Україні варто готуватися до виборів. Коли і як

5 коментувати
Дострокові парламентські вибори не такі страшні, як їх малюють

У Вашингтоні переважає думка, мовляв, Україна повинна уникнути дострокових парламентських виборів. Але багато українців вважають, що вибори повинні відбутися, а остаточний вибір за ними. Таким чином, нам варто обговорювати не те, чи потрібно проводити дострокові парламентські вибори, а те, коли і як.

І США, і Євросоюз вважають, що для проведення необхідних реформ Україні потрібна політична стабільність. Але історично у цієї точки зору є недоліки. В період радикальних змін багато політиків швидко застарівають. У чотирьох найбільш реформаторських посткомуністичних державах – Польщі і трьох країнах Балтії – в перше десятиліття переходу влада змінювалася в середньому раз на рік.

Головна причина для занепокоєння у всіх посткомуністичних країнах – це корупція, за яку завжди несе відповідальність чинна влада. Саме тому в східноєвропейських демократіях чинна влада найчастіше програє вибори. Стабільна посткомуністична влада – це корумпована влада. Пам'ятайте, що довше за всіх в Україні на посаді прем'єра тримався Микола Азаров.

Зараз на користь політичної стабільності і проти дострокових виборів найчастіше озвучують три аргументи. Найпереконливіший – війна з Росією, але ця війна затихла після того, як Кремль "втягнувся" в ще більш кривавий конфлікт у Сирії.

Пам'ятайте, що довше за всіх на посаді прем'єра тримався Микола Азаров

Другий аргумент – те, що реформи повинні тривати. Тим не менш, саме високопоставлені члени правлячого блоку Петра Порошенка призвели до поточної дестабілізації, почавши внутрішню війну з реформами, про що розповів Айварас Абромавичус, йдучи у відставку з посади міністра економічного розвитку і торгівлі. Вони витіснили найбільш налаштованих на реформи міністрів, щоб поставити на їх місце когось менш радикального.

І останній аргумент – те, що Україна повинна думати про своїх державні фінанси, але вони знаходяться в прийнятному стані, бо країна в 2015 році провела вельми вражаючі реформи: енергетичну, фіскальне коригування, податкову та банківську реформи, дерегуляцію та реформу прокуратури. Головна проблема країни – внутрішня корупція, з якою можна боротися за допомогою криз у владі і нових виборів.

Аргументи на підтримку дострокових виборів серйозніші. Останні опитування показують, що корупція – ключова проблема країни, і дострокові вибори, ймовірно, дозволять прийти новим особам. Плюсом парламентських виборів жовтня 2014-го стало те, що 54% обраних раніше ніколи не були депутатами Ради. Мінусом - те, що 46% виявилися старими парламентарями, що здебільшого залишилися вірними колишнім звичками. Україна відчайдушно потребує більш відчутного оновлення парламенту.

Громадська думка в Україні і на Заході відрізняються. В Україні міцніє переконання, що керівники держави є головними винуватцями корупції (що відображається в їх падаючих рейтингах), тоді як західні лідери вважають, що українське керівництво зможе провести реформи, необхідні для подолання проблеми корупції. Але для Заходу небезпечно, якщо його почнуть вважати захисником корупції, як вже відбувалося в Росії. Заходу слід лише дозволити їм вирішити свою долю демократичним шляхом.

Але на яких умовах повинні проводитися парламентські вибори? Україна вже оголосила про закон про державне фінансування політичних партій та їхніх виборчих кампаній. Закон різко скоротить витрати на кампанії, які зараз коштують дуже дорого, і зробить їх менш корумпованими, якщо вступить в силу до виборів.

Друга важлива умова – прийняття нового закону про вибори за пропорційною системою з бар'єром у 3-5%. Сьогодні половину парламенту обрано в одномандатних округах, де велике значення мають гроші та влада на місцях. Ці депутати – в основному регіональні барони (або їх ставленики), що захищають в Раді свої бізнес-інтереси. Україна повинна повернутися до виборчого законодавства, використовуваним для виборів 2006 і 2007 року (ймовірно, найбільш чесні вибори в країні). Попит у суспільстві на цю ідею дуже високий.

В ідеалі будуть сформовані справжні політичні партії, але це залежить від громадської ініціативи. Насьогодні ні одну з українських партій не можна назвати ідеологічною. Деякі є регіональними, і всі вони - лідерські. Їх всі можна вважати правоцентристськими: вони підтримують Захід, демократію і ринкову економіку, але при цьому подають ще й бізнес-інтереси.

Головна причина, що виправдує відстрочку виборів – страх дикої популістської реакції на жорсткі, але вражаючі реформи. Є два страшних приклади невдало підібраного часу для виборів – жовтень 1992 року в Польщі і грудень 1993 р. в Росії. Ці вибори пройшли через два роки після початку радикальних реформ і привели до влади популістів. Польща продовжила процвітати за рахунок успіху реформ, а російські реформи в будь-якому випадку були недостатніми. Якщо судити по громадській дискусії та наявності громадянського суспільства, то сьогоднішня Україна ближча до Польщі 1992-го, ніж до Росії 1993-го.

Це підводить нас до підсумку, що складається з трьох пунктів. По-перше, дострокові парламентські вибори не такі страшні, як їх малюють. По-друге, якщо головна турбота – бізнес-інтереси в парламенті, дострокові вибори – найбільш ефективні ліки від цього. По-третє, дострокові вибори дозволять очистити систему лише в тому разі, якщо буде прийняте розумне виборче законодавство.

Переклад НВ

Новое вркмя володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Андерса Аслунда. Републікування повної версії тексту заборонене.

Оригінал Atlantic Council

Більше думок тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.