Чому потрібно інвестувати в Україну. Десять причин

0 коментувати
Чому потрібно інвестувати в Україну. Десять причин
Що може мотивувати іноземних та українських інвесторів почати вливати гроші в країну

Поки ті, хто інвестував в Україну, не дуже задоволені отриманим прибутком. Нині ВВП України становить близько $85 млрд – приблизно 1/8 ВВП Польщі. Повернення на інвестиції пропорційне. Чи зміниться ситуація?

Впевнено стверджувати не можна, але, як і раніше, Україна виглядає багатообіцяюче. Зрештою, ця країна розташована в центрі Європи. Люди добре освічені і потребують робочих місць І, як не називай українську економіку, вона все-таки залишається ринковою.

Хоча це звучить непогано, але що має спонукати іноземних та українських інвесторів почати вливати гроші в країну цього разу? Що змінилося?

Насправді – багато чого. Дозвольте мені сфокусуватися на десяти основних позитивних змінах, хоча ми не оминемо і проблем.

Десять позитивних змін

1. Почнемо з того, що тепер в України є угода про глибоку та всеосяжну вільну торгівлю з Європейським Союзом, а це означає, що у країни з'явився доступ до величезного європейського ринку. Зараз ринок ЄС у 20 разів більший, ніж російський, тому слід гарантувати відкритість європейського ринку та переконатися, що українські компанії сфокусуються саме на ньому.

2. В Угоді про асоціацію з ЄС Україна розумно зобов'язалася ухвалити сотні законів, які необхідні країні для створення доброго бізнес-клімату. Євросоюз буде невтомно наполягати на їх ухваленні та впровадженні. Але питання в тому, чи пропонує ЄС Україні достатню мотивацію для того, щоб вона зайнялася цими законами.

3. У 2015 році Україні вдалося стабілізувати фінансову систему. У річному обчисленні інфляція в країні різко впала - з 61% у квітні 2015 року до 9,8% у квітні 2016 року. Процентні ставки центрального банку, відповідно, теж знижуються. Починаючи з третього кварталу 2016 року, комерційні кредитні ставки мають знизитися до 20%. Тепер можуть розпочатися нові видачі кредитів, що буде підживлювати інвестиції в реальний сектор.

Жодна країна не є настільки корумпованою і настільки відкритою одночасно

4. Практично ніде в Європі інвестор не зможе знайти таких добрих і кваліфікованих працівників за такі низькі зарплати. Це звучить неймовірно, але українські зарплати офіційно складають лише 1/8 від польських. Реальна різниця може бути дещо меншою через українську звички платити додаткові неофіційні зарплати в конвертах, але виробництво в Україні неймовірно дешеве. Сподіваюся, ця ситуація не триватиме довго, але вона, як і раніше, є стимулом для переміщення в Україну виробництв.

5. Протягом тривалого часу Україна підтримувала абсурдно високий прибутковий податок: не менше 45%. Це був один з найвищих показників у Європі. Завдяки новому податковому законодавству, ухваленому колишнім українським урядом, цей показник зменшився вдвічі: до 22%. Це дуже важливо для чесних іноземних інвесторів, які не готові платити додаткові зарплати в конвертах. Такі зміни повинні привести до легалізації зарплат.

6. Україна перейшла на реалістичний плаваючий обмінний курс. Як наслідок, країна звільнилася від серйозного дефіциту рахунку поточних операцій, і найближчим часом повинна зуміти лібералізувати свої драконівські валютні обмеження, які шкодять як іноземним, так і вітчизняним підприємцям.

7. Україна запустила систему електронних держзакупівель ProZorro. Це повинно дозволити різного роду підприємцям брати участь у закупівлях – раніше цей ринок був відкритий тільки для тих, у кого були потрібні зв'язки з державними чиновниками.

8. Найбільшим побоюванням іноземних інвесторів, що експортують з країни, було повернення ПДВ. Офіційно запроваджена автоматична система, і спілкування з іноземними бізнесменами дає зрозуміти, що ситуація дійсно змінилася на краще, незважаючи на те, що залишаються недоліки, над якими ще потрібно працювати.

9. Проведено значну дерегуляцію. Потрібно зробити ще чимало, але багато обмежень та інспекцій були ліквідовані.

10. Найбільш значущою позитивною зміною стала неймовірна відкритість України. Жодна країна не є настільки корумпованою і настільки відкритою одночасно. Ймовірно, це допоможе народу впоратися з корупцією. Ця відкритість дає іноземним інвесторам величезну кількість можливостей поскаржитися, якщо щось піде не так – можливостей, які навряд чи доступні в інших країнах.

Три проблемні сфери

Зрозуміло, в Україні є також і проблеми, на які інвесторам варто звернути увагу – переважно це стосується неефективної судової системи.

1. Права власності в Україні недостатньо захищені, оскільки ані прокурори, ані суди не працюють так, як належить. Внаслідок цього великі бізнесмени вказують у підписаних в Україні договорах, що виниклі конфлікти вирішуватимуться у приватних арбітражних судах за кордоном, зазвичай, у Стокгольмі або в Лондоні. Україні потрібно сформувати базову внутрішню судову систему, яку могли б використовувати малий та середній бізнес.

2. Забезпечення контрактів не працює. Деякі великі українські бізнесмени, як і раніше, вважають, що вони вище таких дрібниць, як необхідність платити за куплене ними. Україна відчайдушно потребує судової системи, яка була б в змозі залучити неплатників до відповідальності.

3. Родюча сільськогосподарська земля – один з найбільш недовикористаних ресурсів в Україні. Якби було легалізовано приватний продаж сільськогосподарських земель, вартість землі, найпевніше, зросла б у кілька разів. Ферми отримали б можливість брати у банків значні кредити під заставу землі. Це пішло б на користь як сільському господарству, так і банківській системі.

Надія без ілюзій

Україна ще ніколи не проводила таких масштабних реформ, як у 2015 році. Це велика різниця. Але тепер, здається, хвиля реформ спадає, і в найближчому майбутньому їх буде менше.

Реформи, які зараз проводяться, більшою мірою протискаються міжнародним співтовариством, аніж українською владою.

Поки всі зміни йшли успішно, але прогрес порівняно з минулим роком уповільнився. Сподіваймося на краще, але не піддаваймося ілюзіям.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Андерса Аслунда. Републікування повної версії тексту заборонене.

Вперше опубліковано на Atlantic Council

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.