Як виживає Донецьк

10 коментувати
Люди хочуть миру. Причому, на жаль, готові прийняти будь-який його формат

Нежурналістські новини з окупованого Донецька. Оцінки робіть самі.

1. Багато людей повернулися до своїх домівок. Не змогли влаштуватися на нових місцях, та й за квартири свої боялися.

2. Продовольчі магазини відкриваються, відкрилося багато кафешок і ресторанчиків. Відвідувачі є.

3. Але будь-який успішний бізнес "стрижуть": приходять, ти домовляєшся. Не домовився - забирають. Щоб успішно працювати, треба дружити з керівництвом ДНР. Так кажуть.

4. Відкрився великий торговий центр ДонецькСіті, відкрилося багато дитячих магазинчиків.

5. Найбільша в регіоні мережа заправок "Паралель" давно припинила роботу, частину об'єктів розібрали мародери. Обладнання вивезено, судячи з усього, в РФ. Інші націоналізовані, і працюють під "брендом" "Республіканська паливна компанія".
Бензин у Донецьку дешевший, ніж в Україні, але за якістю набагато гірший. Везуть з Росії.

6. Військових у місті не видно, в межах міста зі зброєю ходити заборонено.

7. У Донецьку чисто, комунальники працюють, дороги в доброму стані.

8. У великих магазинах з'явилося багато українських продуктів. Раніше вони були тільки в невеликих магазинчиках. Є соки Сандора, Одеського консервного заводу, цукерки Рошен, сири КОМО і Добряна у великому асортименті.

9. Офіційно з двох сторін діє блокада на українські продукти. Масштаби контрабанди та бізнесу на ній ростуть. Багато є й білоруських продуктів доброї якості.

10. Донецькі пенсіонери отримують пенсію на місцеві картки в рублях і отримують гроші в банкоматах так званого "Республіканського банку". Правда, називається вона не пенсією, а "допомогою", хоча оформляється у місцевому пенсійному фонді.

ОБСЄ досить тісно спілкується з місцевими "вождями"

11. У місті діє 8-10 банкоматів, де можна зняти гроші. Кажуть, картки приймаються також у місцевому Амсторі.

12. Частина великих підприємств виплачують зарплату, як і раніше, в гривнях на картки (точно Донецький металургійний завод і залізниця).

13. У залізнизничних касах за гривні продаються квитки в будь якому напрямку.

14. На вулицях багато автомобілів, включно з дорогими авто і спорткарами, чого роком раніше не було видно.

15. Зростає кількість угод з нерухомістю. Ціни впали порівняно з довоєнними втричі. За $10 тисяч можна купити однокімнатну квартиру на околиці.

16. Покупці бояться укладати угоди в реєстрі ДНР і дублюють їх в українському реєстрі. Це займає до трьох днів без виїзду в Україну. Можна зробити й інші українські нотаріальні документи, але це недешево.

17. Злочинність у віддалених районах Донецька зросла.

18. У Донецьку залишилося багато білбордів, половина обірвані, місцями видно ще рекламу українською мовою, половина завішана бігмордами лідерів ДНР.

19. Новини на телеканалах - з присмаком "совка": будь-яка "жопа" підноситься як успіх і велике досягнення.

20. Багато місцевих чекають виборів - українських виборів і повернення в Україну. Мова йде про проукраїнських донецьких. Таких багато.

21. Багато і проросійських мешканців, які не бачать себе в Україні за жодних обставин.

22. Про політику намагаються не говорити або говорити пошепки і тільки з близькими.

23. З Україною багато не говорять по мобільному зв'язку, використовують месенджери та інтернет-телефонію.

24. Зрозуміти настрій співрозмовника можна по тому, як називають Україну й українців. Якщо "укропи" і "нацики" - це "днрівець", якщо використовують Україна й українці - проукраїнські. Це найочевидніший маркер.

25. При цьому більшості жителів регіону вже все набридло, основне бажання - припинення війни. І не настільки принципово, під яким прапором.

26. Останні кілька місяців російську гуманітарку перестали давати, єдине, що є - гуманітарна допомога Ахметова.

27. Низка українських мереж залишилися на окупованій території, змінивши назви: "Варус" став "Парус", "Епіцентр" став "Галактикою", Караван навіть не закривався, причому співробітники донецького Каравану на підвищення йдуть в Київ. Ашан тепер називається Сигма-Ленд. Мережа "Брусничка" закрилася на початку війни, "АТБ" націоналізували і зробили "Першим республіканським супермаркетом". METRO розграбували в перші місяці війни.

28. Університети та інститути працюють, минулого року випускників автобусами вивозили в Ростов, щоб студенти отримували російські дипломи паралельно з дипломами ДНР. Але Донецький Медуніверситет в минулому році не мав таких домовленостей.

29. "Республіканський банк" знаходиться в приміщеннях різних банків: ПриватБанк, Надра, Ощадбанк - що віджали. Колишні відділення російського Альфа-банку стоять цілими, недоторканими.

30. Лікарні та швидка допомога працюють. Багато лікарів, які раніше виїхали, повернулися, не змогли себе знайти або влаштуватися.

31. В аптеках продаються російські ліки. Якість жахлива, місцеві при будь-якій можливості просять передати українські ліки.

32. Нічні клуби працюють, незважаючи на комендантську годину.

33. Деякі магазини приймають до оплати банківські картки. Але це рідкість. Працює мережа сервісів щодо зняття готівки та поповнення банківських карток.

34. У регіоні ходить тільки рубль, але гривня на вагу золота. З рук в руки можна продати за вишим курсом, ніж "офіційний".

35. Автосалони відкриті, але продають певажно вживані авто.

36. У місті працює МТС, Київстару немає, замість нього, на його ж обладнанні, з'явився місцевий оператор Фенікс, картки продаються тільки за паспортами.

37. Блокпости - це бізнес. Кілометрові черги, місця в чергах купуються і продаються.

38. І останнє: ОБСЄ досить тісно спілкується з місцевими "ватажками". Принаймні, судячи з автомобілів на парковках недешевих ресторанів, вечеряють вони разом.

Загалом, люди пристосувалися виживати в нових умовах, втомилися від політики і війни. Люди хочуть миру. Причому, на жаль, готові прийняти будь-який формат миру.

Текст публікується з дозволу автора.

Оригінал


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.