Україні потрібно відмовитися платити Росії

5 коментувати
Розв'язана Москвою війна завдала Україні величезний збиток, так що це РФ повинна платити репарації

20 грудня Україна ймовірно повинна виплатити Росії $3 млрд за кредитом, виданим Володимиром Путіним у грудні 2013. Україні не потрібно платити.

В лютому 2014 року Путін почав військову агресію проти України, спочатку анексував Крим, а потім взявся за схід та південь України. Більше року керовані з Москви війська, в які входили як добровольці, так і регулярні об'єднання збройних сил РФ, продовжували окуповувати 3% східних територій країни.

Розв'язана Москвою війна завдала Україні величезний збиток. Росія узурпувала не тільки територію Криму, але також багато підприємств, товарів, готівки та інших банківських активів. У Східній Україні російські солдати руйнують будівлі, заводи і мости. Війна обійшлася Україні у втрату як мінімум в 7% ВВП і відлякала іноземних інвесторів. Росія також почала торговельну війну проти України – це призвело до втрати 18% експорту країни. Україні не слід платити такому агресору. Насправді, це Росія повинна виплачувати Україні репарації.

Путін домовлявся про угоду особисто з колишнім президентом Віктором Януковичем, і задумана вона була для порятунку останнього, а не заради користі українському народу.

Крім того, Кремль навмисно заплутав формалізацію цієї позики. Росія видала євробонди в Ірландії, згідно з британським законодавством, який робить їх торгованим приватним боргом. Але Москва профінансувала позику зі свого Фонду національного добробуту, суверенного резервного фонду, і стверджує, що борг державний. Кремль розставив Україні юридичну пастку.

Кремль розставив Україні юридичну пастку

Професор університету Джорджтауна Ганна Гелперн стверджує, що Україна не повинна виплачувати цей борг, оскільки він прирівнюється до одіозного боргу (борг, який був притягнутий деспотичним режимом, використовуючим ці кошти не для блага населення, а навпаки, для його придушення - НВ). Вона уклала: «у відповідності зі своїм законодавством, Великобританія повинна визнати його таким, що не має законної сили».

Український уряд погодився на реструктуризацію приватного боргу – це рішення підтримали як Верховна Рада, так і ¾ приватних кредиторів. Угода передбачає скорочення тіла боргу ($18 млрд) на 20% та відстрочення виплат по боргу на чотири роки. Всі приватні кредитори погодилися на ці умови. 29 жовтня угоду було фіналізовано, а старі єврооблігації були замінені новими.

Україна запропонувала Росії такі ж умови реструктуризації, але російський міністр фінансів Антон Силуанов відмовився прийняти їх, вимагаючи повного погашення платежу 20 грудня. Путін і сам не раз піднімав цю тему. 13 жовтня він заявив: «Але гроші то наші нехай повернуть. А чому МВФ не хоче додати, припустимо, Україні ці три мільярди з тим, щоб вона могла розплатитися, ніж змінювати свої правила під конкретну країну, руйнуючи, по суті справи, саму систему правил функціонування Міжнародного валютного фонду?». Оскільки з приватними кредиторами Україна вже домовилася, вони не проти, якщо вона відмовиться платити РФ.

Для Росії, чиї офіційні резерви становлять $375 млрд, $3 млрд – різниця незначна, а ось для України така виплата може обернутися серйозною валютною кризою; її резерви складають всього $13 млрд.

Єдине, що може спонукати Україну виплатити борг – це побоювання у разі відмови не отримати подальше фінансування від МВФ, яке є принциповим для підтримки країни. У МВФ є старе правило не кредитувати країни, у яких є конфлікти за суверенними боргами, але в даному випадку цю практику застосовувати не слід. Велася дискусія щодо того, визнати цей борг державним, чи приватним, але тепер МВФ змінює правила кредитування, і це більше не має значення.

МВФ збирається змінити практику відмови в кредитуванні боржникам. Це зробити нескладно, оскільки вона не закріплена в Статуті організації. Виконавча рада МВФ може внести поправки простою більшістю. МВФ кредитував Афганістан, Грузію та Ірак в розпал війни, і у Росії немає права вето – у МВФ вона володіє лише 2,39% голосів. Коли МВФ приймав рішення про кредитування Грузії і України, інші члени Виконавчої ради долали заперечення Росії.

Український міністр фінансів Наталія Яресько неодноразово пропонувала Росії взяти участь в реструктуризації боргу на тих же умовах, що були запропоновані приватним кредиторам, але Росія відмовилася. Прем'єр-міністр Арсеній Яценюк дав Росії час до 29 жовтня, щоб погодитися на реструктуризацію, додавши, що після цього не може запропонувати їй нічого, крім судового процесу. У листопаді Виконавча рада МВФ планує прийняти рішення про надання кредитів навіть країнам, які не виконали свої боргові зобов'язання перед суверенами. Поведінка Росії переконала більшість, що правила потрібно змінювати швидко. Після цієї заяви РФ про те, що МВФ повинен припинити фінансувати Україну, втратять силу.

Україні все ще доведеться виконати стандартні вимоги МВФ, але це вже окреме питання.

Переклад НВ

"Новое Время" володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Андерса Аслунда. Републікування повної версії тексту заборонено.

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.