Як завадити владі наживатися на держкомпаніях

0 коментувати
Поки чиновники зберігають важелі контролю на етапах призначень наглядових рад та керівників, держкомпанії будуть об'єктом корупційних схем

Вихід у відставку міністра економіки Айвараса Абромавичуса і скандал навколо призначення заступника з питань «Нафтогазу» гостро поставили питання про ступінь політичного впливу на держкомпанії. Не секрет, що держпідприємства в Україні є економічним фундаментом для політичної корупції. Діюча модель управління держактивами – частина проблеми. Поки чиновники зберігають важелі контролю на етапах призначень наглядових рад та керівників, формування фінпланів та інші держкомпанії будуть об'єктом корупційних схем.

Ми на власному досвіді переконалися, що у системи великий потенціал опору змінам. Конкурсні відбори керівників через Номінаційний комітет і ринкові зарплати здатні залучити чесних і професійних управлінців в держкомпанії, але цього недостатньо. Потрібні інституційні механізми захисту держкомпаній від політичного втручання. Без них корупційна система видавить або асимілює навіть найпрогресивішних реформаторів.

Такі механізми давно діють у країнах ЄС та ОЕСР, де система корпоративного управління держкомпаніями чітко розділяє функції і повноваження акціонера та управлінців. Держава, будучи акціонером, не втручається в кадрові призначення в держкомпаніях і операційне управління. Це компетенція наглядової ради, де більшість, як правило, складають незалежні директори. Управління держкомпаніями централізоване і виконується професійними менеджерами, які прийшли з інвестбанків, компаній з управління активами та фондів прямого інвестування.

Трансформація системи корпоративного управління в цьому руслі в українському держсекторі вже почалася. До кінця березня має бути сформована повноцінна наглядова рада НАК «Нафтогаз України», в якій 3 з 5 членів будуть незалежними. Це прецедент для найбільшої держкомпанії, який стане орієнтиром для інших. Крім того, з прийняттям відповідних законопроектів відкриється можливість формувати незалежні наглядові ради не тільки в акціонерних товариствах, але і в унітарних компаніях. Повноцінні незалежні наглядові ради в держкомпаніях – це перший рівень захисту від політичного впливу.

Без механізмів захисту корупційна система видавить навіть найпрогресивніших реформаторів

Другий – державна керуюча холдингова компанія. Холдинг має об'єднати невелика кількість стратегічних компаній, які не підуть на приватизацію. Держава залишиться акціонером і зможе ставити стратегічні цілі перед компаніями, але важелі управління у незалежної наглядової ради холдингу і команди професійних менеджерів. Саме вони будуть формувати наглядові ради, призначати і звільняти керівників компаній, контролювати виконання стратегій і фінпланів. У холдингу можна вибудувати грамотну систему мотивації, контролю та оцінки результатів, чого неможливо зробити в рамках держслужби.

Але, найголовніше, реалізація холдингової моделі в такому вигляді дозволить якщо не повністю знищити, то принаймні суттєво зменшити ризики політичного втручання в діяльність держкомпаній. Цього не домогтися, доручивши управління стратегічними держкомпаніями міністерству або держагентству – там будуть чиновники і той же набір проблем, що і зараз.

Рішення про відокремлення чиновників від управління держкомпаніями і передачу цих функцій професійним незалежним наглядовим радам та холдинговій компанії не буде простим, оскільки вимагає від політичних еліт відмовитися від частини свого впливу та ресурсів. Але ці рішення потрібні, щоб знищити економічний фундамент політичної корупції.


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Адомас Аудіцкас
Адомас Аудіцкас

Старший радник міністра економіки України Айварас Абромавичус, заступник міністра економіки Литви в Кабінеті Андрюса Кубілюса, в різні роки партнер в провідної консалтингової компанії країн Балтії UAB Civitta, голова ради в UAB VAE, член ради Національного фонду власності - агентства приватизації Литви

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її курсором та натисніть Ctrl+Enter

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.