Чому Україні не обійтися без МВФ

4 коментувати
Чому Україні не обійтися без МВФ
Країна відчайдушно потребує нового траншу Фонду на $1,7 млрд. Це стимулює і виділення засобів США і Євросоюзом

В період після травневих свят, з 10 по 18 травня, в Україні перебуватиме місія МВФ. Українська влада та інформована частина суспільства приділяють велику увагу цій події, і не дарма. Ймовірно, до середини червня Україна отримає кредит на $1,7 млрд, що значно затримався . Принадність МВФ в його швидкості, компетентності, простоті і багатстві.

11 березня 2015 року МВФ запропонував Україні чотирирічний кредит на суму $17,5 млрд. $5 млрд першого траншу були виділені негайно, другий транш - $1,7 млрд - також був отриманий, нехай і з невеликою затримкою, але за цим настала довга перерва.

Жодна з міжнародних організацій не має такого впливу, як МВФ. Ніхто не діє швидше, ніж МВФ. Якщо країна перебуває у важкому фінансовому стані, місія Фонду з розширеними повноваженнями прибуває туди вже через кілька днів. Жодна міжнародна організація не може похвалитися такими кваліфікованими (і високооплачуваними) співробітниками, як МВФ; як правило, у них є докторський ступінь в економіці, отриманий в кращих університетах світу.

Місія МВФ визначає декілька ключових умов, які повинні бути виконані в найближчі тижні. Керівництву країни нічого не залишається, окрім як підписати. Якщо умови дотримуються, виконавча рада МВФ збирається приблизно через два тижні після завершення місії, і через день після прийняття позитивного рішення виділяється вся необхідна сума. Принцип простий: робіть те, що, як ми вирішили, корисно для вас, і ми відразу ж дамо вам багато грошей. Фінансування МВФ збільшать, щоб задовольнити зростаючий попит.

Інші міжнародні організації зовсім не такі. Вони працюють повільно, висувають багато умов і виділяють незначні суми; до того ж на виділення грошей йде чимало часу. Тому МВФ звертає на себе набагато більше уваги, ніж інші міжнародні організації. До того ж, якщо Фонд не схвалює економічну політику країни, Світовий банк не має права виділяти їй кошти, а США і ЄС не хочуть їх виділяти.

Принцип простий: робіть те, що, як ми вирішили, корисно для вас, і ми відразу ж дамо вам багато грошей

Коли Україна отримає наступний транш МВФ, США можуть надати їй $1 млрд кредитних гарантій, а ЄС – черговий транш макроекономічної допомоги на $650 мн. Тим не менше, в обох є деякі додаткові умови, зокрема, Україна повинна реформувати Генпрокуратуру, чого може і не відбутися. В цілому, країна може отримати кредитів на загальну суму $3,5 млрд. Це збільшить золотовалютні резерви до $17 млрд, і цього достатньо, щоб дозволити НБУ пом'якшити нинішні суворі валютні обмеження.

МВФ – одна з найбільш зрозумілих міжнародних організацій, оскільки чітко слідує своїм принципам, набагато менш заполітизована, ніж інші; має невелику кількість критеріїв, впроваджуваних об'єктивними й освіченими працівниками, і відрізняється суворої, майже армійської, ієрархією. Вона фокусується на кількох основних індикаторах: фіскальний баланс, баланс за поточними рахунками і валютний курс. Щоб привести все в порядок, вона додає кілька – всього кілька серйозних структурних реформ.

За стандартами МВФ ситуація в Україні досить однозначна, хоча третій транш Фонду відкладався з вересня. Найбільш важливий критерій – збалансованість бюджету. Українська влада заявляє, що баланс покращився від дефіциту до 10,5% ВВП в 2014 році до 2,4% ВВП в 2015 році. Ці цифри близькі до неймовірним, цілком на рівні показників країн Балтії під час глобальної фінансової кризи в 2009 році. Але МВФ доводилося чекати бюджету на 2016 рік і поправок в Податковий кодекс.

Другий критерій – монетарна політика та обмінний курс. Україна ввела плаваючий обмінний курс і на даний момент курс, схоже, стабілізувався. Зовнішньоторговельний баланс більше не викликає занепокоєння, незважаючи на неймовірні торговельні санкції з боку Росії.

Останньою ключовою умовою було те, що в України має бути уряд, здатний обговорювати і впроваджувати узгоджені заходи. Місія приїжджає, як тільки уряд на місці і готовий прийняти МВФ.

Український парламент має ухвалити пакет з 19 законів, що включають в себе питання держуправління, дерегуляції, корпоративного управління, збільшення списку держкомпаній, що підлягають приватизації, а також елементів судової реформи, щоб задовольнити МВФ. Прем'єр-міністр Володимир Гройсман пообіцяв домогтися їх прийняття, і, схоже, забезпечив підтримку парламенту.

МВФ дуже цінує зусилля України по проведенню енергетичної реформи. 1 травня Україна нарешті уніфікувала ціни як на газ, так і на електрику. Через чверть століття впливові українські газові трейдери втратили можливість «купувати» владу через свої канали впливу. Жоден з попередніх українських урядів не робив таких кроків по боротьбі з корупцією. По суті, рішення про уніфікацію цін повинно бути достатньо, щоб МВФ виділив Україні транш на $1,7 млрд. Україна відчайдушно потребує цих грошей для початку економічного відновлення.

Переклад НВ

Новое время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Андерса Аслунда. Републікування повної версії тексту заборонена.

Оригінал опублікований на Atlantic Council

Більше думок тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.