Глобальна стратегія Путіна

2 коментувати
Путін готовий до війни, а інші – ні. І він не зупиниться, якщо йому не дадуть відсіч

Роль Росії у передвиборчій кампанії Дональда Трампа вельми неординарна. Син кандидата республіканців визнав, що компанії його батька отримували великі інвестиції з Росії. Колишній менеджер передвиборчої кампанії Трампа Пол Манафорт працював на опального і авторитарного екс-президента України протягом десятиліття. У двох його радників із зовнішньої політики, генерал-лейтенанта Майкла Флінна і Картера Пейджа тісні зв'язки з Russia Today і Газпромом, відповідно.

Електронна пошта Демократичного національного комітету була зламана безпосередньо перед проведенням Демократичної національної конвенції, голові Комітету довелося піти у відставку. Все це схоже на російську спецоперацію під час американських президентських виборів. Найбільше дивує той факт, що більшість американців не розуміють або зовсім не стурбовані цим.

Саме тому книга колишніх соціологів Демократичної партії Дугласа Шоєна і Евана Рота Сміта «Генеральний план Путіна: Знищити Європу, розділити НАТО, відновити силу і глобальний вплив Росії» вийшла друком настільки доречно. Книга аналізує передвиборчу кампанію в США у ширшому контексті. Таких книг не було з моменту виходу в 2008 році Нової Холодної війни Едварда Лукаса.

Багато хто кажуть, що Путін – дзюдоїст, але не шахіст

Особистість російського президента Володимира Путіна – популярна тема. Ця людина непередбачувана. Одним він здається вмілим політиком, іншим – агентом впливу. Багато хто схильні вважати його видатним тактиком, але не стратегом. Головна сила Путіна – несподівані імпровізації. Багато хто кажуть, що він – дзюдоїст, але не шахіст.

Проте, автори цієї книги послідовно наполягають на тому, що у Путіна глобальна стратегія – підрив НАТО і, в перспективі, поразка Заходу. Головна теза Шоєна і Сміта така: «Путін – розважливий геній геополітики з генеральним планом щодо поділу Європи, руйнування НАТО, відновлення впливу Росії в світі і, насамперед, маргіналізації Сполучених Штатів і Заходу з метою досягнення регіональної гегемонії і перетворення в глобальну силу. І цей план працює». Автори аналізують всі потенційні цілі російської агресії і доходять висновку, що «план Путіна передбачає перетворення ХХІ століття в століття Росії».

П'ять з дев'яти розділів книги присвячені опису технологій кремлівської агресії, зокрема, гібридних воєн. Шоєн і Сміт розглядають цей феномен з різних сторін: воєнні дії в Грузії, Україні та Сирії, шпигунство, пропаганда і кібервійна, підтримка шахрайських режимів і терористів, енергетична політика, фінансова підтримка своїх прихильників у США і Європі. Автори не стільки намагаються здивувати читача новими фактами, скільки хочуть показати всеосяжну картину активності Кремля. Вони визнають успіхи Кремля. «Раптова поява Путіна в Сирії – майстерний інтервенціонізм, що разюче відрізняється від невдалих зусиль Заходу в Іраку, Афганістані та Лівії».

Два розділи своєї книги автори присвятили критиці нинішньої політики Заходу. «На неприкриту агресію Путіна в Європі Захід відповів моторошною некомпетентністю, що межує з імпотенцією». Шоєн і Сміт вказують на ганебно слабку відповідь Заходу на дії Путіна і поганий стан військової готовності Америки, НАТО і ЄС. Найбільше вони критикують Євросоюз, який «з кожним днем стає все більш хитким». Голосування британців за вихід з ЄС, вважають автори, є передвісником подальшої дезінтеграції Європи.

Крім того, Шоєн і Сміт критикують адміністрацію Барака Обами за самовпевненість. Автори згадують, як чинний американський президент припустив, що російське вторгнення в Сирію закінчиться тим, що «Росія лише загрузне в конфлікті і нічого не доб'ється». Автори стверджують, що «Путін готовий до війни, а інші – ні. І він не зупиниться, якщо йому не дадуть відсіч. Поки що ніхто і ніщо не стоїть на його шляху».

У висновку Шоєн і Сміт закликають Захід об'єднатися навколо НАТО з метою стримування Росії та протидії її гібридній війні. НАТО має отямитися, а Америка має залишитися лідером. Автори вірять в економічну і військову сили Заходу і впевнені, що він здатний перешкодити російській загрозі. Але для цього Європа і США повинні мобілізуватися політично. Шоєн і Сміт приділяють велику увагу Східній Європі, особливо Україні. Вони закликають розмістити постійні сили НАТО в Східній Європі (що, до речі, вже погоджено на недавньому саміті НАТО у Варшаві).

Книга не намагається показувати обидві перспективи – в ній багато фактажу, але фокус зроблений, радше, на політиці, ніж на науковому дослідженні. Незгодні скажуть, що книга не без упереджень і матимуть рацію, але в цьому і полягає її привабливість. Ця книга не проявляє розуміння ні до Путіна, ні до його мотивів.

Генеральний план Путіна  – захоплива і багатогранна розповідь про грандіозну стратегію путінської агресії, у ній висловлюється смуток з приводу слабкої і навіть безвідповідальної реакції Заходу. Книга легко читається і пропонує глибокий аналіз. Автори критикують зовнішню політику Обами, але ще більше – зовнішньополітичні заяви Трампа. Це дуже важлива і своєчасна книга.

Переклад НВ

Новое Времяс володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Андерса Аслунда. Републікування повної версії тексту заборонено.

Оригінал

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.