Іноземці – на вихід?

2 коментувати
Схоже, експеримент із введенням «висококваліфікованих європейських менеджерів» в українські держкомпанії зазнав фіаско і наближається до завершення

Днями Міністерство економічного розвитку і торгівлі України (МЕРТ) оголосило конкурс на посади керівників чотирьох стратегічно важливих держкомпаній. Судячи з умов конкурсу, в жодному з них іноземних менеджерів ми вже не побачимо.

Умови участі в конкурсі на посади керівників держпідприємств «Укрхімтрансаміак», «Завод «Електроважмаш», «Маріупольський морський торговельний порт», «Міжнародний аеропорт «Бориспіль» досить прозорі і максимально деталізовані. Всі зацікавлені можуть ознайомитися з ними
 на сайті МЕРТ. Залишає бажати кращого якість таблиць з фінансово-виробничою інформацією про підприємства – не в кожному документі цифри чітко видно, але це технічні моменти.

Здавалося б, вимоги до кандидатів продиктовані наміром уряду вибрати на ці посади найкращих і одночасно незалежних професіоналів. І не було б сумнівів у благих намірах міністерств, якби не одна умова, яка ставить під сумнів можливість залучити висококваліфікованих кандидатів з бездоганною репутацією, які мають успішний управлінський досвід в міжнародних компаніях за кордоном. Згідно з умовами, потенційний переможець конкурсу повинен до моменту підписання контракту отримати громадянство України.

І хоча формально заборони брати участь іноземцям в конкурсі немає, але чи багато буде бажаючих отримати громадянство висококорумпованої й економічно нестабільної воюючої країни на шкоду рідному європейському громадянству, що дає як мінімум свободу пересування світом?

Відмова від варягів означає, що боротьба з корупцією завершена?

Якщо це не помилка і МЕРТ дійсно має на увазі саме громадянство, а не дозвіл на роботу, то така умова суперечить задекларованим намірам влади і навіть законодавству.

По-перше, питання отримання громадянства – це процедура не на один рік (якщо звичайно Президент не надасть його як у випадку з першими міністрами-іноземцями). Тобто отримати громадянство за кілька тижнів у переддень підписання контракту – нереально і незаконно.

По-друге, управління держпідприємством – це не держслужба, і відсікання іноземців виглядає безглуздо. Якщо раптом виник страх поділитися таємницями стратегічного підприємства, то не так давно, нагадаю, міністерства змагалися хто більше волонтерів зі студентської лави приверне в свої стіни (тоді віддавати у впевнені руки невпевнених фахівців великий обсяг даних ніхто не боявся).

А по-третє, недопуск класного менеджменту з-за кордону до наших кульгавих держпідприємств суперечить меті уряду, про яку заявляв Володимир Гройсман під час щорічної конференції Центру українсько-американських відносин Providing Ukraine with an Annual Report Card у Вашингтоні. Тоді прем'єр-міністр проголосив, що «держкомпаніями повинні управляти менеджери світового рівня» і привів як приклад Укрзалізницю і Укрпошту.

Хоча Гройсман і назвав призначення в Укрзалізницю і Укрпошту початком ери успішних світових менеджерів на чолі українських держкомпаній, умова з громадянством викликає сумнів, що в Україні дійсно так вже раді незалежним фахівцям.

Очевидно, що віддати сьогодні директорське крісло держпідприємства іноземному менеджеру означає залучити професіонала з успішними європейськими бізнес-кейсами в арсеналі. І якщо, наприклад, у випадку з Маріупольським портом і десять іноземних менеджерів ситуацію не змінять – вантаж взяти все одно нема звідки, і твердження про високий потенціал підприємства в прикордонній воєнній зоні виглядає вкрай спірним, то для аеропорту Бориспіль іноземець був би найкращим вибором.

Останні роки нам твердили, що іноземний менеджер це найкращий інструмент боротьби з корупцією. Тоді відмова від варягів означає, що боротьба з корупцією завершена? Або просто впливове вітчизняне лобі перемогло ще до проведення конкурсів?


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.