Шанс для Франції і Європи. Головне завдання Макрона

0 коментувати
Особиста перемога Макрона і значна перемога його партії «Вперед, Республіка!» надали Франції прекрасну можливість

Місяць тому Еммануель Макрон дістав з виборчого капелюха горезвісного кролика. Всупереч всім обставинам, незалежний центрист став французьким президентом з вражаючим результатом, обігнавши праву популістку Марін Ле Пен і здобувши перемогу над старою гвардією місцевого істеблішменту. Тепер для свого нового трюку Макрон, схоже, забезпечив переважну більшість у Національних зборах.

Але чи стане цей політичний новачок кимось більшим, ніж просто чарівником виборчих кампаній, залежить від успіху чи провалу економічної програми, яку прийме його уряд.

Безсумнівно, тріумф Макрона заспокоїв друзів Франції та об'єднаної Європи. У перші дні його президентства, французька громадськість також підтримує його. Згідно з недавніми опитуваннями рейтинг схвалення нового глави держави становить 62%. Але ця феєрія може швидко випаруватися, тому Макрону слід капіталізувати свій мандат шляхом проведення реформ у фіскальній політиці, оподаткуванні, освіті та ринку праці. І це лише частина сфер, які потребують змін.

Макрон повинен швидко показати результати, інакше його магія дуже скоро підведе його

Найбільш нагальними проблемами Франції є слабке економічне зростання і створення недостатньої кількості робочих місць. За останні 12 років, ВВП країни збільшувався лише на 1% на рік – це менше середньостатистичних показників в ЄС. Ну а рівень безробіття становить трохи більше 10%. Тільки в п'яти країнах Євросоюзу – Хорватії, Італії, Іспанії, Греції та на Кіпрі, – більш високий рівень безробіття. Саме тому протягом свого першого п'ятирічного терміну Макрон повинен зосередитися на підвищенні зростання ВВП Франції хоча б до 2% за рік і скорочення безробіття до рівня нижче 6%. І щоб домогтися цього, потрібно приділити увагу тим сферам, в яких Франція відстає від інших країн ЄС.

Частково проблема безробіття пов'язана з прихованими витратами. У Франції один з найвищих рівнів погодинної оплати праці в ЄС, тому на роботу наймають не надто вже активно, що цілком логічно.

З розвитком соціальної нерівності багато французів справедливо стурбовані тим, що праця оподатковується набагато більше, ніж дохід від приросту капіталу. Дійсно, у Франції податки на заробітну плату становлять 19% від ВВП, що значно перевищує середній показник по ЄС (13%). Це особливо шкідливий податок, тому що від нього страждають тільки роботодавці. Тому Макрон повинен знизити його насамперед.

Крім того, у Франції залишаються найвищі в Євросоюзі державні витрати – 57% від ВВП, в той час як середній показник становить 47%. Цей зайвий тягар, помітно гальмує економічне зростання. Уряду слід працювати над скороченням цих витрат (зокрема, над роздутими програмами соціального захисту), принаймні, на один процентний пункт на рік.

Корпоративні податки – ще одна сфера, де вже давно назрівали реформи. При ставці в 33% у Франції залишається один з найвищих корпоративних податків на прибуток в Європі. Але її доходи від цих податків складають 2,6% від ВВП і відповідають середньому показнику ЄС. Франція може дозволити собі знизити ставку податку на прибуток до 25%, як запропонував Макрон, не втрачаючи при цьому значних податкових надходжень.

Франція є європейським аутсайдером практично за всіма фіскальним показниками (поряд з Фінляндією і Бельгією). І враховуючи, що Франція так і не зуміла скористатися перевагами м'якої політики, Макрон повинен знайти консенсус між скороченням податків і витратами. Дійсно, зниження фіскального тягаря на економіку стане ключем до того, щоб змінити існуючий стан речей.

Але Франції необхідні й складніші структурні реформи, найактуальнішою є лібералізація і спрощення трудового законодавства країни, ускладнює зараз наймання і звільнення працівників. Найбільш уразливими найчастіше є ті, хто найменш інтегрований в економіку, особливо молодь та іммігранти. Більшість європейських країн стикається з цією проблемою, але рівень безробіття серед французької молоді становить 26%, що значно вище, ніж середній показник по ЄС – 19,6%. Для мінімізації страйків і протестів або навіть запобігання, спрощення трудового кодексу обов'язково варто обговорити з соціальними партнерами.

І нарешті, особливої уваги потребує система освіти Франції. ОЕСР дає французьким старшокласникам лише середню оцінку серед розвинених країн світу. У Франції, як і у багатьох інших європейських країн, є маса можливостей для покращення процесу підготовки молодих людей до виходу на ринок праці.

З французькими університетами справи йдуть ще гірше. Згідно з Times Higher Education Supplement, який оцінює університети з усього світу, найкращий університет Франції, École Normale Supérieure, займає лише 66 місце в світі. Без реформи вищої освіти Франція не може навіть близько конкурувати з британськими та американськими інституціями.

Французький уряд, звичайно, може проводити всі ці реформи в односторонньому порядку, без втручання Євросоюзу. Але ЄС міг би допомогти економіці Франції шляхом просування різних ринків. Вільна торгівля послугами є однією з первинних чотирьох свобод ЄС. Однак, сьогодні, єдиний ринок послуг працює погано. Франція може залишитися у виграші від подальшої лібералізації на внутрішньому ринку послуг. А цифровий ринок ЄС – це справжнє золоте дно, що чекає свого переможця, хоча участь Франції дивовижно скромна. Розширення доступу до венчурного капіталу, який полегшить лібералізацію фінансових послуг, може також допомогти Франції.

Особиста перемога Макрона і значна перемога його партії «Вперед, Республіка!», надали Франції прекрасну можливість. Але з огляду на мету і масштаб необхідних реформ, політичний медовий місяць президента буде коротким. Він повинен швидко показати результати, інакше його магія дуже скоро підведе його, і французькі виборці змусять його зникнути.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Андерса Аслунда. Републікування повної версії тексту заборонене

Оригінал

Copyright: Project Syndicate 2017.
www.project-syndicate.org


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.