Що сьогодні загрожує Україні

1 коментувати
Якщо уряд розслабиться, досягнуте країною буде втрачено

Безпосередню економічну кризу в Україні успішно вирішено, але її економіка залишається вразливою і, як раніше, потребує міжнародної підтримки. Якщо новий український уряд розслабиться, досягнуте країною буде втрачено.

Україна пройшла довгий шлях з часів Євромайдану в 2013-2014 році. Коли колишній президент Віктор Янукович втік у Росію в лютому 2014 року, економіка України перебувала в стані вільного падіння – за два роки вона скоротилася на 17%. Бюджет і зовнішній дефіцит стали нестійкими і потребували радикальної реструктуризації, тож російської агресії виявилося достатньо, щоб підштовхнути економіку за межу.

До кінця 2015 року колишній прем'єр-міністр Арсеній Яценюк домігся значного прогресу в наведенні ладу у фінансах країни, але тільки в сферах, якими керував він і його технократи-реформатори.

Однією з найважливіших сфер був економічний сектор. З початку 1990-х українські олігархи отримували величезні прибутки від покупки субсидованого газу за низькими цінами і продажу його за ринковими цінами. Але в останні два роки український уряд зрівняв ціни на газ і скасували субсидії (які досягали 10% від ВВП і підживлювали нелегальні фінансові потоки).

Ці заходи виявилися ефективними: минулого року Україна скоротила споживання газу більше ніж на 20% і продовжує збільшувати масштаби економії. Уряд зменшив дефіцит бюджету від 10,5% ВВП в 2014 році до 2,5% ВВП в 2015, і підтримує бюджетну дисципліну в поточному фіскальному році.

Україна вибирається з економічної ями, яку допоміг вирити Янукович. Для початку, він створив нестійкий дефіцит платіжного балансу за поточними рахунками, наполягаючи на нереалістично високому обмінному курсі гривні. Після того, як уряд Януковича був змушений перейти на плаваючий обмінний курс у листопаді 2013, гривня обвалилася на третину від колишньої своєї вартості відносно долара, ціни на енергоносії зросли, а інфляція злетіла – свого піку в 61% вона досягла в квітні 2015.

Поки люди продовжують втомлюватися від злиднів і війни, привабливість популізму зростатиме

Майже три роки потому Україна справляється зі своїми міжнародними виплатами. НБУ купує іноземну валюту, щоб підтримувати стабільний курс, і йому вдалося скоротити інфляцію до 8% шляхом поступового зниження відсоткових ставок і послаблення валютних обмежень.

За часів адміністрації Януковича українська банківська система загрузла в корупції. Власники банків видавали 80-90% позик самим собі та використовували ці гроші для придбання ще більшої кількості банків. З того часу голова НБУ Валерія Гонтарева домоглася значного прогресу в очищенні системи, закривши 80 з 180 українських банків; кілька невеликих банків ще належить закрити.

Україна не змогла б пройти весь цей шлях самотужки. У лютому 2015 країна була на межі фінансового колапсу, оскільки її золотовалютні резерви скоротилися до $5 млрд, а обмінний курс, що летів униз, спричиняв у покупців паніку. МВФ врятував економіку траншем на $5 млрд, і сьогодні українські міжнародні резерви досягають $14 млрд. Навіть більше, оскільки минулого року Україна реструктуризувала свої борги, виплати по їх обслуговуванню залишаться низькими до 2020 року.

Однак, незважаючи на ці значні макроекономічні досягнення, на мікроекономічному рівні прогрес України залишається скромним. Уряд поліпшив корпоративне керування в державних енергетичних компаніях, були створені державні бази даних для відстеження власності та закупівель. Але економіка все ще занадто сильно регулюється, і понад 1800 державних підприємств мають бути приватизовані.

Що більш важливо, Україні необхідно посилити верховенство права. Уряд запропонував провести судову реформу, аби полегшити судове переслідування корупції, але вона наражається на жорсткий опір з боку старого істеблішменту. У серпні суперечка між працівниками ГПУ та новоствореного НАБУ перейшла у прямі зіткнення.

У квітні президент Петро Порошенко відправив у відставку Яценюка, з яким конфліктував, і замінив його на союзника, колишнього спікера парламенту Володимира Гройсмана. Порошенко стверджував, що Гройсман буде більш ефективний у роботі з парламентом, але сталося протилежне – парламент ухвалив лише 11 з 177 законопроектів, поданих урядом Гройсмана.

В останні місяці зусилля щодо ухвалення нових законів і проведення реформ застопорилися, і обмінний курс знову почав падати. МВФ не виділяв нових коштів, але минулого місяця схвалив транш на $1 млрд, що дало змогу стабілізувати курс. Очікується, що США доповнять транш МВФ $1 млрд кредитних зобов'язань, а ЄС виділить $673 млн макроекономічної допомоги.

Захід пропонує нове фінансування, тому що Україна створила громадську базу даних для активів і доходів державних чиновників. Наступною вимогою Заходу, ймовірно, буде створення незалежного регулятора енергії. Але набагато більшою необхідністю буде створення економічного зростання, яке, за прогнозами, сстановитиме лише 1,5% у цьому році.

Тим часом багато українців біднішають. Офіційна заробітна плата в доларовому еквіваленті з 2013 року впала на 2013, до $200 на місяць – це лише одна восьма порівняно з рівнем сусідної Польщі. Нині багато молодих українців воліють еміграцію тіньовій економіці.

Що ще гірше, українці знають, що корупція зберігається, а прогрес у руйнуванні структури влади старої еліти був більш ніж скромним. Поки люди продовжують втомлюватися від злиднів і війни, привабливість популізму зростатиме, як ми вже спостерігали на Заході в цьому році.

Але з приходом нового фінансування в уряду з'явиться вікно можливостей, щоб проштовхнути радикальні економічні реформи і запустити економічне відновлення. В іншому разі наступної весни йому загрожують дострокові парламентські вибори, які уряд може не пережити.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Андерса Аслунда. Републікування повної версії тексту заборонено

Більше точок зору тут

Copyright: Project Syndicate, 2016.
www.project-syndicate.org


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.