2017 – рік злету української економіки

14 коментувати
За останні три роки Україна виконала чималу роботу. Попереду країну чекає безліч небезпек, але можливостей все-таки більше

Минуло майже три роки з моменту закінчення Революції Гідності. Українська економіка стабілізувалася і готова до зростання. Попереду країну чекає безліч небезпек, але можливостей у неї все-таки більше.

Успіхи легко забуваються, тому не зайвим буде перерахувати все те, що Україна встигла зробити за останні три роки. Бюджетний дефіцит знизився з 10% до 3% ВВП, що було досягнуто, насамперед, за рахунок скорочення державних витрат. Державний борг стабілізувався на рівні 80% ВВП, а адже МВФ побоювався, що він вийде з-під контролю. Влада розсудливо знизила непомірний податок на заробітну плату - з 45% до 22%.

Міжнародні платежі збалансувалися після неминучої девальвації гривні, обмінний курс стабілізувався. Міжнародні золотовалютні резерви країни зросли з $5 млрд (станом на лютий 2015 року) до $15 млрд. Почалася поступова лібералізація валютних обмежень. І це незважаючи на те, що драконівськими торговими санкціями Росія позбавила Україну четвертої частини експорту.

Після націоналізації Приватбанку НБУ практично закінчив вражаюче очищення корумпованої й недокапіталізованої банківської системи. Завдяки жорсткій монетарній політиці Нацбанк знизив інфляцію з 61% станом на квітень 2015 року до 12% на сьогодні.

Найбільшою загрозою для України в найближчому майбутньому буде новообраний президент США Дональд Трамп

Україна здійснила серйозні структурні реформи. Уніфікація енергетичних цін усунула корупційні газові схеми, які обходилися країні приблизно у 8% ВВП. Надалі електронні декларації майна повинні завдати істотного удару корупції. Крім того, з корупцією допомагає впоратися система публічних закупівель ProZorro, дерегуляція та покращення корпоративного управління.

Втім, все це навряд чи втішить український народ. У третьому кварталі 2016 року економіка України дійсно зросла на 2%, але спочатку впала на 17%. Якість державних служб має покращитися.

На 2017 рік покладається багато надій. Повинна, нарешті, початися реформа державної служби. Бюрократія повинна модернізуватися, спроститися і стати відкритою.

Чинний міністр охорони здоров'я Уляна Супрун запустила реальну реформу системи охорони здоров'я. Міністр освіти Лілія Гриневич розсудливо намагається відновити дванадцятирічну шкільну освіту, введення якої було зупинено за Віктора Януковича. Найбільш важливою для країни реформою є реформа судової системи. У червні був прийнятий відповідний законопроект, у березні повинен бути сформований новий склад Верховного Суду.

Сподіваюся, реформований уряд буде краще взаємодіяти з приватним сектором. Поступова дерегуляція продовжиться, але істотного поліпшення роботи податкової та митної служб поки що очікувати не варто. Найімовірніше, на це знадобиться ще рік.

Згідно з нинішніми прогнозами, до 2017 року українська економіка зросте на 2-3%, але цього недостатньо. Завдяки налагодженню експорту в Європу, Китай і Близький Схід країна може домогтися набагато більшого зростання. Більш низька інфляція і процентні ставки повинні пожвавити кредитування і внутрішні інвестиції. Зі зниженням оподаткування має зрости енергетичне виробництво.

Але не варто робити надто райдужних прогнозів. Найбільшою загрозою для України в найближчому майбутньому буде новообраний президент США Дональд Трамп, який, судячи з усього, прагне максимально швидко укласти угоду з російським президентом Володимиром Путіним. Жертвою, швидше за все, виявиться Україна.

Ще одна загроза з боку Росії – стокгольмський арбітраж між Нафтогазом і Газпромом. Нафтогаз подав позов на $28 млрд, а Газпром – на $39. Це стане найбільшим міжнародним арбітражем в історії. Рішення повинно бути прийнято у другому кварталі цього року, на його виконання, напевно, підуть роки.

Раніше іноземні інвестиції становили близько 4% українського ВВП, але через російську агресію цей показник тримається на нулі. У 2017 році очікується мінімальне пожвавлення.

Ситуація всередині країни викликає менше побоювань. Прем'єр-міністр Володимир Гройсман прагне узаконити продаж сільськогосподарських земель до 2020 року, що цілком реалістично. Після двох провалених спроб приватизувати Одеський припортовий завод приватизація застопорилася. Відбувається безліч корупційних скандалів. І це добре, тому що вони викривають і перешкоджають корупційним діям у майбутньому.

Зважаючи на значні досягнення у реформуванні країни та з урахуванням її військово-політичного становища, хочеться сподіватися, що міжнародне співтовариство зможе мобілізувати по $5 млрд на рік для часткової компенсації збитків, які завдала економіці України російська агресія.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Андерса Аслунда. Републікування повної версії тексту заборонене

Оригінал

Більше поглядів тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.