Що потрібно знати перед тим, як йти у владу

0 коментувати
За останні 20 років держслужбовці бачили патріотів всіх мастей, тому патріотизмом там вражати нікого та й ніколи

Існує щонайменше три типи причин, чому люди йдуть у владу: гроші (йдеться не про зарплати), марнославство (статус «Альо, мамо! я став міністром»), спроба щось змінити.

Поговоримо про людей, яким притаманна третя мотивація. Які ввідні дані потрібно мати для походу у владу (в нашому випадку, реальну владу, тобто виконавчу)?

1. Позбавитися ілюзій. Насправді, на вході в державні установи потрібно написати: «Покинь ілюзії, кожен хто входить сюди». Серед найпоширеніших ілюзій: досить бути чесним, щоб прийшли зміни.

Ніякі зміни від вашої чесності, власне, не відбудуться. Система реагує тим, що ізолює вас. Підлеглі не будуть надавати інформацію, особливо – неформальну. Тим часом, прийняття всіх рішень залежить від інформації, тому ви будете ставати все менш ефективними, не будете встигати попереджувати негативні рішення тощо. Ви, так би мовити, будете не в «команді». А дружба і команда між службовцями існує незалежно від того, хто приходить до влади.

Ще одна велика ілюзія: «Мені допомагатимуть друзі з громадських організацій, міжнародні донори, знайомі експерти та інші». Однак якщо ви не президент і не прем’єр, то для всіх ви - орган державної влади, щось неприємне, аморфне, нецікаве, корупційне тощо. Навіть ваші друзі допоможуть вам не більше 1-2 разів. Після підписання присяги між вами утворюється стіна. Це буде вас обурювати, бо зсередини здається, що ви теж боретесь за краще життя, але, як сказав мені на пропозицію допомогти один відомий борець з корупцією, - «Друже, мені не цікаво!».

На державну службу цінності не мажуться

З донорами інша ситуація, але результат майже подібний. Багато донорів приходять і пропонують купу грошей і підтримки, однак вони не менш бюрократичні, ніж держслужба. Крім того, донори і Україна дуже погано стикуються. В кращому випадку ви отримаєте допомогу через рік.

2. Цінності. Ярослав Грицак каже, що цінності мажуться на хліб. Так-от, на державну службу цінності не мажуться взагалі. Всі гасла типу «Україна понад усе», «Героям слава» і т. п. теж потрібно залишити на вході. Ні, не тому, що на службі українофоби чи ватніки, а тому, що на службі виконавці. І за останні 20 років вони бачили патріотів всіх мастей, тому патріотизмом там вражати нікого та й ніколи.

3. Розум. Існує дуже хибне і не правильне враження, нібито чиновники дурні, а от я, «такий молодий і розумний», прийду і розкажу їм, як працювати.

Хибність цієї думки не витримує жодної критики. Адже службовці - це люди, які цілий день читають документи і фактично керують всією інформацією. В Україні ніхто не може мати більше інформації, ніж державні службовці. Ці люди апріорі не можуть бути дурними, як здається ззовні системи. Проте природа виконавчої служби зробила їх тихими і неамбітними людьми. Вони можуть вас годинами слухати знаючи, що ви «плетете нісенітницю», і ніяк не відреагувати.

Текст публікується з дозволу автора

Оригінал

Більше поглядів тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.