Яценюк йде. Що буде далі

1 коментувати
Плюс зміни прем'єра в тому, що вона покладе кінець постійному конфлікту між президентом і прем'єр-міністром, але також в минуле піде і баланс сил

10 квітня прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк подав у відставку, а 12 квітня парламент повинен затвердити кандидатуру спікера парламенту Володимира Гройсмана на посаду прем'єра. Звичайно, добре, що урядова криза в Україні, яка тривала два місяці близька до вирішення, але не факт, що новий уряд зможе розблокувати надання Заходом фінансової допомоги, яку була відтерміновано через політичну невизначеність. Президент України Петро Порошенко скоро отримає повний контроль над урядом, але цим він також звужує свою основу влади.

Порошенко заявив, що представить нового кандидата на посаду прем'єра 12 квітня. Це, безсумнівно, буде 38-річний Гройсман, який почав кар'єру з двох термінів на посаді мера Вінниці, рідного міста Порошенка. Гройсмана пам'ятають за проведення масштабних місцевих реформ, але насамперед він є лоялістом президента.

Імовірно, вони знайшли 226 голосів, необхідних для затвердження кандидатури Гройсмана. Яценюк підтвердив, що його Народний фронт 81 голосом підтримає спікера, а у БПП є 136 голосів. Решту можна набрати в різних місцях. Яценюк явно залишиться активним у своїй партії.

Яценюк був сильним і яскравим прем'єром з безліччю плюсів і мінусів. Його навички та інтелект заперечувати не можна. Практично всі суттєві реформи, проведені в Україні в 2015 році, мали сильну підтримку Яценюка. Але для популістів він став символом усіх важких реформ.

Його головні мінуси – звинувачення в корупції та повна втрата підтримки. Реформатори скаржилися на те, що він не провів більше реформ і захищав бізнес-інтереси свого ближнього кола. Президента українські медіа критикують обережно, але з прем'єром вони не соромилися.

Порошенко більше не зможе перекладати провину на прем'єра

Разом з Яценюком підуть троє головних реформаторів його уряду. Міністр економіки Айварас Абромавичус і міністр транспорту Андрій Пивоварський вже пішли. Міністр фінансів Наталія Яресько дала зрозуміти, що не хоче працювати з Гройсманом, який виступав проти її податкової реформи. Голова НБУ Валерія Гонтарєва загрожує піти разом з Яресько, хоча є людиною Порошенка. Тим не менш, два інших лоялісти Яценюка, міністр МВС Арсен Аваков і міністр юстиції Павло Петренко, залишаться.

Велике призначення, яке отримає партія Яценюка – Андрій Парубій, який замінить Гройсмана на посаді спікера. Парубій був комендантом Майдану. Лідер фракції БПП Юрій Луценко, як очікується, стане генпрокурором, що краще, ніж якщо цей пост займе один із заступників Шокіна, але Луценку бракує юридичної освіти, якої вимагає від кандидата українське законодавство.

Схоже, майже всі вакантні місця будуть зайняті людьми, вірними Порошенку, а загальний рівень компетентності знизиться. Глава Адміністрації президента Борис Ложкін – основний кандидат на пост першого віце-прем'єра, його призначення посилить контроль Порошенка над урядом. Колишній міністр фінансів та віце-прем'єр-міністр Словаччини Іван Міклош називався в якості кандидатури на пост міністра фінансів, але він відмовляється приймати українське громадянство, яке є необхідною умовою. Але на посаду віце-прем'єра з європейської інтеграції була запропонована кандидатура шановного депутата Іванни Климпуш, хоча неясно, чи погодиться вона.

Плюс зміни прем'єра в тому, що вона покладе кінець постійному конфлікту між президентом і прем'єр-міністром, але також в минуле піде і баланс сил. Гройсман явно підпорядковується Порошенку. У Яценюка були не надто добрі відносини з парламентом, тоді як більш м'який Гройсман в якості спікера спілкувався з Радою цілком успішно. Тим не менше, йому буде непросто мати справу з партією Яценюка, яка отримає від цього співробітництва занадто мало і незадоволена тим, як Порошенко обійшовся з лідером НФ.

Головне побоювання щодо уряду Гройсмана полягає в тому, що він, ймовірно, буде менше реформаторським і компетентним. Воно може бути не в змозі або не хотіти виконувати умови МВФ. Уряд Яценюка пообіцяв підняти тарифи на газ для домогосподарств на 70% до 1 квітня, але нинішній міністр енергетики Володимир Демчишин відмовився це робити, а він лояліст Порошенка. Гройсман і сам очолював опір податкової реформи, яку підтримував МВФ, у 2015, і затримав прийняття бюджету на 2016 рік, що створило не найкращі стосунки між ним і МВФ. Більше того, кілька кандидатів на міністерські посади асоціюються з фінансовими посадовими злочинами. Не покращує ситуацію і те, що Гройсман не володіє жодною з європейських мов.

У короткостроковій перспективі Порошенко отримав масштабну перемогу, отримавши практично повний контроль над урядом, але мінусом є те, що тепер він несе за нього повну відповідальність, і більше не зможе перекладати провину на прем'єра. The Financial Times добре описали цю зміну: "Петро Порошенко стає фокусом розчарування українців".

Переклад НВ

Новое время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Андерса Аслунда. Републікування повної версії тексту заборонене.

Оригінал на Atlantic Council

Більше думок тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.