Справжні реформи в Україні повинні починатися згори

3 коментувати
Щоб стати успішною, країні потрібно позбутися від груп впливу в парламенті, несправедливих субсидій та корумпованих чиновників

Всі ми сходимося на тому, що головна загроза Україні, після війни з РФ, зрозуміло, це корупція. Але мало хто згоден в тому, як з нею боротися, хоча це має бути не надто складно.

У 1998 році основний імпортер газу з України, Ігор Бакай, заявив, що «всі багаті українці заробили свої статки на російському газі». Технологія була проста. Український трейдер отримував монопольні права на купівлю дешевого газу у російського Газпрому (часто за рахунок російських кредитів), а потім продавав його за максимально високою ціною в Україні. Натомість трейдер повинен був підкуповувати українських правителів до вигоди Кремля. Після Помаранчевої революції 2004 року Бакаю довелося тікати в Росію, але тенденція продовжилася.

У 2013 році енергетичні субсидії обійшлися Україні у 8% ВВП. Але український уряд може одним розчерком пера знищити це ключове джерело корупції, зрівнявши ціни на газ. Київ зробив дві третини з необхідної 1 квітня 2015 року. До першого квітня 2016 року уряду потрібно завершити цей процес.

Державні підприємства, які ще не були приватизовані, є ще одним джерелом корупції. 1 883 державних підприємства України не приносять прибутку, проте збитки країна від них несе досить відчутні. Державному бюджету пішла б на користь приватизація цих компаній, так як зараз країна просто дозволяє могутнім людям «сидіти на трубі». Ці оператори запускають руку в доходи державних підприємств через ціни трансферу і транспортування за допомогою власних компаній. Україні потрібно продати бідні, безприбуткові підприємства якомога швидше через відкриті аукціони з мінімальними умовами. Тим не менш, десятки енергетичних та інфраструктурних компаній являють реальну цінність, і їх показники потрібно поліпшити через розумне корпоративне управління.

Український уряд може одним розчерком пера знищити ключове джерело корупції

Кілька «сірих кардиналів» в парламенті контролюють ці цінні держпідприємства. У кожної партії є пара таких особистостей, які займаються збором грошей для фінансування витратних виборчих кампаній і доплат парламентаріям. Цих людей нарешті почали викривати, що, найімовірніше, призведе до їх відходу з парламенту. Нові закони повинні обмежити політичні партії державним фінансуванням, а самі парламентарії будуть змушені розкривати свої справжні доходи.

Але найбільш масштабною проблемою в Україні є надзвичайно корумпована правоохоронна система. З 18 000 прокурорів і 10 000 суддів лише деякі, можливо, залишилися чесними. У колишньому КДБ, тепер відомому як Служба безпеки України, 4 000 співробітників зобов'язані боротися з корупцією, але замість цього вони з неї годуються.

24 вересня посол США в Україні Джеффрі Пайетт поскаржився в Одесі на «нездатність Генерального прокурора України успішно боротися з внутрішньою корупцією в країні. Замість того, щоб підтримувати українські реформи і протистояти корупції, корумповані співробітники Генпрокуратури тільки погіршують існуюче становище, відкрито і агресивно протистоячи реформам».

Всі ці прокурори, судді та офіцери СБУ повинні бути звільнені. Саме так вчинили успішні реформатори – Естонія і Східна Німеччина. Більш того, їх дуже багато. На основі досвіду інших країн можна зробити висновок, що чверті від нинішньої кількості буде достатньо. Таким чином, зарплати залишених можна буде почетверити без збільшення витрат.

Українці усвідомлюють масштаб проблеми. У вересні 2014 року український парламент прийняв закон про люстрацію, але Захід не згоден з таким підходом, скаржачись на колективне правосуддя та ігнорування досвіду ЄС. Найбільше їх у цьому підтримують ті самі корумповані судді та прокурори.

Замість люстрації західні уряди активно наполягали на створенні трьох антикорупційних служб, жодна з яких, схоже, не стане достатньо сильною або хоча б великою. У відносно законослухняній Латвії аналогічний орган намагався залучити до відповідальності головного олігарха країни з 2006 року – безуспішно. Якщо це не вдалося у Латвії, то в куди більш корумпованій Україні не вдасться тим більше.

Іронічно виглядає на цьому тлі патрульна поліція. Туристи люблять робити селфи з новими патрульними, третина з яких жінки. 2 000 співробітників почали з нижньої щаблі піраміди, в яку входить 152 000 поліцейських. У перші два місяці 28 осіб звільнилися.

Серйозні реформи повинні починатися зверху. Корупцію можна перемогти, відмовившись від нерівних цін, неприйнятних державних субсидій, корумпованого політичного фінансування. Українські правоохоронні органи повинні бути очищені, корумповані співробітники - люстровані. Замість них потрібно набрати нових професіоналів. Брюсселю потрібно звернути увагу на досвід деяких країн, які нещодавно вступили в ЄС, а не намагатися винайти велосипед.

Матеріал опубліковано на сайті Atlantic Council

Переклад НВ

НВ володіє ексклюзивним правом на переклад та публікацію колонок Андерса Аслунда. Републікування повної версії тексту заборонено.

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.