Путін прибрав Іванова: що далі

2 коментувати
Російський президент намагається отримати повний контроль над Радою безпеки

12 серпня Володимир Путін звільнив з посади глави Адміністрації президента Сергія Іванова, який тривалий час обіймав цю посаду. Він був другою за важливістю людиною в російській політичній ієрархії; і така серйозна зміна в структурі путінської влади спричинить за собою значні наслідки. Іванова змінив Антон Вайно, колишній дипломат і багаторічний глава протоколу президента. Вайно – онук колишнього естонського комуністичного лідера.

За деякими даними, Путін і Іванов одночасно навчалися в академії КДБ. Але Іванов, на відміну від Путіна, був видатним офіцером. Іванов, який вільно володіє англійською та шведською, очолював КДБ у Фінляндії. Він впевнений у собі, із задоволенням спілкується з іноземцями і володіє хорошим почуттям гумору.

Іванов був постійним членом путінського внутрішнього кола. Почав він з посади секретаря Ради національної безпеки в 1999 році, а з 2001 по 2007 роки був міністром оборони РФ. Путін підвищив його до першого віце-прем'єра, дозволивши змагатися з Дмитром Медведєвим за пост президента. У результаті Путін вибрав Медведєва, віддавши перевагу слабшому кандидату. У грудні 2011 року Путін призначив Іванова головою президентської адміністрації.

Незважаючи на таку близькість Путіна і Іванова, останнього вважають суперником президента. Іванов говорив, що в КДБ Путін був лише підполковником, тоді як сам Іванов – генерал-лейтенантом. Головна тема їх зіткнень: безпека і питання міжнародних відносин. Іванова, як правило, сприймають одночасно як прихильника жорсткої лінії та ефективного вирішення проблем. Він підтримує російські державні корпорації – особливо в оборонній сфері – і у нього немає підтверджених зв'язків з приятелями-мільярдерами Путіна.

Битва між ФСБ і ФСО триває

Також довгий час Іванова вважали лідером блоку ФСБ в Кремлі. В цей блок входять секретар Ради безпеки Микола Патрушев і глава ФСБ Олександр Бортніков, а ще колишній прем'єр-міністр Михайло Фрадков, який очолює Службу зовнішньої розвідки. Їм протистоїть Президентська гвардія, також відома як ФСТ, яку Путін вважає найлояльнішою.

ФСТ сприяла і захищала президента Чечні Рамзана Кадирова, який не дружить з ФСБ. Протистояння між ФСБ і ФСО досягло апогею в лютому 2015 року, коли лідер опозиції Борис Нємцов був убитий біля стін Кремля. Схоже, його вбивство організувала одна зі сторін, щоб кинути виклик іншій. Спочатку з публічного простору на тиждень зник Іванов, а потім і Путін (на десять днів). За цим інцидентом не було жодних пояснень.

Протистояння розгорілося знову в квітні 2016 року, коли Путін сформував нову Національну гвардію під керівництвом свого колишнього охоронця, генерала Віктора Золотова з ФСО. Цікаво, що 6 квітня Золотов був призначений постійним членом Ради безпеки РФ (постійних членів Рб всього 12), але вже 11 квітня президентський указ був скоректований: Золотов став звичайним членом, а їх десятки. Це показник запеклого опору генералів КДБ всередині Радбезу, очолюваних Івановим.

Політика по Україні також залишається яблуком розбрату. Навесні 2014 року Іванов, імовірно, стояв за «злитим» планом взяття половини України, включаючи Київ, та інкорпорування українського військово-промислового комплексу з російським. Путін не підтримав цей план. Згодом з'явилися чутки, що Іванов скаржився на санкції Заходу і пропонував піти на поступки, щоб Росії вдалося домогтися їх ослаблення. Сумнівні докази, але, схоже, Іванов хоче відхопити якомога більше від України, і згодом досягти компромісу із Заходом, тоді як Путіна влаштовують заморожені конфлікти, дестабілізуючі сусідні країни.

Момент, вибраний для відставки Сергія Іванова, вказує на те, що вона була пов'язана з розбіжностями щодо українського питання. 8 серпня 2016 року Путін скликав Раду безпеки, але були присутні тільки шість із дванадцяти постійних членів. Іванов був відсутній. 11 серпня Радбез зібрався знову – на цей раз були присутні одинадцять з дванадцяти членів, включаючи Іванова. Головною темою обох зустрічей була Україна. Іванов, імовірно, не погодився з озвученою Путіним політикою.

Сьогодні Путін президентським указом змінив склад Ради безпеки, але незначно. Показово, що Іванова він з ради не виключив. Тим не менш, президент замінив відносно некорисного міністра внутрішніх справ Руслана Нургалієва на Вайно. Путін знову не підвищив генерала Золотова – і, схоже, не отримав повного контролю над Радбезом – своєрідним Політбюро свого режиму. Битва між ФСБ і ФСО триває.

Путін зробив великий і рішучий крок, звільнивши Сергія Іванова, але поки не зміг захопити контроль над Радою безпеки, який і сам може посунути президента за його авантюрні ходи. Ця нестабільність в Кремлі, ймовірно, вплине на політику в Україні, але поки незрозуміло, яким саме чином. Рада безпеки може спробувати утримати авантюрного Путіна, або ж Путін може використовувати «маленьку переможну війну» в Україні, щоб отримати контроль над Радою безпеки.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Андерса Аслунда. Републікування повної версії тексту заборонене.

Оригінал опублікований на Atlantic Council

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.