В очікуванні дива: про природу зрад і перемог

1 коментувати
В українському суспільстві від зради до перемоги — один крок, і навпаки. У чому природа такої швидкоплинної і непостійної української любові до своїх кумирів?

Ще рік назад політична сила виграє парламентські вибори, а вже сьогодні має лише 1% підтримки. Ще два роки назад ти герой Майдану, а сьогодні - символ безвідповідальності та рукоприкладства. За останні два роки турбулентність української політики перемолола десятки нових героїв і політичних проектів. І вже сьогодні достатньо вдарити Добкіна, щоб стати черговим народним героєм. То що ж насправді стоїть за цією круговертю зрад і перемог?

Серед найчастіших пояснень, чому якийсь політик чи партія втратили підтримку доводиться чути щось на кшталт: ми чекали, що війну виграють за два тижні; ми чекали, що він переможе корупцію; ми чекали, що посадять винних у вбивстві Небесної сотні тощо. Слово “чекали” є ключовим в цих прикладах. В суспільстві панують очікування щодо цілком конкретних речей, і коли ці очікування не зустрічаються з реальністю єдине правильне рішення — карати винних. Самі по собі очікування не є рішеннями. Наприклад, панує очікування, що Україна стане членом НАТО чи ЄС, але ці очікування не мають нічого спільного з баченням шляху досягнення цих цілей. Навпаки, якраз щодо шляху можуть бути серйозні розбіжності і конфлікти.

За своєю природою “очікування” є продуктом радянської епохи. Тоді на все доводилось чекати: на машину, на квартиру, зрештою, на прихід комунізму. Логіка чекання зрозуміла: оскільки людина безсила проти системи, то їй треба почекати, і вона все отримає. Це влаштовує як владу, яка формує жалюгідні очікування, так і суспільство, яке в підсумку отримувало мізери за свою працю, але гарантовані. Сьогодні люди продовжують очікувати: на низькі тарифи, на вступ в ЄС, або просто на “хороше життя”. Єдина відмінність від Радянського Союзу – в тому, що суспільство відчуває силу змінювати владу і вбачає в цьому єдине правильне рішення. Насправді ж, кожний новий герой, новий проект стають заручниками цих самих швидких очікувань і швидкого покарання.

Брак мотивованих членів компенсується промоутерами, а брак реальної підтримки — телерекламою

Зовсім протилежними до “очікувань” є інтереси. Наявність у людини інтересу змушує її діяти і ставити результат в залежність саме від своїх зусиль, а не від кумирів. Наприклад, людина, яка очікує низьких тарифів, постійно дивиться Шустера і обирає тих, хто пропонує зробити це без її участі. Натомість, людина, яка має інтерес платити “низькі тарифи”, вивчає відеоуроки з енергоефективності, утепляє будинок, економить тепло, і шукає нові можливості зменшити споживання. Це зовсім не означає, що така людина не цікавиться політикою і не хоче змінювати відповідальних. Скоріше, це свідчить про те, що таку людину не можна заагітувати дешевим популізмом. На фразу “ми повернемо низькі тарифи” така людина реагує питанням “як?”, її цікавлять які кроки будуть зроблені. Інтереси є двигуном змін, оскільки не залишають людям варіантів інших, окрім як діяти.

На перший погляд, нічого важливо в тому, що у нас домінують очікування над інтересами немає. Але якщо подивитись глибше, то можна побачити, що фактично на цьому формується вся політична система. Зокрема, у цьому ми маємо відповідь на питання чому в нас замість політичних партій — політичні проекти. Справжня політична партія об’єднує людей з певними визначеними інтересами, які в своїй цілісності формують ідеологію. В свою чергу така партія розробляє дуже чітку ефективну програму, оскільки важливо не просто задекларувати, а показати і підхід до досягнення. Такі ж партії не мають вождів і власників, оскільки причиною об’єднання є не наявність в когось грошей чи рейтингу, а саме інтересів. Тоді як політичний проект своєю метою бачить швидке захоплення влади. Проводиться соціологічне опитування, яке показує чого очікують люди, це ж записується в програму партії та в заяви лідера. Брак мотивованих членів компенсується промоутерами, а брак реальної підтримки — телерекламою. Звісно, проекти не можуть жити більше одного-двох виборчих циклів, оскільки потрапляють в пастку невиправданих очікувань.

Йдемо далі. Проблема очікувань і інтересів позначається на громадянському суспільстві. Більшість українських громадських організацій складаються з дуже малої групи людей і свою діяльність розпочинають з пошуку грантів чи державної підтримки. У мене був випадок, коли на прийом громадян прийшла антикорупційна організація, яка просила Донецьку адміністрацію надати їй список донорів, аби вони могли отримати грант. Ще частіше я зустрічаю громадських діячів, які вважають за основу своєї діяльності змушувати владу робити те, що вони хочуть. Звісно, влада має працювати в інтересах народу, але організація з 2-3 людей не може підміняти ці інтереси. Закордоном більшість громадських організацій починають свою роботу з того, що формують підтримку у громадян, для того щоб стати фінансово незалежними і потрібними суспільству.

На завершення слід дати відповідь на питання: а як же формуються в суспільства інтереси? Формуються в першу чергу інтелігенцією, філософами, письменниками, експертами; формуються через публічні дискусії щодо важливих питань. Зараз можна спостерігати широку публічну дискусію щодо системи оподаткування, і саме ця дискусія піднімає загальні суспільні знання про ситуацію з оподаткуванням. Люди, які обирають сторону парламентської чи урядової реформи, роблять цей вибір усвідомлено і аргументовано. Не менш важливу роль у формуванні суспільних інтересів відіграють громадські організації. Сьогодні в Україні цю функцію особливо відіграють волонтери. Саме вони мотивують українців допомагати армії та усвідомлювати всю небезпеку, яка нависла над нами.

Після Майдану ми бачимо як паростки інтересів проростають у суспільстві. Чи не знищить їх черговий праведний гнів невиправданих очікувань?

Більше поглядів тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.