Розпрощатися з Кремлем. Десять кроків для України

2 коментувати
Що потрібно зробити українській владі в 2016 році, щоб повністю позбавитися від російської «газової удавки»

Енергетичний сектор – ключ до успіху українських економічних реформ, боротьби з корупцією та незалежності від Росії. У 2015 році Україна провела далекосяжні реформи енергетичного сектору: тепер вона повинна завершити інші важливі реформи, які були розпочаті.

Енергетика – основа залежності України від Росії. Кремль використовував її як зброю для того, щоб тиснути на Україну і контролювати її лідерів та основних гравців. Таким чином, енергетичний сектор – критичний елемент для створення ефективної стратегії національної безпеки та економічної стратегії України.

Виклики

Україна володіє значними енергетичними ресурсами, але управління сектором вкрай неефективне, а рівень корупції високий. Щороку кілька газових трейдерів в Росії та Україні отримували кілька мільярдів доларів ренти за рахунок різниці між регульованими державними цінами і ринковими цінами, які, як правило, були у кілька разів вищі. Пов'язані з Кремлем газові трейдери використовували ці кошти для того, щоб впливати на українських лідерів.

Тим часом, масштабні субсидії виплачувалися за рахунок українських платників податків. Українські штучно утримувані низькі ціни вели до надмірного споживання енергії і великого дефіциту по поточних рахунках. Ця ситуація завдавала шкоди легітимності української держави, позбавляла людей довіри до влади і послаблювала здатність держави протистояти російському тиску і агресії. Складно уявити більш шкідливу енергетичну політику.

У 2012 році МВФ оцінив державні енергетичні субсидії у не менш ніж 7,6% від ВВП. У 2014 році ціни на природний газ для українських домогосподарств становили лише 12% від світового ринкового рівня.

Ці державні субсидії шкодили не тільки фінансам України, але і її зовнішньоторговельному балансу. В останній передкризовий рік, 2013-й, Україна імпортувала природний газ і нафту на суму $18.6 млрд, 10% від ВВП. Це було більше, ніж дефіцит за поточними рахунками в тому ж 2013-му, який становив $16.3 млрд.

Реформаторські досягнення 2015 року

Українська держава ніколи не проводила так багато важливих реформ в енергетичній сфері, як у 2015 році.

Час покласти край газовому контракту з РФ, укладеному в січні 2009 року

Найважливіша зміна в рамках реформи передбачала, що з 1 квітня всі ціни на енергоносії для домогосподарств збільшаться в чотири рази. Мета полягала в тому, щоб підняти всі субсидовані ціни на енергетику до половини від відшкодування витрат, і таким чином зменшити фіскальну вартість субсидування енергетичного сектору і уникнути подальшого отримання привілеїв окремими трейдерами. Український уряд розширив адресні субсидії для третини від усіх домогосподарств, щоб зробити підвищення цін на енергоносії прийнятними для населення.

Українське споживання газу було надмірним, але зараз відчутно скоротилося. Статистика Нафтогазу показує, що з 2013 по 2015 промислове споживання скоротилося на 38%, споживання домогосподарствами – на 33%, а використання газу комунальними підприємствами і для опалення – на 29%. Нафтогаз очікує, що до 2016 споживання природного газу в Україні впаде ще на 20% - до 29 млрд кубометрів, з яких 20 млрд кубометрів Україна виробляє самостійно. Країна потребуватиме всього в 9 млрд кубометрів, які можна буде імпортувати виключно з Європи.

І, хоча українські ціни для домогосподарств піднялися до половини від світової ринкової ціни, міжнародні ціни на газ і нафту в 2015 році також впали на половину. Таким чином, ціни на енергоносії в Україні практично зрівнялися зі світовими. У 2015 році українські енергетичні субсидії скоротилися приблизно до 1% від ВВП, а в 2016 році від них слід позбутися остаточно.

Детальна статистика за зовнішньоторговельним балансом ще недоступна, але, імовірно, український «рахунок за енергію» повинен скоротитися майже на три чверті – до $5 млрд. Це ключова причина, що дозволила Україні досягти збалансованого рахунку поточних операцій.

Україна успішно диверсифікувала імпорт природного газу і скоротила свою залежність від Газпрому, імпортувавши всього 6,1 млрд кубометрів російського газу в 2015 році; інше імпортовано з Європи.

Рекомендації для української влади в 2016 році

Незважаючи на вражаючі досягнення економічних реформ в 2015 році, ситуація в країні залишається критичною. Щоб завершити енергетичні реформи, українське керівництво має зробити в 2016 році наступні десять кроків:

1. Уніфікувати енергетичні ціни. Зараз ціни на газ та електрика близькі до міжнародних ринковими цінами, але їх потрібно остаточно зрівняти.

2. Створити реальний ринок газу і електрики.

3. Домогтися створення незалежного енергетичного регулятора.

4. Забезпечити повну прозорість, вимірюючи надходження і споживання газу.

5. Розробити розумну і стабільну систему оподаткування, а також регулювання незалежних виробників нафти і газу.

6. Розділити Нафтогаз.

7. Продовжити покращувати корпоративне управління в державних енергетичних компаніях.

8. Припинити купувати газ у Росії.

9. Привести в порядок систему транзиту газу з Росії: вона повинна стати повністю прозорою і чітко відокремленою від української торгівлі газом.

10. Покласти край газовому контракту з Росією, укладеному в січні 2009 року.

Рекомендації для трансатлантичного співтовариства

Трансатлантичне співтовариство має втрутитися і допомогти Україні протистояти нечистоплотним бізнес-практикам РФ та Газпрому, паралельно допомагаючи українській владі проводити реформи державного енергетичного сектору.

1. ЄС та США повинні допомогти Україні у виконанні її рішення припинити купувати газ у Росії.

2. ЄС повинен гарантувати, що транзит газу через Україну буде прозорим і безпечним, а США – допомогти в цьому.

3. ЄС повинен змусити Газпром відповісти за порушення правил конкуренції, а США повинні використовувати свій вплив, щоб змусити Євросоюз дотримуватися власних правил.

4. Найбільш обґрунтовані звинувачення Газпрому в корупції мають бути ретельно розслідувані правоохоронними органами відповідних держав.

5. Необхідна реалізація третього енергетичного пакету ЄС в Україні.

6. ЄС та США повинні підтримати Україну в міжнародних інститутах управління.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Андерса Аслунда. Републікування повної версії тексту заборонене.

Вперше опубліковано на Atlantic Council

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.