Криза в Європі: погляд з Вашингтона

2 коментувати
США пора допомогти Європі впоратися з кризою

США пора допомогти Європі впоратися з кризою

Заворушення та військові конфлікти на півдні та сході Європи звернуть на себе увагу наступного американського президента

З початку кризи єврозони і грецької кризи в 2010 році, в США гірше, аніж зазвичай стали ставитися до економіки ЄС. ВВП Євросоюзу так і не піднявся з 2008 року. Багатьом американцям Європа і зовсім здається якимось історичним тематичним парком, ніж сучасною, динамічною економікою. Це сприйняття збереглося досьогодні, але є кілька причин вважати, що ситуація може змінитися на краще.

Основним гаслом зовнішньої політики адміністрації Обами став «поворот до Азії». Китай повсюдно сприймають як нову, велику економіку, що розвивається, але зараз, на тлі уповільнення економічного зростання країни та питань щодо фундаменту китайського економічного дива, перспективи можуть змінитися. Зрозуміло, уповільнення зростання стосується не тільки Китаю, схоже, проблеми відчувають більшість ключових економік.

Американські макроекономісти ще з 2010 року масово виступали проти політики, обраної лідерами єврозони, закликаючи до більшого фіскального і монетарного стимулювання в Європі. Я підозрюю, що вони помилилися як у першому, так і в другому випадку. У більшості європейських країн дефіцит бюджету дуже великий, тому їх сукупний державний борг складає практично 90% ВВП, і не менше восьми з 28 країн ЄС користувалися програмами допомоги МВФ. Монетарні стимули були серйозними, але ефект виявився мінімальним. Саме існування економічного та монетарного союзу є загрозою. Проблемні країни правильно припустили, що їх так чи інакше врятують, тому не поспішали з бюджетним коригуванням й реформами.

Для американців, що живуть у великій закритій економіці, коливання обмінного курсу не страшні. На початку 90-х європейські країни пережили ряд катастрофічних валютних криз, і тепер невеликі держави будуть всіма силами намагатися їх уникнути. Таким чином, більшість країн обрали фіксований курс або перейшли на євро, валюту, яка є кращою гарантією недопущення надмірних курсових коливань.

ЄС надто важливий для США, щоб продовжувати його ігнорувати

На щастя, криза євро вже заспокоїлася, і євро вдалося вижити, незважаючи на прогнози про швидкий крах європейської валюти. Те, що економічне зростання залишається повільним, має показати, що проблеми зростання європейської економіки в основному є не макроекономічними, а структурними. Більшість американських економістів цього не розуміють, бо США від подібних проблем страждають набагато менше.

Традиційно Європейський Союз передбачав чотири види свобод: пересування товарів, капіталу, послуг і людей. Головним і незаперечним досягненням ЄС є створення єдиного ринку товарів, що призвело до відчутної економічної інтеграції та ефективності.

Інтеграція ринку товарів справила значний вплив на європейське оподаткування. За створенням митного союзу було зниження тарифів на імпорт. Всі види субсидій було мінімізовано. Загальна сільськогосподарська політика перестала бути надмірно протекціоністською. Податок на додану вартість продовжує стягуватися, і був відносно стандартизований на континенті. Головним побоюванням щодо ПДВ є те, що він значною мірою підвищує загальну податкове навантаження. Тим не менш, економічна інтеграція також призвела до більшої податкової конкуренції, що особливо відбилося на ставках податків на прибуток корпорацій. Ці ставки за останні два десятиліття зменшилися вдвічі, але при цьому податкові доходи збільшилися, а управління податків було спрощено. Вигоду отримали як компанії, так і бюджети.

Друге видатне досягнення ЄС – вільне пересування людей. Шенгенська зона дала можливість європейцям вільно перетинати кордони 23 з 28 країн ЄС, не пред'являючи в процесі жодного документа. На жаль, зараз це вже не зовсім так. Масштабний приплив біженців і мігрантів здебільшого з Близького Сходу, призвів до того, що країни ЄС одна за одною вводять перевірки на раніше відкритих кордонах. Євросоюзу потрібно оперативно вирішити, чи зможе він ефективно перекрити зовнішні кордони – або ж країнам-членам доведеться знову ввести прикордонний контроль.

Тим не менш, деякі ринки було запущено не сповна або не запущено взагалі. Європейський ринок капіталу залишається фрагментованим, та криза євро одночасно і допоміг йому, і нашкодив. Створення банківського союзу із загальним наглядом і загальним механізмом резолюцій стало кроком вперед. Однак багато програм допомоги банкам проводилися на національному рівні, і зараз європейські банки воліють відступати на власні території, замість того, щоб розширюватися. Особливо це стосується виходу західноєвропейських банків з країн Східної Європи через те, що ЄС все більше потребує капіталу. Для того, щоб краще інтегрувати ринки акцій та облігацій, так нічого і не було зроблено.

Найгіршою проблемою чотирьох свобод ЄС є відсутність вільної торгівлі послугами, адже на них наразі припадає близько 70% ВВП Євросоюзу. У 2006-му Європейський Союз прийняв Директиву про послуги як перший крок до відкриття торгівлі всередині ЄС. Мета директиви – усунення перешкод на ринках послуг через забезпечення створення компаній, що займаються послугами, в інших країнах Євросоюзу. До того ж, всі європейські країни повинні були б дозволити компаніям входити на ринок будь-якої з країн ЄС, зареєструвавшись в одному загальному агентстві. На жаль, прогрес від упровадження Директиви про послуги був дуже незначним. Вона покриває лише 60% від усіх послуг. До того ж, виявилася такою ж дірявою, як швейцарський сир: лазівок було занадто багато. Тому ринок послуг залишається дуже фрагментованим, і це негативно впливає на добробут громадян ЄС. Реальне відкриття спільного європейського ринку послуг мало б, без перебільшення, величезне значення.

Останнім часом люди все частіше говорять вже про п'ять свобод. Нинішня Європейська Комісія додала до списку енергетику, тоді як інші звертають увагу на цифрову торгівлю. Енергетика завжди була в центрі розвитку ЄС, оскільки сам союз починався з Європейського об'єднання вугілля і сталі. Тим не менш, навіть після довгих років роботи ринки для природного газу та електроенергії залишаються неопрацьованими. Європейська Комісія прагне створити енергетичний союз для природного газу і електрики. Чи буде він успішним - поки питання, але, принаймні, наміри Комісії серйозні. Комісія також прагне створити єдиний цифровий ринок, але розробити чітку його концепцію.

Багато впливових американців вважають Китай й інші економічно розвинені авторитарні держави, що не поділяють західні цінності демократії, свободи, ринкової економіки та верховенства права, загрозою Заходу. Вони хочуть, щоб Захід об'єднався. Загальна позиція полягає в тому, що зараз вирішується, хто буде задавати загальні стандарти – Захід або Китай.

Натхненне США Транстихоокеанське партнерство, в яке увійшли 12 тихоокеанських країн – важливий перший крок. Ситуація в Європі турбує американське керівництво. Найгірший сценарій – це вихід Великобританії з ЄС, який, найімовірніше, паралізує політику Євросоюзу на роки. Як не дивно, нинішнє керівництво вкрай мало говорить про те, якої шкоди це завдасть, що є відображенням обмеженого офіційного інтересу США до Європи. Але заворушення і військові конфлікти, на півдні й сході Європи, швидше за все, звернуть на себе увагу наступної адміністрації Білого дому.

На щастя, Обама запустив важливу європейську ініціативу, Трансатлантичне торговельне та інвестиційне партнерство між США та ЄС. Воно може допомогти Європі вирішити чимало її проблем, зокрема, запуск відсутніх ринків послуг, цифрових продуктів та енергетики. Європа занадто важлива для США, щоб і надалі її ігнорувати, як це відбувалося останніми роками.

Переклад НВ

Новое время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Андерса Аслунда. Републікування повної версії тексту заборонене.

Оригінал

Більше думок тут


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.