Путін може здати Україні Донбас

3 коментувати
Нещодавні призначення показують, що РФ завершила активну військову фазу і перейшла до довгострокового управління замороженими конфліктами

26 грудня Володимир Путін призначив одного зі своїх близьких, довірених помічників, Бориса Гризлова, представником від Росії в Тристоронній контактній групі по Україні, яка склала дві Мінських угоди щодо Донбасу у вересні 2014 і лютому 2015. Це призначення передбачає важливу зміну в російській політиці щодо України. Гризлов - один з важковаговиків путінського найближчого кола, постійний член ради безпеки, колишній міністр внутрішніх справ, спікер Держдуми і колишній колега Путіна по службі в КДБ в Петербурзі.

Гризлов замінить парламентера "в легкій вазі" Азамата Кульмухаметова, який обіймав цю посаду з квітня. Його призначення сприймалося як спроба зменшити роль Росії і змусити Україну вести переговори з керівництвом підконтрольних РФ ДНР і ЛНР. Тепер Кремль взяв контроль у свої руки.

В цьому році три розумних командири бойовиків (Павло Дрьомов, Олексій Мозговий і Олексій Бєднов) були вбиті в досить професійний спосіб, що змусило спостерігачів припустити, що кілери належали до російської військової розвідки. Влітку стало очевидно, що війська ДНР і ЛНР прямо підпорядковуються російському Міністерству оборони, а українська РНБО ідентифікувала російських командирів.

Політичні лідери ДНР і ЛНР не змінювалися з серпня 2014 року, коли Олександр Захарченко змінив Олександра Бородая на посаді прем'єр-міністра ДНР, а Ігор Плотницький очолив ЛНР. Їх призначення ознаменували кінець задуманого Росією проекту "Новоросія" - інкорпорації восьми областей України в Росію. Обидва лідери вважаються обмеженими у можливостях і повністю керованим Москвою.

Російська війна в Донбасі не була ані маленькою, ані переможною

У другій половині 2014 року окупований Донбас пережив жахливі руйнування. Російські інженерні команди підривали мости, а заводи потрапляли під серйозний артилерійський вогонь. Всі банки і банкомати були пограбовані, банківські операції були припинені. Більшість магазинів закрилися, працювали тільки продуктові. Бойовики розорили або захопили маленькі, середні і державні підприємства, тоді як великі держпідприємства, якими в основному керували ДТЕК і "Метінвест" Ріната Ахметова, були захищені Кремлем. Вони продовжують працювати згідно з українським законодавством, в українській валюті і платити податки Україні.

Приблизно 2-2,5 млн людей втекли з Донбасу, приблизно стільки ж залишилися. Близько 1,4 млн бігли в вільну Україну. На територіях, захоплених ДНР і ЛНР, населення перемістилося з маленьких населених пунктів, розташованих поблизу передової, в головні міста, Донецьк і Луганськ. Економіка розвалена. Територія, що давала 10% українського ВВП, тепер працює лише на 30% потужності. Кордон між Україною і ДНР є відносно відкритим, тоді як ЛНР дозволяє значно менше переміщень через кордон.

Під час переговорів у Мінську в лютому 2015 однією з головних вимог Росії було те, щоб Україна надала державне фінансування окупованому Донбасу, незважаючи на те, що українська влада не могла ані контролювати територію, ані збирати там податки. Україна розумно запропонувала платити пенсії тільки тим людям, які зареєструвалися на території вільної України і отримують гроші там. У квітні 2015 Росія неохоче почала виплачувати пенсії жителям окупованого Донбасу готівкою.

У жовтні Кремль змінив керівництво окупованого Донбасу, хоча публічно про це не заявлялося. 30 жовтня кілька блогерів згадали зміни, і бізнесмени, що працюють в регіоні, підтвердили їх. Особистого помічника Путіна Владислава Суркова змінив віце-прем'єр-міністр Дмитро Козак. Обидва вони - вірнопіддані Путіна, які звітують безпосередньо перед президентом, але Сурков - агресивний призвідник проблем, який керував проектом "Новоросія", тоді як Козак, юрист із Санкт-Петербурга, займається регіональними справами, включно з роботою у російських заморожених конфліктах.

Економічне керівництво окупованого Донбасу також змінилося. За Козака економікою регіону заємається російський заступник міністра економічного розвитку регіонального розвитку Сергій Назаров. Він - голова російської робочої групи з надання гуманітарної допомоги окупованого Донбасу, включно з відповідними російськими організаціями та передачею наказів керівництва ДНР і ЛНР. Приватний російський бізнес, схоже, в цьюіому ніяк не бере участь.

Таким чином, російське федеральне керівництво стрімко перейшло від несправедливого руйнування до фінансування відновлення та гуманітарної допомоги окупованому Донбасу. Внаслідок цього компанії, що  залишилися працювати, підвищили свою продуктивність. ДТЕК дозволили відремонтувати державні залізничні колії за власні кошти, щоб транспортувати вугілля, видобуте на шахтах окупованого Донбасу, на електростанції у вільній Україні.

Зрозуміло, що російська влада веде розрахунки виключно в рублях, але вона намагається відновити банківську систему. Відмінна стаття зазначає, що єдиний банк, який там працює , це керований сепаратистами Республіканський центральний банк, у якого є близько 100 відділень. Є також дані про те, що на територію увійшов російський Національний комерційний банк.

Перехід до Козака і Гризлова, безсумнівно, важлива віха в розвитку ситуації. Призначення Козака підкреслює, що Росія завершила активну військову фазу і перейшла до довгострокового управління замороженими конфліктами. Призначення Гризлова більш цікаве. Він представляв Путіна на круглому столі під час переговорів, які призвели до врегулювання після Помаранчевої революції у грудні 2004. Якщо Путін уповноважив Гризлова піти на значні поступки Україні тоді, можливо, він буде готовий поступитися й тепер. Російська війна в Донбасі не була ані маленькою, ані переможною, так що найкраще, що зараз може зробити Кремль, це забути про неї. У будь-якому випадку, на відміну від свого попередника, Гризлов може вести переговори від імені Кремля.

Переклад НВ

Оригінал на сайті Atlantic Council

НВ володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Андерса Аслунда. Републікування повної версії тексту заборонено

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.