Піррова перемога Порошенка

12 коментувати
Найбільш ймовірний підсумок політичної драми - криза в уряді, за якою будуть дострокові парламентські вибори

16 лютого український парламент 247 голосами визнав роботу уряду незадовільною, але всього 194 депутати підтримали вотум недовіри. Уряд, попри очікування, не завалився. Зовні це дивне голосування може здатися перемогою Петра Порошенка, але й пірровою перемогою, яка, можливо, зруйнувала правлячу коаліцію і підштовхнула Україну до дострокових виборів.

Трохи раніше Порошенко закликав генпрокурора Віктора Шокіна, а також прем'єр-міністра Арсенія Яценюка, піти у відставку. Шокін дійсно подав заяву, але, схоже, у кращих українських традиціях поїхав у відпустку (застаріле трудове законодавство України забороняє звільняти чиновників, поки вони перебувають у відпустці або на лікарняному).

Яценюк виступив у парламенті з промовою про досягнення свого уряду – можливо, найкращою за весь час свого перебування на посаді прем'єра. На відео він не справляв враження приреченої людини. Він виглядав, наче йому вдалося укласти угоду, незважаючи на те, що парламентарі активно критикували Кабмін, особливо найбільш реформаторських міністрів.

Головним наслідком цієї політичної драми стане ослаблення авторитету Порошенка

Закликом до звільнення прем'єра Порошенко спочатку, схоже, мав посилити контроль над державою. Президент зрозумів, що повинен піти на поступки західним донорам, тому, нарешті, зняв Шокіна і прийняв відмінний закон про приватизацію, за який Захід виступав вже довгий час. Тим не менш, він хоче зберегти Ігоря Кононенка, свого давнього бізнес-партнера і сірого кардинала, який, за деякими даними, контролює багато важливих держкомпаній. Але збереження Кононенка, ймовірно, дорого обійдеться українському президенту.

У ретроспективі можна зробити висновок, що цей драматичний день був, схоже, суцільним театром. Різниця в п'ятдесят три голоси між двома голосуваннями по питанням уряду мало місце в основному за рахунок двох фракцій – Опозиційного блоку і БПП, і більшість з тих, хто не дав свої голоси вдруге, були великими бізнесменами.

Реформатори з БПП, які голосували за відставку уряду Яценюка, а також інші фракції,що входять до коаліції відчувають себе обдуреними. Одеський губернатор Міхеїл Саакашвілі назвав інцидент «олігархічним переворотом» і закликав чесних міністрів звільнитися. Депутат від БПП Сергій Лещенко описав їх «олігархічною контрреволюцією» і «змовою». Він звинувачує трьох великих бізнесменів Ігоря Коломойського, Ріната Ахметова та Сергія Льовочкіна, які мають суттєве представництво в парламенті.

Цей парламентський переворот навряд чи спрацює. Першим наслідком стало те, що правляча коаліція почала розвалюватися. Радикальна партія Олега Ляшка вийшла з коаліції ще раніше. 17 лютого вийшла Батьківщина, про вихід заявила і Самопоміч. Таким чином, в коаліції залишаться тільки 136 депутатів від БПП і 81 від Народного Фронту, що в сумі складає всього 217 депутатів (для парламентської більшості необхідно 226). Ба більше, 16 лютого ці дві фракції голосували одна проти одної. Реформатори всередині БПП вже створили підгрупу всередині партії і, ймовірно, підуть.

Порошенко і Яценюк можуть заманити Радикальну партію назад і отримати підтримку трьох невеликих олігархічних партій, які не входять в коаліцію, але це підтвердить, що вони зробили переворот, і вдарить по їх репутації серед виборців. Природним результатом цього буде розвал уряду і дострокові вибори, до яких прагнуть Батьківщина та Самопоміч.

Економічно Україна не може собі дозволити такі політичні ігри. Незважаючи на те, що економіка стабілізувалася і навіть продемонструвала зростання в останніх двох кварталах, вона залишається крихкою. Українська гривня перебуває під серйозним тиском і за останні два тижні через політичну нестабільність впала на 12%.

Допомога може бути поруч. МВФ готовий виділити новий транш на $1,7 млрд, як тільки переконається, що в Україні є відповідальний уряд. Місія МВФ провела другу оцінку в кінці листопада і зазначила хороші фіскальні показники, але вирішила почекати, поки парламент змінить Податковий кодекс і прийме новий бюджет, перш ніж виділяти наступний транш. Рада зробила це перед Різдвом, але потім БПП закликав до серйозних змін в уряді, і Кононенко вичавив з нього чотирьох міністрів-реформаторів.

Коли третього лютого міністр економічного розвитку Айварас Абромавичус пішов у відставку, він зробив це на знак протесту проти спроб Кононенка отримати контроль над його міністерством. Абромавичус звинуватив Кононенка в тиску, щоб призначити двох заступників міністра економіки заради контролю фінансових потоків від державних компаній у сферах енергетики і оборони.

МВФ не надав би Україні наступний транш за умови ризику, що в країні ось-ось з'явиться новий уряд, який може відмовитися виконувати програму Фонду. Після видачі наступного траншу МВФ США нададуть кредитні гарантії на $1 млрд, а ЄС - $650 млн. У загальній сумі Україна отримає $4 млрд за раз.

Країна відчайдушно потребує цих коштів. Станом на 1 лютого золотовалютні резерви країни становили $13,4 млрд, і це великий прогрес в порівнянні з торішніми $5 млрд, але МВФ вимагає підняти їх обсяг до $17 млрд, що буде можливо після наступного траншу. Тим часом обмінний курс гривні залишається хитким. Після цієї драми українському керівництву буде непросто переконати міжнародних донорів у серйозності своїх намірів щодо боротьби з корупцією.

Головним наслідком цієї політичної драми, схоже, стане ослаблення авторитету Порошенка, який допустив кризу. Складно уявити, як йому вдасться вирівняти ситуацію, і найбільш ймовірний підсумок: криза в уряді, за якою будуть дострокові парламентські вибори.

Переклад НВ

Новое время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Андерса Аслунда. Републікування повної версії тексту заборонене.

Оригінал

Більше думок тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.