Нові санкції для друзів Путіна

0 коментувати
Документ стане сигналом нинішнім російським політичним і бізнес-елітам про те, що їхні інтереси не постраждають, якщо вони будуть триматися подалі від режиму Путіна

Колонка написана у співавторстві з американським дипломатом Деніелом Фрідом, російським економістом Андрієм Ілларіоновим, російським політологом і публіцистом Андрієм Піонтковським

2 серпня 2017 року президент США Дональд Трамп підписав закон № 3364 «Про протидію противникам Америки за допомогою санкцій». У розділі 241 закону міститься заклик до Конгресу надати докладний звіт, а також можливу класифікацію «найбільш значущих високопоставлених іноземних політичних діячів та олігархів у Російській Федерації за їхньою близькістю до російського режиму і відомостях про їхні чисті активи». У розділі 241 йдеться про те, що в доповіді будуть розглянуті відносини цих осіб з президентом Росії Володимиром Путіним і визначено ступінь їхньої участі в корупційних схемах. У розділі також будуть підняті питання діяльності російських напівдержавних структур, які підпорядковані державі. «Кремлівська доповідь», так можна назвати цей документ, повинен бути представлений приблизно до 1 лютого 2018 року.

Розділ 241 викликав великий інтерес і навіть тривогу в політичних і бізнес-колах Москви. І це зрозуміло. У Москві багато говорять про те, хто з політиків, олігархів чи інших діячів може виявитися в цьому списку, і що це може означати як для них, так і в цілому для Росії.

По-перше, документ - це сигнал нинішнім російським політичним і бізнес-елітам про те, що їхні інтереси не постраждають, якщо вони будуть триматися подалі від режиму Путіна. Крім того, звіт може чітко показати, що для багатьох було б краще, якби російське керівництво утримувалося від розв'язання нових воєн або нападок на політичні системи США або інших демократичних країн, як це відбувалося під час американської президентської кампанії 2016 року і виборів по всій Європі.

По-друге, розкриття фактів про корумповані фігури, близьких до режиму Путіна, може підштовхнути урядові установи США пильніше проаналізувати ті закони і заходи, наприклад, проти відмивання грошей, які вони застосовують. В майбутньому це може призвести до заморожування активів тих, хто пов'язаний з корупцією, а також до процесу повернення цих незаконно отриманих активів російському народу.

Підготовка Кремлівської доповіді – проект трудомісткий

Як ми ідентифікуємо тих, кого можемо назвати членами правлячої еліти Росії?

Розділ 241 передбачає два способи:

 • Близькість високопоставлених політиків, бізнесменів до російського політичного режиму, включно з їхньою участю (відкритою чи прихованою) в агресивних (або навіть незаконних) діях Путіна. Під такими діями маються на увазі: втручання Росії в президентські вибори 2016 року в США; військова агресія проти Грузії та України, в тому числі, анексія Криму; відповідальність за бомбардування цивільних осіб в Чечні та Сирії; вбивства Юрія Щекочихіна, Ганни Політковської, Олександра Литвиненка, Сергія Магнітського, Бориса Нємцова та інших опозиційних політиків, громадських активістів, журналістів та адвокатів.
 • Участь політичних діячів, бізнесменів, близьких до режиму Путіна, в корупційних схемах, що дозволило їм збагатитися за рахунок російського народу. Стаття 241 передбачає, що російська політична еліта розробила складну систему клептократії, в якій державні активи контролюються (і регулярно розкрадаються) невеликим колом людей, близьких до Путіна.

Тому ми вважаємо, що під час складання Кремлівської доповіді адміністрація США буде застосовувати три критерії:

 1. Близькість певної особи до російського режиму, її участь в розробці, підготовці, фінансуванні та підтримці агресивних, корупційних або злочинних дій.
 2. Багатство людини було отримано в результаті корупційних комерційних операцій заради особистої вигоди.
 3. Або ж певна особа підтримала Путіна в корупційних або інших згаданих вище діях, навіть безпосередньо не беручи участі в них.

Саме собою багатство не повинно розглядатися як щось варте осуду. Росіяни, які слідували американській (і воістину, загальнії) мрії про особистий добробут за допомогою підприємництва, повинні бути оцінені по заслузі, а не покарані. Крім того, формальна посада людини не може розглядатися як негативний фактор. Як показали «Панамські документи», часто великими шахраями є маловідомі люди, які не мають офіційних регалій.

Дуже важливо, щоб Кремлівська доповідь була складена на основі дійсно достовірної інформації. На щастя, вся політична еліта Кремля, друзі Путіна і їхній бізнес вже були ретельно вивчені авторитетними дослідниками. Джерел інформації зараз багато, як багато і можливостей для перехресної перевірки фактів. Хоча й існує багато дезінформації, але за достатнього уміння оцінювати якість джерел, дезінформацію можна не брати до уваги.

То які категорії осіб повинні бути включені до Кремлівської доповіді?

Йдеться про сім категорій:

 1. Впливові політики, недержавні структури або бізнесмени, відповідальні за агресивні, корумповані або злочинні операції в Росії та за її межами. Тут ми маємо на увазі олігархів і тих, хто працює з Кремлем для просування російської агресії і організації найманих сил в Україні та Сирії.
 2. Близьке коло друзів Путіна з Санкт-Петербурга, з якими він займався бізнесом ще на початку 1990-х років. Уряд США і Європейський союз вже ввели санкції проти деяких з них.
 3. "Золота молодь". В значній мірі друзі Путіна передали своє багатство своїм дітям, які в деяких випадках стали топ-менеджерами великих компаній. І ці люди, мабуть, увійшли до близького оточення Путіна.
 4. Друзі Путіна, на яких записані значні особисті багатства російського президента. Імена деяких з цих людей стали відомі завдяки Панамським документам.
 5. Відомі всім олігархи, які є великими бізнесменами і отримують прямий прибуток від ведення бізнесу з Кремлем.
 6. Корумповані менеджери державних підприємств, які зобов'язані своїми посадами близьким стосункам з Путіним і використовують своє службове положення для розкрадання державних коштів.
 7. Відповідні компанії, які належать людям, зазначеним в шостій категорії.

Підготовка Кремлівської доповіді - проект трудомісткий. Але ці зусилля варті того. Це продемонструвало б, що незалежно від того, що існують деякі спекуляції щодо Адміністрації Трампа, реакція на російську агресію проти США, європейських союзників, України і Грузії буде рішучою. На нашу думку, адміністрація США серйозно ставиться до антиросійських санкцій. І ми сподіваємося, що Штати виконають взяте на себе зобов'язання підготувати чіткий, який заслуговує на довіру звіт, як це і передбачено розділом 241 Закону «Про санкції».

Переклад НВ

Нове Bремя володіє ексклюзивним правом на публікацію колонок Project Syndicate. Републікація повної версії тексту заборонена

Copyright: Project Syndicate 2017.

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени   

Новое Время запрошує на лекції наших відомих колумністів Діалоги про майбутнє. Детальна програма тут

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.