогонь. Мене врятувало те, що південна пізньорадянська архітектура панельних житлових будинків тяжіла до всяких еркерів, виступів, ніш, орнаментів і взагалі неоднорідності фасаду. Я якраз встиг встати в таку нішу в фасаді. Після чого по виступу перед моїм обличчям, ніби пройшовся горизонтальний дощ.

Якщо в підвал кинути дві РГТ, то стіни потім повністю поцятковані - ніби старанний піп пару годин кропив у всі сторони. Але найпаскудніше в цій і без того паскудній гранаті - це запал. УДЗ - ударно-дистанційний. Він має два ланцюги спрацьовування: ударний і дистанційний (самоліквідатор). Це зроблено спеціально для того, щоб в горах граната не скотилася назад до гранатометника і не підірвала його.

У перекладі на просту мову - граната вибухає від удару. Тобто, вона не дає противнику ту саму секунду-півтори, щоб сховатися, які дає РГД або эфка. Вибухає відразу. А якщо при ударі чомусь раптом не спрацює, чого на моїй практиці, наприклад, не було жодного разу, то вибухає як звичайна граната - через 3,2-4,2 секунди.

При цьому ударний механізм зводиться лише за 1,8 секунди, щоб граната не вибухнула від удару, якщо той, хто кидає, влучить в перешкоду або впустить її собі під ноги - саме це нас і врятувало в той раз, гранатометник як раз кинув гранату в перешкоду, і вона відскочила нам під ноги.

Загалом, дуже продумана граната. Досить безпечна для того, хто жбурляє і небезпечна для противника. Дуже паскудна граната, повторю. І якщо людина дійсно воювала і мала з ними справу, то вона просто не могла не знати, що здатна накоїти кинута в натовп РГОшка.

Це однозначно теракт, що й казати. Причому теракт, здійснений в суспільно-небезпечний спосіб.

В рамках проекту "Журналістика без посередників"

Текст публікується з дозволу автора

Оригінал


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.