Хто стоїть між Путіним і абсолютною владою

2 коментувати
І чому російському президенту не вдається взяти під повний контроль Радбез РФ

Президент Росії Володимир Путін є одноосібним правителем країни. 18 вересня його партія Єдина Росія отримала найбільшу в історії більшість – достатню, аби змінити Конституцію – на парламентських виборах. Він, схоже, на кілька ходів випереджає Захід і в Україні, і в Сирії.

Тим не менш, стабільність Росії не слід переоцінювати. Минулого року роздрібні продажі впали на 10%, і ще на 5% цього року, відображаючи падіння рівня життя, хоча до серйозних соціальних протестів це не призвело. Реальним джерелом нестабільності є конфлікт усередині силових відомств. Путін намагається провести масштабну трансформацію російських спецслужб і державної адміністрації, щоб зміцнити свою владу, але шістдесятирічні генерали КДБ, які, як і раніше, домінують в Раді Безпеки, стоять на його шляху.

З того моменту, як Путін став президентом у 2000 році, він завжди був надзвичайно лояльний до своїх старих друзів із КДБ і Санкт-Петербурга, але тепер ситуація змінилася. Він звільняє одного генерала КДБ за іншим. Російський журналіст Євген Кисельов, який живе в Україні, порівняв дії Путіна із чистками Йосипа Сталіна в 1937 році: Путін звільняє всіх, хто знав його ще на початку його кар'єри в КДБ або Санкт-Петербурзі і може дивитися на нього звисока.

Чистки почалися в серпні 2015 року, із звільненням глави РЖД Володимира Якуніна. У лютому Володимира Дмитрієва, генерального директора державного банку "Внешэкономбанк", який фінансував проведення Олімпійських ігор у Сочі, також було звільнено. Влітку одного з найближчих до Путіна людей, Віктора Іванова, було відправлено у відставку, а за ним – всіх його генералів у Федеральній службі з контролю за наркотиками, яка потім була скасована. Євген Мурів, глава Федеральної служби охорони, також був звільнений. У серпні Путін навіть знизив на посаді Сергія Іванова, главу Адміністрації президента, якого багато хто вважав його найближчим радником.

Титул царя буде звучати занадто підозріло, але Путін може стати головою нової Державної ради

Замість генералів, як правило, призначаються сорокарічні технократи, часто з різних силових відомств. Деякі з них є жорсткими націоналістами, але більшість, мабуть, звичайні ефективні технократи – наприклад, новий глава Адміністрації президента, дипломат Антон Вайно. Путін, здається, зараз воліє виконавців радникам.

Багатьох чиновників звинуватили в корупції, але це не антикорупційна кампанія, оскільки найбільших корупціонерів, дружків Путіна, які потрапили під санкції США, не чіпали. Жертви займають більш низькі позиції у владній ієрархії – старші співробітники правоохоронних органів і неефективні керівники державних підприємств.

З квітня російські спецслужби пройшли через найбільш масштабну реорганізацію відтоді, як президент Росії Борис Єльцин скасував старий КДБ восени 1991 року. За даними російської щоденної газети "Коммерсант", Путін планує відновити старий КДБ, об'єднавши служби, які вийшли з нього, у Міністерство державної безпеки (МДБ), як його називали за часів Сталіна після Другої світової війни. Будуть об'єднані воюючі між собою ФСБ і ФСО, а також Служба зовнішньої розвідки. 


Ще в одній статті стверджується, що зміни зайдуть ще далі – аж до зміни Конституції. Пост президента буде скасовано. Михайло Горбачов, якого тепер осуджують, створив його в березні 1990, а зараз сильна тенденція повернення до старих російських титулів. Титул царя буде звучати занадто підозріло, тож одна з ідей – зробити Путіна головою нової Державної ради, сформованої через злиття Ради Безпеки і президентської адміністрації. Державна рада стане оновленим Політбюро. Як його голова, Путін більше не буде обмежений будь-якими строками правління.

Якщо який-небудь державний орган і може протистояти Путіну, це була би Рада Безпеки, яка є найбільш близьким аналогом радянського Політбюро в сучасній Росії. Цього року Путін відправив у відставку трьох старих офіцерів КДБ, членів Радбезу. Він змінив їх на свого головного політичного радника В'ячеслава Володіна, обраного спікером нової Думи, і Вайно.

Явним фаворитом Путіна зі старої гвардії є його давній голова служби охорони, генерал Віктор Золотов, якого він у квітні призначив командиром своєї нової Національної гвардії. Він також призначив Золотова постійним членом Ради Безпеки 5 квітня. Однак шість днів потому цей указ було скасовано без пояснення причин.

Офіційний сайт Ради Безпеки це підтверджує, і ні на одній офіційній фотографії майже щотижневих засідань постійних членів Радбезу Золотова немає. Тим не менш, офіційний сайт Кремля з квітня підкреслює, що Золотов є постійним членом Ради Безпеки, і це протиріччя зберігається. Тим часом Сергій Іванов, колишній глава адміністрації Путіна, залишається в Раді Безпеки. Це тривале протиріччя між двома владними сайтами щодо членів Радбезу досить незвичне, оскільки Кремль дуже бюрократичний.

Путін веде масштабний наступ, але він не настільки невразливий, як може здатися.

Переклад НВ

 

Новое время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Андерса Аслунда. Републікування повної версії тексту заборонено

Оригінал

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.