#Зрада в Ріо. Як запобігти новим спортивним провалам

0 коментувати
Олімпійський чемпіон кується не на олімпійських зборах, не з подачок державних коштів, а саме в системі спортивної федерації

Провал олімпійської збірної - чудова нагода поговорити про український спорт. Зараз ми, звичайно, почуємо, що міністерство тут ні до чого. Але насправді - ще й як до чого. Так склалось, що я мав деяке організаційне відношення до спорту в своєму житті, тому висловлю свою думку.

З приходом в Мінспорт Булатова в 2014 році почалось системне знищення спорту. Мало хто знає, що команда цього генія прямим текстом сказала працівникам міністерства, що спорт - це справа тітушок. А далі почався розвал кадрового забезпечення, кожен новий міністр чергові чистки називав реформами, причому жодного міністра, який би хоч щось тямив в спорті, так і не було.

Тому про винних в провалі і чи був провал. Хтось скаже: добре, що дві золотих, бо в нас війна і все погано. Ні, не добре. В цьому році на розвиток спорту було передбачено 679 млн грн, і додатково 441 млн грн - на підготовку до Олімпійських ігор. Понад мільярд гривень за дві золотих і всього 11 медалей. Якась дивна економіка.

На цьому тлі дуже вже хочеться заслухати міністра Жданова про зусилля міністерства і особливо про реформи. Бо за винятком, того, що з міністерства звільнили ряд дійсно порядних професіоналів, яких я особисто знав, не знаю, що в цьому звіті ще може бути.
Тепер про реформи в спорті. У нас абсолютно совковий підхід до спорту: централізована система фінансування, животіння спорту і спортсменів за державні подачки. Скарги, які ми чуємо від спортсменів, в стилі «держава мені нічого не дала», теж є частиною цього совкового дискурсу. Але міняти це методом – ми тут все поламаємо теж немає ніяких перспектив.

Понад мільярд гривень за дві золотих і всього 11 медалей. Якась дивна економіка

Насправді, спорт в Україні розвиває не міністерство, а спортивні федерації. Олімпійський чемпіон кується не на олімпійських зборах, не з подачок державних коштів, а саме в системі спортивної федерації, на національних і міжнародних змаганнях. Відповідно, саме на розвиток федерацій і потрібно спрямовувати ресурси. Більше того, спрямовувати ресурси треба таким чином, щоб навчати федерації заробляти кошти в суспільстві. Це означає, що федерації мають боротися за суспільну увагу, за спонсорів, і за саме головне – за майбутніх спортсменів. Тому інституційна підтримка федерацій, на конкурсній основі – головний напрям.

Друге велике питання – це інфраструктура. Більшість власності міністерства треба децентралізувати у власність місцевих органів влади або й самих федерацій. Звичайно, в такій ситуації постає питання доцільності існування самого міністерства – і правильно його існування не доцільне. На зміну міністерству сім’ї, молоді і спорту – тем, які взагалі між собою не пов’язані – мають бути створені посади уповноважених і державні служби. Роз’єднати ці теми необхідно давно, оскільки через їх непов’язаність відбувається постійна битва за кошти, яку переважно виграє спорт, а на молодь і сім’ю йдуть мізери. 

В українському спорті має відбутись дуже важлива зміна пріоритетів: олімпійська медаль потрібна не державі, вона потрібна самому спортсмену і його федерації. Тоді і відповідальність за успіх лежатиме на них.

Ну і на завершення: чи має піти у відставку міністр Жданов? Я думаю, що має. Але не через результати Олімпійських ігор, тут він вже опинився в фіналі процесів, запущених до нього, а через неспроможність здійснювати зміни і реформи.

Текст публікується з дозволу автора.

Оригінал


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.