МВФ перехитрив Путіна

20 коментувати
Фонд продовжить кредитувати Україну незалежно від долі російського боргу

Сьогодні Виконавча рада МВФ відмовилась від свого правила не позичати гроші державам, які мають борги перед суверенами. Представник МВФ Джеррі Райс заявив, що «Виконавча рада зібралася сьогодні і прийняла рішення змінити існуюче правило неприйняття боргів перед офіційними кредиторами».

Історично МВФ відмовлявся кредитувати країни, які не обслуговують борги перед суверенами. Співробітники МВФ почали розглядати можливість зміни навесні 2013 року, оскільки нетрадиційні кредитори, зокрема, Китай, стали надавати країнам, що розвиваються, великі позики. Проблемою було те, що умови цих позик не відповідали практиці МВФ. Китай не є членом Паризького клубу, де зазвичай обговорюються питання реструктуризації, так що настав час змінювати правила.

МВФ планував ввести в дію нові правила навесні 2016 року, але дискусія навколо $3-мільярдної позики РФ Україні прискорила зазвичай повільний процес прийняття рішення.

Російська позика, яку Україна отримала 20 грудня 2013, мала явно політичне підґрунтя – його метою було збереження Віктора Януковича при владі. Деякі оглядачі вважають цей борг одіозним і аргументують, що повертати його не потрібно. До того ж, його природа була неоднозначна, так як він був виданий в євробонди, що торгуються на біржі, а отже, за формою був приватним. На певному етапі в МВФ вирішили, що це все ж державний борг.

З золотовалютними резервами на рівні $13,1 платити РФ було б безвідповідально

Цієї осені приватні кредитори погодились реструктуризувати євробонди країни, скоротивши суму боргу на 20% і відклавши виплату $15 млрд. Україна запросила Росію взяти участь у переговорах по боргу, але Кремль відмовився. Замість цього минулого місяця російський президент Володимир Путін запропонував, щоб Росії виплачували по мільярду в рік з 2016-го по 2018-й. Пропозиція Путіна йде врозріз з зобов'язанням України не пропонувати нікому більш вигідних умов, ніж приватним кредиторам, які погодилися на реструктуризацію. До того ж, Росія так і не зробила офіційної пропозиції.

Практика МВФ не позичати гроші державам, які мають борги перед суверенами, не записана в статуті Фонду. Це правило, яке Виконавча рада МВФ може скасувати простою більшістю голосів. Така більшість у Заходу є, питання лише в тому, наскільки значною буде перевага. Після голосування МВФ може продовжити надавати Україні фінансову допомогу незалежно від долі російського боргу, який підлягає виплаті 20 грудня.

Україна не буде і не повинна повертати Росії $3 млрд 20 грудня. Це розумне і правильне рішення. З золотовалютними резервами на рівні $13,1 здійснювати таку виплату було б безвідповідально, оскільки це може спровокувати валютну кризу. Коли ЄС змусив Україну виплатити $3,1 млрд спірного боргу Газпрому, саме так і сталося. В майбутньому Росія може звернутися в суд, але в України і РФ є багато питань, які потребують розгляду в суді, зокрема, репарації, які Росія повинна виплатити Україні за війну.

Зміна політики МВФ не означає, що зараз Україна отримає більше фінансування від Фонду. Вереснева і листопадова місії МВФ в Україну повернулися в Вашингтон без результатів. Український парламент повинен прийняти розумну податкову реформу і бюджет на 2016 рік. Це поки що не зроблено. Провідні представники БПП наполягають на серйозному зменшенні податків, але при цьому не хочуть скорочувати витрати – це, за оцінками МВФ, може призвести до дефіциту бюджету на рівні 9-10% ВВП, фінансувати який не буде з чого. Віце-президент США Джо Байден заявив у Києві про «життєву необхідність виконання вимог МВФ», і це хороша порада.

Переклад НВ

НВ володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Андерса Аслунда. Републікування повної версії тексту заборонене.

Оригінал опублікований на Atlantic Council

Більше точок зору тут


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.