Щедрий цар. Як процвітають діти путінських друзів

1 коментувати
Хоча кумівство в Росії – звична справа, лояльність Путіна до своїх друзів і членам їх сімей здається безмежною

Кумівство при Путіні повністю замінило колись процвітаючий в Росії капіталізм. Якщо у Путіна і є якийсь девіз, то він звучить так: «Моїм друзям - все. Моїм ворогам - закон ».

В автобіографічній книзі «Від першої особи», виданій у 2000 році, Путін відверто пише про важливі для нього речі. «У мене багато друзів, - каже він інтерв'юеру, - але лише кілька людей по-справжньому близькі мені. Вони нікуди не поділися. Вони ніколи мене не зраджували, і я теж не зрадив їх ».

Дійсно, глава Кремля непогано допоміг своїм друзям. Згідно з рейтингами Forbes, багато хто з них - мільярдери, навіть не враховуючи коштів, захованих в офшорах. Наприклад, скандальне торішнє розслідування Панамських документів довело, що приятель дитинства Путіна Сергій Ролдугін, віолончеліст, навіть не претендує на роль бізнесмена, отримав близько $2 млрд державних коштів.

За роки правління, Путін фактично націоналізував російські еліти. Його близькі друзі з Санкт-Петербурга і КДБ виховували дітей в Росії, а не за кордоном. І оскільки потомство попереднього покоління російських олігархів масово покинуло країну, їхні місця зайняли спадкоємці приятелів Путіна. Як зазначив у 2015 році оглядач російської політики Брайан Вітмор, «діти друзів Володимира Путіна вже мільярдери, хоча багатьом з них ще не виповнилося 40 років».

За роки свого правління Путін фактично націоналізував російські еліти

Втім, у цих молодих олігархів, на відміну від їхніх батьків, немає відповідної підготовки. Після коледжу вони, як правило, займають високі посади в державних банках або в таких компаніях, як Газпром, де після одного або двох блискавичних підвищень стають віце-президентами. Їхні сестри, тим часом, повинні вийти заміж за відповідних молодих людей.

Серед путінської золотої молоді сини його петербурзьких друзів почуваються особливо добре, працюючи, як правило, в приватизованих компаніях. Як приклад розглянемо випадок з не дуже відомим другом Путіна Миколою Шамаловим і двома його синами.

Шамалов керував продажами медичного обладнання Siemens AG в Росії до 2008 року, поки Міністерство юстиції США і Комісія США з цінних паперів і бірж не оштрафували Siemens на $1,34 млрд за порушення Закону про корупцію за кордоном. За даними SEC, компанія практикувала «систематичні виплати хабарів іноземним урядовим чиновникам для укладення угод» в шести країнах, включно з Росію.

Шамалов був звільнений з Siemens після 16 років відданого служіння. Але його падіння виявилося досить м'яким, а у двох його синів склалася прекрасна кар'єра. У 2005-му старший син Юрій став генеральним директором Газфонду - найбільшого пенсійного фонду Газпрому. А молодший син Кирило в віці 25 років став віце-президентом «Сибура» - нафтохімічної компанії, виділеної зі складу Газпрому.

З 2011 до 2013 року Кирило придбав 4,3% акцій «Сибура» в рамках програми опціонів для топ-менеджерів. Потім, у 2013 році, він, за різними даними, одружився з дочкою Путіна (церемонія проходила таємно), після чого найбагатший друг Путіна, Геннадій Тимченко, продав Кирилу 17% акцій «Сибура» за вигідною ціною. В результаті, коли путінському зятю виповнилося 34 роки, його статки оцінювалися вже в $1,3 млрд.

Можна також розглянути приклад Аркадія Ротенберга, олігарха, процвітаючого за рахунок державних контрактів на будівництво газопроводів і доріг. Його старший син Ігор - основний акціонер компанії «Газпром буріння», а молодший Роман займає пост віце-президента «Газпромбанку». Аналогічним чином, син Юрія Ковальчука - павука в центрі путінської фінансової павутини, який керує банком «Росія», що перебуває зараз під іноземними санкціями - став генеральним директором державного енергетичного холдингу «Інтер РАО».

Діти путінських друзів по КДБ також швидко роблять кар'єру в корпоративному світі. Син колишнього глави адміністрації Путіна Сергія Іванова ще в 25 років отримав посаду віце-президента «Газпромбанку», а потім - у віці 36 років - президента «Алроси», державної алмазної компанії РФ. Син секретаря Ради безпеки Росії Миколи Патрушева Дмитро очолив державний Россельхозбанк у віці 33 років. А син президента Роснафти Ігоря Сечіна Іван в 25 років став заступником директора департаменту в Роснефти.

На цьому тлі син голови ФСБ Олександра Бортнікова Денис виглядав мудрим старцем, коли в 37 років увійшов до складу правління банку ВТБ. Син колишнього прем'єр-міністра Росії і директора СЗР Михайла Фрадкова Петро більше відповідає нормам покоління дітей друзів Путіна: в 29 років він став віце-головою Зовнішекономбанку, замішаному зараз у скандалі, що розростається навколо адміністрації Трампа.

Лояльність Путіна до друзів і членів їхніх сімей здається безмежною. У листопаді 2015 року було введено новий дорожній збір під назвою «Платон» (що зіткнувся з масовими протестами незалежних далекобійників) лише для того, щоб створити монополію компанії, половина якої належить Ігорю Ротенбергу.

Путін навіть виступив на захист системи «Платон» на своїй щорічній прес-конференції в грудні 2015 року. Коли журналісти запитали його про «молодого Ротенберга, якому просто подарували далекобійників країни», Путін лише відмахнувся. За його версією, доходи від даного збору «йдуть не комусь в кишеню, а в Дорожній фонд Російської Федерації - все до останньої копійки». А звідти, запевнив Путін, «всі ці збори надходять на дорожнє будівництво в регіонах РФ». Однак масові протести продовжилися, як і приплив грошей в кишеню Ігоря Ротенберга.

Хоча непотизм в Росії процвітає, концентрація такої маленької групи багатих людей на високих посадах все ж вражає. Завдяки межпоколінчастому кумівству Путіна, олігархи і їхні сім'ї стають ще багатшими. Але в умовах зникнення кар'єрних сходів до високих посад невдоволення нового покоління молодих, здібних і амбітних росіян буде лише наростати.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Андерса Аслунда. Републікація повної версії тексту заборонена

Оригінал

Copyright: Project Syndicate 2017.
www.project-syndicate.org


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.