Сім головних цілей для України в 2016 році

2 коментувати
Країна провела багато реформ в 2015 році, але потрібно зберегти темп, щоб досягти відчутного економічного зростання

Після православного Різдва я провів кілька днів у Києві. Дивно, як змінилися настрої – в кращу сторону. Бюджет на 2016 рік та зміни до Податкового кодексу були прийняті 24 грудня. Через два тижні заслуженого відпочинку прийшло раптове усвідомлення, що у 2015 році Україна провела чимало важливих економічних реформ. Потрібно визнати: багато українців повторюють мантру про те, що реформ немає, але це неправда. Були прийняті сотні розумних реформаторських законів, та їх охоплення вражає.

Енергетична реформа значною мірою скоротила диспаритет цін і обмежила можливості до корумпованого арбітражу між встановленими державою і вільними цінами, при цьому різко зменшивши державні субсидії. Бюджет був практично приведений до балансу; також було отримано масштабне міжнародне фінансування та укладена угода про реструктуризацію боргу. Була прийнята податкова реформа. Банківська система очищається – близько третини банків були закриті. Після значної девальвації обмінний курс стабілізувався, і міжнародні золотовалютні резерви відчутно збільшилися. Повсюдно вводиться система електронних держзакупівель. Подекуди була проведена дерегуляція.

Але все ж українці мають рацію, що скаржаться. Виробництво скоротилося, тоді як ціни злетіли через обмінний курс. Країна стала набагато біднішою. Головна проблема полягає в тому, що корупція не зменшилася, а держслужба не стала ефективнішою. Тим не менш, перераховані вище досягнення показують, що ще належить зробити, і якими мають бути пріоритети країни в 2016 році.

1.Пріоритет – реформа прокуратури та судів. Україна прийняла закон про прокуратуру, але генпрокурор Віктор Шокін зміг отримати контроль над процесом реформування, мінімізувавши зміни. Шокін повинен піти, а реформа – розпочатися заново під новим керівництвом. Також, 10 000 українських суддів повинні бути люстровані, а нові судді – призначені в реформованій судовій системі.

Шокін повинен піти, а реформа прокуратури – розпочатися заново під новим керівництвом

2. Енергетична реформа багато чого добилася в 2015 році, і в 2016 році вона повинна бути завершена. Ціни на газ та електрику повинні бути уніфіковані на ринковому рівні та поставлені під контроль незалежного регулятора з 1 квітня, а газовий ринок і ринок електроенергії повинні нарешті отримати можливість розвиватися. Оподаткування незалежних виробників нафти і газу повинне бути прийнятним, а регулювання має бути спрощене. Соціальні субсидії повинна отримувати найбідніша третина населення, але більше ніяких субсидій енергетичним компаніям.

3. 1 883 державні компанії України – розсадник корупції. Велика їх частина, 1 600, майже нічого не коштують і просто тягнуть з держави субсидії. Вони повинні бути продані на регіональному рівні, а отримані кошти слід передати місцевим органам управління, щоб мотивувати їх розпродати все швидше. Топ-100 державних підприємств, здебільшого у сферах енергетики і транспорту, мають справжню цінність, і їх приватизацію потрібно дозволити іноземним покупцям в тих випадках, коли це можливо. Ці продажі повинні бути прозорими і конкурентними, а за мету повинна стати як висока ціна, так і розумна реструктуризація. Близько 120 компаній, що виробляють озброєння, належать Укроборонпрому і повинні вважатися питанням національної безпеки країни. З цих же причин російським компаніям потрібно заблокувати можливість участі у приватизації, а іноземні компанії повинні мати прозорих кінцевих бенефіціарів.

4. Україна потребує серйозної реформи держслужби, яка вже створена і набуде чинності навесні. Життєво важливо, щоб вона була впроваджена правильно. Зарплати держслужбовцям необхідно підняти, щоб вони могли на них жити. Повинно бути проведено чітке розмежування між політичними призначеннями і призначеннями на держслужбу. Потрапляння на держслужбу має здійснюватися через іспит. Підвищення повинні бути засновані на досягненнях, а не на старшинстві. Повинні бути введені стандартні правила проти конфлікту інтересів. ЄС запропонував серйозну фінансову і технічну підтримку, а це те, з чим ЄС вміє справлятися.

Адміністрація Кабміну, яка складається з 700 чоловік та така, що традиційно дублювала і заважала роботі міністерств, повинна бути скасована і замінена невеликим апаратом для здійснення загальної координації. Системі, яка вимагає 20 або 30 підписів для кожного важливого рішення, необхідно покласти край, і міністерства повинні отримати реальну відповідальність.

5. Бюджетний дефіцит був узятий під контроль, а найбільші корупційні витрати знищені, але Україні потрібно реформувати бюджетний процес, щоб зробити його повністю прозорим. Для цього потрібно технічна допомога від західної держави з добре функціонуючою бюджетною системою, щоб зробити держвидатки ефективними.

6. У 2015 році Україна провела деяку дерегуляцію, але її недостатньо. Багато інспекційних агентств як і раніше залишилися і повинні бути закриті. Україна може різко піднятися в рейтингу Світового Банку Doing Business, якщо проведе дерегуляцію.

7. Колишній міністр освіти Дмитро Табачник створив хаос в освітній системі в 2010-2013 роках. Україні потрібно навести елементарний порядок в системі шкільної організації та розкладі. Польща являє собою хороший приклад, який можна скопіювати. Це обійдеться недорого, але це спосіб поліпшити адміністрування.

Багато інших питань також є важливими, зокрема, поліпшення системи охорони здоров'я, але на такі реформи потрібно більше часу. Сім пріоритетів, зазначених вище, всі націлені на зменшення корупції. Шкільна реформа є відносно нескладною і може бути здійснена протягом року.

Україна провела багато реформ в 2015 році, але державі потрібно зберегти темп, щоб досягти відчутного економічного зростання.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Андерса Аслунда. Републікування повної версії тексту заборонене.

Оригінал Atlantic Council

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.