Як е-декларації змінять Україну

1 коментувати
Після цих відкриттів українській еліті навряд чи вдасться повернутися до своїх старих, таємних методів

У пориві неймовірної відкритості 50 000 українських чиновників задекларували свій дохід і активи – тепер вони знаходяться у відкритому доступі. Були розкриті неймовірні багатства, і сам цей акт, ймовірно, змінить Україну на краще. У деклараціях, що  з'явилися у відкритому реєстрі, були вказані найпомітніші активи, готівка, банківські рахунки, машини, годинники, нерухомість, компанії.

Українські чиновники були зобов'язані задекларувати свої доходи і майно до 30 жовтня. Я в той день і в наступний був у Києві, і ні про що інше люди не говорили. Коментарі були найрізноманітнішими. Деяких радувала відкритість, інших шокувало те, що саме відкрилося.

Багато хто боявся, що чиновники просто проігнорують обов'язок задекларувати майно або покажуть нереалістично низькі цифри, як вже було із попередніми деклараціями, за брехню в яких не наставала жорстка відповідальність. Але на цей раз чиновники дійсно задекларували своє майно. З 420 парламентаріїв ухилилися тільки семеро, причому двоє з них втекли з країни.

Задекларовані статки дійсно вражаючі. Щоб оцінити вартість деяких об'єктів, потрібні певні зусилля, але принаймні дві третини парламентаріїв є доларовими мільйонерами.

Високопоставлені чиновники вважають своїм обов'язком мати 6-12 дорогих наручних годинників

Більшість чиновників віддають перевагу готівці й тримають її в доларах США. Один з журналістів підрахував, що парламентарії вказали, що володіють $280 млн в готівці – за $700 000 на депутата. Прем'єр-міністр Володимир Гройсман тримає $1,8 млн готівки.

Кількість дорогих швейцарських годинників вартістю $10 000-$20 000 вразила багатьох спостерігачів. Схоже, високопоставлені чиновники вважають своїм обов'язком мати 6-12 дорогих наручних годинників. Це дуже нагадує те, що знайшлося у членів команди Януковича після їх втечі з країни.

Нерухомість, увагу до якої в минулому привертали журналісти-розслідувачі, оцінити за деклараціями складніше, але деякі факти звертають на себе увагу. Один депутат, Анатолій Матвієнко, задекларував власний храм. Два брати-депутати задекларували 700 об'єктів нерухомості у спільному володінні.

Компанії також оцінити складно. Приміром, президент Петро Порошенко вказав себе бенефіціаром 104 компаній, але що це означає в фінансовому еквіваленті?

Навіть якщо не вдаватися в деталі, ці декларації розкрили безліч чиновників, які володіють більш ніж $100 млн. І, хоча особисте багатство не здивує того, хто стежить за українською елітою, вражає як багато зібрали величезні статки.

Як і слід було очікувати, великими статками володіють люди, пов'язані з певними державними інституціями – фіскальними службами або великими державними корпораціями. Часто вони є не членами виконавчої влади, а депутатами, які керують цими компаніями через парламентські комітети.

Очевидний висновок – монументальне беззаконня в українському суспільстві існувало як до, так і після Революції гідності. Поки що такі поняття, як честь або сором, в українській політиці відсутні. Жоден чиновник не звільнився через явно нелегально отримані багатства. На українському новинному сайті Новое Время більшість коментарів щодо декларацій сповнені відрази.

Тим не менш, деякі, включаючи мене самого, вважають, що відкритість набагато важливіша. Її не скасуєш. Заклики пояснити походження багатств будуть продовжувати звучати.

Тим не менш, задекларовано було не все. Генерального прокурора Юрія Луценка негайно звинуватили в тому, що він не задекларував ряд квартир, які, за його словами, належали його бухгалтеру. Було задекларовано на диво мало офшорних компаній та власності за кордоном. Один з оглядачів назвав декларації лише верхівкою айсберга.

Причиною цієї відкритості українського парламенту були вимоги Заходу. МВФ вирішив перерахувати $1 млрд у вересні тільки після того, як переконався, що реєстр працює. Природно, це викликає занепокоєння в української еліти. Один високопоставлений чиновник сказав мені, що це була частина плану американської розвідки з отримання всієї інформації про український істеблішмент. Ймовірно, з'являться й інші теорії змови.

Все ж це значна зміна для глибоко корумпованої країни. Після всіх цих відкриттів українській еліті навряд чи вдасться повернутися до своїх старих, таємних методів. Були розкриті й винуватці, і їх способи збагачення, що дозволить зробити Україну більш чесним суспільством.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок. Републікування повної версії тексту заборонене

Оригінал

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.