Забудьте про Путіна. Як Україні отримати допомогу Заходу

3 коментувати
Годі розповідати очевидні речі про напад РФ, в Брюсселі і Вашингтоні це знають і так

«Європа втомилася від України, #зрада Брюсселя, європейцям не до нас через власні проблеми», - такі заголовки останніми місяцями не рідкість в українських ЗМІ і соціальних мережах. Дійсно, європейці після завершення Мінських переговорів у лютому стали приділяти менше уваги тому, що відбувається в Києві. Проте списувати це виключно на егоїзм європейців буде лише частиною правди. Пора визнати: Україна банально не вміє рекламувати себе.

Українські політики та публічні особи часто не можуть пояснити західним партнерам, чому важливо стежити за ситуацією на Грушевського та Банковій, навіщо підтримувати починання українського громадянського суспільства. У той час як Європа шукає відповіді на найбільш актуальні виклики сучасності, представники Києва годують європейців історичними метафорами про Київську Русь і Орду, навіть не намагаючись довести, що Україна може бути важливою частиною Європи XXI століття.

Подібну картину можна було спостерігати хоча б під час XXV Економічного форуму, який минулого тижня проходив у містечку Криниця на південному сході Польщі. Це престижний захід, який відвідали польські президент і прем'єр. Хоча в списку виступаючих не було зірок, яких можна побачити в Давосі, в Криницю приїхали політики, директори енергетичних компаній, представники Єврокомісії, експерти з міжнародних відносин практично з усіх країн Об'єднаної Європи. Ці люди три дні обговорювали найбільш нагальні для Польщі і ЄС проблеми: імміграційний криза, зміцнення енергетичної незалежності, можливу зміну влади у Варшаві. Квоти на біженців, моделі інтеграції, нові газопроводи, як змінить польську зовнішню політику формування уряду консервативною партією «Право і Справедливість» після парламентських виборів — думки з цих питань сьогодні цікавлять ЄС найбільше.

Європейський політик говорить про сирійських біженців, український — про Івана Грозного

А з чим приїхали українські гості? Почнемо зі складу делегації. На форумі у Криниці в цьому році не було жодного чиновника рівня віце-міністра, не кажучи вже про міністрів. Не те щоб польські організатори не висилали запрошення, просто українцям традиційно ніколи. Президент Порошенко і прем'єр Яценюк повторюють завчену фразу про «найкращого друга і адвоката України в Європі», але не роблять жодних кроків для зміцнення та розвитку партнерства з Варшавою. Реакція українського політикуму на заяви президента Анджея Дуди щодо ситуації на Донбасі показує, що в Києві не вміють розрізняти, де частина зовнішньополітичної стратегії Польщі, а де елементи внутрішньої політичної боротьби перед жовтневими виборами до Сейму.

Активно брали участь у дискусіях українські депутати і експерти, які приїхали на Форум. У більшості випадків, їх тези зводилися до наступного: це Путін напав на Україну, ЄС і США не виконали своїх зобов'язань за Будапештським меморандумом, Росія не сьогодні, так завтра розпадеться, а Захід повинен підтримати Київ, тому що він цьому процесу сприяє. Все ніби правильно, але є нюанс: подібні заяви для Європи - навіть не вчорашній, а позавчорашній день. Тексти, які були доречні і потрібні у березні-вересні попереднього року, тепер викликають на Заході подив і нудьгу.

По-перше, Польща - не та країна, де політиків і експертів потрібно переконувати, що Кремль веде війну проти України. Та і європейська публіка на подібних форумах добре обізнана, що відбувається в Криму, і в Донбасі. По-друге, так, Захід не виконав свої міжнародні зобов'язання щодо Києва, але тикання в це носом ніяк не підштовхне європейців виконувати наступні. Їм хочеться почути, чому Брюсселю вигідна європейська Україна, а не чому це добре з точки зору моралі. По-третє, розмір західної допомоги Києву ніяк не залежатиме від того, що думають в Брюсселі про спадщина Володимира Великого і Юрія Долгорукого. Так, називання росіян Ордою - легкий спосіб заробити оплески частини аудиторії, одягеної у вишиванки, але для вуха німців і французів це звучить як суперечка про досягнення Хлодвіга.

І, головне, сьогоднішні заяви представників України ніяк не торкаються нагальних проблем ЄС. Європейців цікавить, як Україна може допомогти у забезпеченні енергетичної безпеки ЄС, чи стануть проблеми української економіки причиною збільшення міграційного потоку на Захід, які реформи вдалося провести, а які — ні і чому. Українці ж відповіді на всі ці питання починають з формулювання «Путін і Росія, яка злочинно напала на нас». З боку це виглядає так: європейський політик про сирійських біженців, які йдуть до кордону з Австрією, український — про Івана Грозного, який вплинув на формування російського менталітету. Відчуваєте різницю?

Якщо Україна хоче повернутися на порядок денний ЄС, їй потрібно не тільки активізуватися в проведенні реформ, але і перестати «продавати рис китайцям». Годі розповідати освіченим людям з великою кількістю високооплачуваних радників очевидні речі про Путіна і росіян. Все це й у Берліні, й у Варшаві і так знають. Якщо щось і підштовхне європейців до більш активних дій на Сході, то це успіхи українців, а не невдачі росіян. Рішення у Європі будуть приймати, виходячи не з історичних сентиментів, а керуючись своїми інтересами. І для України вкрай важливо стати частиною цих інтересів хоча б на рівні піару.

Києву потрібно говорити з Європою про сьогодення і майбутнє, а не про минуле. А тематику протистояння Русі і Орди краще залишити історикам і авторам картинок в Facebook.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.