Два сценарії для України

16 коментувати
Вибір Києва сьогодні може мати колосальне значення. Він здатний вивести країну на шлях стрімкого економічного зростання або залишити її зводити кінці з кінцями

Ось і знову Україна на роздоріжжі. Політика і економіка стабілізувалися. Ознаки економічного зростання очевидні, але економіка залишається крихкою. Вибір України сьогодні може мати колосальне значення. Він здатний вивести країну на шлях стрімкого економічного зростання або залишити її зводити кінці з кінцями, як і раніше. Ці два сценарії можуть призвести до засадничо різних позицій через десять років.

Оптимістичний сценарій легко описати, спираючись на успіхи Польщі чи Естонії. Після відновлення економічної стабільності український уряд має підтримувати її, зберігаючи невеликий дефіцит бюджету і поступово пом'якшуючи монетарну політику. Ключ до успіху полягає в сильних правах власності, які потребують нової системи прокуратури і нових судів.

Економічне зростання починається з розширення експорту на ринки розвинених країн. Україна повинна подвоїти свою частку експорту в Євросоюз від однієї третини до двох третин — частково за рахунок розширення імпортних квот ЄС, частково за рахунок інвестицій у нові галузі промисловості. Річний обсяг прямих іноземних інвестицій має подвоїтися до 6-8% ВВП на рік, що дасть змогу Україні увійти в європейський ланцюжок поставок з нового виробництва. Україна отримає інвестиційні ресурси для більш розвиненої інфраструктури, а також для поліпшення освіти та охорони здоров'я. Пенсійна реформа стимулюватиме заощадження і внутрішній ринок капіталу. Економічне зростання має досягти 6-7% на рік, збільшуючи перспективи членства в ЄС у 2030‑му. Безвізовий режим повинен запрацювати в січні 2017‑го.

Наступний рік, найімовірніше, покаже, який шлях вибере Україна

Песимістичний сценарій ще простіше уявити, тому що він звичний для України. Три фактори можуть порушити поточне багатообіцяюче відновлення. По-перше, без реального припинення вогню на сході України війна змусить уряд підтримувати витрати на оборону на рівні 5% ВВП. По-друге, якщо програма України з Міжнародним валютним фондом зазнає невдачі, економічна стабільність може порушитися. По-третє, якщо нові антикорупційні органи будуть вихолощені, не відбудеться ніякої судової реформи, Україна продовжить страждати від відсутності прав власності. В цих умовах не буде ні прямих іноземних інвестицій, ні зростання внутрішніх інвестицій, ні соціальних реформ, на які так чекали. Державні послуги будуть погіршуватися, і все більше українців захочуть емігрувати. Україна залишиться за межами ЄС, і зростання буде слабким — на 2-4% за рік.

Наступний рік, найімовірніше, покаже, який шлях Україна вибере, і цей шлях визначить її долю.

Матеріал опубліковано в журналі «Новое Время» від 16 вересня 2016 року в рамках проекту «Україна через 10 років». Републікування повної версії тексту заборонено.

Більше точок зору тут


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.