Угода з кредиторами. Тепер Україні потрібно відмовитися платити РФ

7 коментувати
Домовленість з приватними кредиторами скоротила потребу України у фінансуванні на наступні чотири роки на цілих $15 млрд

Сьогодні Україна отримала чудові новини. Приватні власники $19 млрд українських єврооблігацій погодилися на суттєву реструктуризацію боргу, яка принесе Україні бажане полегшення боргового тягаря. Прибутковість облігацій було значно зменшено, терміни виплати продовжено, а основне тіло боргу – скорочено на 20%.

Згідно з даними МВФ, ця домовленість скоротила потребу України у фінансуванні на наступні чотири роки на цілих $15 млрд. Це велика перемога українського уряду, і Києву вдалося її здобути навіть без введення мораторію на виплату зовнішніх боргів.

Питання необхідності скорочення приватного боргу було підняте на початку цього року. 12 лютого МВФ оформив чотирирічну програму допомоги Україні. 11 березня виконавча рада МВФ схвалила програму на суму $40 млрд, але виникли проблеми з фінансуванням. Сам МВФ пообіцяв виділити $17,5 млрд. За досить оптимістичними прогнозами, Світовий банк, інші міжнародні фінансові інституції та країни-донори вкладуть ще $17 млрд. І все ж у України залишалася проблема недофінансування на суму $15 млрд.

МВФ вирішив підштовхнути український уряд поставити перед приватними кредиторами вимогу реструктуризації боргу. Цікаво, що з $19-мільярдного боргу майже $8 млрд тримала американська компанія Franklin Templeton, яка представляла кредиторів на переговорах. Україні допомагала інвестиційна компанія Lazards Freres.

Чому Україна повинна платити агресору? Це РФ повинна виплачувати репарації

Чому Franklin Templeton вклала стільки грошей в українські облігації? Тому що більших прибутків не було майже ніде в світі. Початкова прибутковість становила 7,5%, але більша частина облігацій могла бути придбана на вторинному ринку за половину вартості, отже, реальна дохідність могла складати і більше 20%. Тому власники облігацій все одно виграли і могли дозволити собі піти на угоду.

Спочатку міністр фінансів України Наталія Яресько просила про списання 40% боргу, а власники облігацій погоджувалися продовжити терміни виплат, але полегшити податковий тягар не хотіли. Тепер вони погодилися на 20% скорочення, що задовольняє вимоги МВФ. Можна припустити, що обидві сторони розуміли, на якій цифрі зійдуться.

Успішне завершення боргової саги України здається великим успіхом для всіх зацікавлених сторін. МВФ вдалося поміняти правила гри так, як йому хотілося. Власники облігацій все одно не залишаться у програші. Україна отримала необхідне полегшення боргового тягаря. Вона вже провела відчутне бюджетне коригування і серйозні структурні реформи в енергетиці, банківській сфері та виплаті пенсій. Бюджетний дефіцит скоротився, а дефіцит за поточними рахунками зник після девальвації гривні.

Тепер інші міжнародні донори повинні запропонувати державі фінансування, необхідне на період з 2015 по 2016 рік. Поки було надано всього $8 млрд, тоді як країна потребує ще $7 млрд. Основним донором повинен стати ЄС, чий спокій захищають українські бійці. Україні вкрай необхідно наростити свої золотовалютні резерви з $10,4 млрд до $20 млрд, щоб стабілізувати гривню і послабити введені адміністративні обмеження.

США також повинні запропонувати більше. Міністр фінансів Джек Лью говорить про додаткові $1млрд в боргових зобов'язаннях, але цю суму слід збільшити до $2 млрд. Це не так багато, але для українських резервів ці гроші дуже важливі, а велика частина уряду США підтримують Україну.

Абсурдно те, що Україна зобов'язана у грудні виплатити Росії $3 млрд боргу, який вона надала в грудні 2013 колишньому президенту Віктору Януковичу, намагаючись врятувати його режим. Чому Україна повинна платити агресору? Україна вже подала в міжнародні суди ряд позовів проти Росії за анексію Криму та конфіскацію державної і приватної власності на півострові. США і ЄС повинні посилити санкції проти РФ, збільшивши обсяги допомоги Україні і наполігши на тому, що вона не зобов'язана платити Росії. Це агресор повинен виплачувати репарації – як змусили зробити Ірак після його спроби анексії Кувейту в 1990.

Україна зробила дуже багато. США і ЄС повинні допомогти їй здобути перемогу.

Текст публікується з дозволу автора.

Оригінал статті опубліковано на сайті Atlantic Council


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.