Північний потік-2 потрібно зупинити

4 коментувати
Північний потік-2 потрібно зупинити
Росія намагається зірвати європейський енергетичний союз і знайшла в цій справі сильних союзників

За період з 2004 по 2014 рік споживання первинних енергоресурсів в ЄС зменшилося на 12%, а споживання природного газу – на 21%.

Проте, минулого червня російський Газпром оголосив, що збирається побудувати Північний потік-2, новий великий газопровід у Європу, спільно з рядом західних компаній BASF і E.ON, ENGIE, OMV, і Royal Dutch Shell. Вони хочуть побудувати трубу з Росії в Німеччину через Балтійське море, хоча і перший Північний потік використовується лише наполовину потужності. Цей проект не має сенсу, і його потрібно зупинити.

Найбільш важливий проект нинішньої Європейської комісії – створення справжнього енергетичного ринку європейського енергетичного союзу. Ця стратегія має п'ять цілей: енергетична безпека, інтеграція ринків, енергоефективність, декарбонізація, дослідження, інновації і конкуренція. Північний потік-2 суперечить їм усім.

Основна мета ЄС – забезпечити стабільність поставок, оскільки в січні 2009 року Газпром на два тижні припинив постачання газу більше, ніж десяти країнам ЄС. Дані шведського Агентства оборонних досліджень засвідчили, що з 1991 по 2006 рік Росія використовувала «політику енергетичного тиску» 55 разів, і в 16 з них Газпром був спільником. Газпром виробляє величезну кількість газу, але не може продати його навіть за дуже низькими цінами, оскільки заробив репутацію вкрай ненадійного постачальника.

Газпром – непроста компанія, що працює на геополітичні цілі Кремля

Північний потік-2 суперечить планам енергетичного союзу щодо диверсифікації транспортних шляхів і поставок. Десять східноєвропейських членів ЄС вже висловили протест. Як зазначає Комісія: «Шість членів ЄС повністю залежать від одного-єдиного постачальника в питаннях придбання газу». Комісар з енергетики Аріас Канете зробив висновок, що Північний потік-2 «ще більше збільшить залежність Європи від одного постачальника і одного маршруту». Віце-президент Комісії Марош Шевчович застеріг, що «проект Північний потік-2 може означати повне перекриття поставок газу з Росії в Європу через Україну і Словаччину». Заради безпеки постачання ЄС також надає перевагу різноманітності з-поміж постачальників зрідженого природного газу.

Третій енергетичний пакет ЄС повинен розділити транспортування та постачання, щоб створити справжній європейський ринок, щоб «споживачі однієї держави-члена мали можливість робити усвідомлений вибір, відкрито і без труднощів купувати енергію у компанії іншої держави-члена». Північний потік-2 буде побудований легально, але його очевидна мета – надати Газпрому і його п'яти друзям в ЄС олігопольний контроль над ринком газу в серці Європи.

Природний газ чистіший, ніж вугілля, але це все одно вуглеводневе паливо, тоді як ЄС прагне до декарбонізації. Відновлене домінування цих компаній також зашкодить еволюції малих інноваційних енергетичних компаній.

Навіть більше, Газпром – не проста державна корпорація. У Східній Європі вона працює на геополітичні цілі Кремля, перекриваючи постачання і підвищуючи ціни, коли Кремлю не подобається місцевий уряд.

Згідно з більшістю стандартів, Газпром є злісним порушником європейських правил конкуренції, але поки Європейській комісії не вдалося покарати його за цінову дискримінацію і заборону вільної торгівлі газом між державами-клієнтами.

Політичним спонсором Північного потоку-2 є німецький віце-канцлер Зігмар Габріель. 28 жовтня під час його зустрічі з Володимиром Путіним у Москві Кремль процитував Габріеля: «Важливо забезпечити, щоб все залишалося під контролем німецької влади». Ці слова звучать як спроба удвох з Кремлем саботувати європейський енергетичний союз.

На щастя, Європейська Комісія висловила різкий протест. Комісар з енергетики сказав, що «Північний потік-2 ніколи не стане проектом спільного інтересу для ЄС».

Факти очевидні. Проектом Північний потік-2 Росія намагається зірвати європейський енергетичний союз. Вона знайшла сильних союзників. Питання в тому, чи достатньо ЄС сильний, щоб заблокувати цей процес.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Андерса Аслунда. Републікування повної версії тексту заборонене.

Оригінал

Більше думок тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.