Україні потрібна реальна допомога

2 коментувати
Чому міжнародним організаціям і країнам Заходу потрібно надати додаткове фінансування

За три роки героїчних реформ після Євромайдану Україна відновила макроекономічну стабільність. Економіка знову зростає, але дуже повільно. Очікуване зростання в 2017 становить 2,5%. Але воно повинно прискоритися до 6-8%, як на початку 2000-х років. Ключ до цього – у збільшенні інвестицій.

Під час кризи українська норма інвестицій значно впала. У 2016 вона становила лише 16% від ВВП, тоді як для країни аналогічного рівня розвитку, що потребує інфраструктурних інвестицій, вона повинна доходити до 25-30%.

Основними причинами скорочення інвестицій в Україну були війна і російські торговельні санкції, які призвели до економічної депресії. Банківська криза, нульова приватизація і несприятливий бізнес-клімат також внесли свою лепту. І все ж навіть при президенті Вікторі Януковичі Україна отримувала в рік 4% ВВП в прямих іноземних інвестиціях. В останні три роки прямі іноземні інвестиції в реальному вираженні скоротились майже до нуля.

Українська влада і міжнародне співтовариство можуть і повинні зробити багато чого, щоб виправити це. Держава повинна організувати приватизації, які зацікавлять іноземних інвесторів, і одночасно поліпшити бізнес-клімат за рахунок прискорення судових реформ. Міжнародне співтовариство повинно заблокувати подальшу російську агресію і надати більше інвестицій.

В останні три роки прямі іноземні інвестиції в реальному вираженні скоротилися майже до нуля

Україні варто звернути увагу на приклад Болгарії: вона кілька років залучала чверть ВВП в прямих іноземних інвестиціях за рахунок продажу цінної інфраструктури. В України є вісім комерційно життєздатних портів, які можна і потрібно продати на аукціонах як місцевим, так і іноземним інвесторам. Такі продажі принесуть державі суттєвий дохід, покажуть іноземним інвесторам, що Україна відкрита для бізнесу та покращать якість обслуговування в портах за рахунок конкуренції.

Українська держава не повинна повторювати провальну приватизацію Одеського припортового заводу, головною метою якої, схоже, було перешкоджання приватизації задля вигоди її тіньових покровителів. Також активи у сфері електрики, такі як Центренерго, не слід продавати, поки не буде створено справжній ринок електрики.

Енергія – ще один традиційний магніт для прямих іноземних інвестицій. В України є багато досить добре розвіданих родовищ нафти і газу. Обсяги достатні для того, щоб залучити великі енергетичні компанії. Після встановлення ринкових цін на газ немає сенсу в подальших затримках. Потрібно створити прийнятні умови для іноземних інвесторів і відкрити ринки.

Велика частина бізнес-активності України за кордоном прив'язана до сільського господарства. На жаль, тільки пара великих сільськогосподарських українських компаній не оголосили дефолт за своїми євробондами, так що цей напрям користується поганою славою. Швидше за все, стане великим проривом легалізація приватного продажу сільськогосподарських земель, відкладена до 2018 року. Як пропонує Світовий банк, гарним початком будуть великі, але обмежені продажі державних земель – наприклад, 700 000 гектарів (це 5% загальних сільськогосподарських земель України), які дозволять встановити розумну ринкову ціну.

Великою можливістю, яка стане доступна в майбутньому, буде інтеграція України в європейський ланцюг поставок, і інвестори починають це усвідомлювати. Німецькі і японські інвестори вкладають гроші в автомобільні частини на Західній Україні, і, ймовірно, за ними підуть інші. Чому б не вкладати гроші в Україну, а не тільки в сусідню Польщу, де зарплати в п'ять-шість разів вище?

Про міжнародну допомогу для України говорили дуже багато, але насправді вона виявилася крихітною. Державний борг України скоротився до $73 млрд в кінці 2013 року та до $71 млрд в 2016 році, що показує відсутність припливу іноземних інвестицій в Україну. Міжнародний Валютний Фонд виділив Україні $7,7 млрд у рамках програми стабілізації в березні 2015 року, але інша підтримка була набагато менше, ніж могло б здатися.

Після того, як фінансова стабілізація буде досягнута, міжнародне співтовариство повинне надати значні інвестиційні кредити. Оскільки війна з Росією відлякала приватних іноземних інвесторів, міжнародні фінансові установи повинні подати приклад, показуючи, що Україна відкрита для бізнесу.

Всесвітній банк повинен організувати одну із своїх стандартних інвестиційних конференцій, на яких великі міжнародні донори або кредитори могли б внести свої внески. Як зазначила колишній міністр фінансів Наталія Яресько, $5 млрд на рік протягом наступних п'яти років будуть розумним початком.

Світовий банк, Міжнародна фінансова корпорація, Європейський банк реконструкції та розвитку, а також Європейський інвестиційний банк можуть надати кожен по $1 млрд на рік – всього $4 млрд. Крім того, Європейський союз, Сполучені Штати, Японія, Німеччина, а також ряд інших країн могли б вкладати по $1-2 млрд в рік.

Україна готова до серйозних інвестицій.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок
Републікування повної версії тексту заборонене

Оригінал

Більше поглядів тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.